17. týden těhotenství – vývoj miminka, zjištění pohlaví a vaše zdraví
Nacházíte se stále ve druhém trimestru těhotenství. Plod je velký jako hruška. Miminko má viditelné řasy a na čele jsou první stopy obočí. Pod kůží se začíná vytvářet tuková vrstva. Co dalšího se v tomto týdnu těhotenství děje, prozradíme v následujícím článku.
Obsah článku
Co se dozvíte o 17. týdnu těhotenství?
Vývoj miminka v 17. týdnu těhotenství
Plod nyní měří 12 centimetrů, váží 140 gramů a velikostně odpovídá hrušce. Stále pokračuje osifikace – chrupavčité tkáně se pomalu mění v kosti. Placenta poskytuje dítěti živiny a kyslík, pupeční šňůra se prodlužuje a zesiluje. Formují se pohlavní orgány, u děvčat děloha a pochva, u chlapců penis a prostata. Vzniká slepé střevo. Oči miminka jsou zavřené, viditelné jsou řasy a na čele jsou první stopy obočí. Na prstech jsou malinkaté nehtíky.
Plodová voda se obměňuje, ledviny plně pracují a do plodové vody je vyměšována moč. Pod kůží se začíná vytvářet tuková vrstva, která bude mít důležitou roli při termoregulaci a metabolismu. Srdíčko přečerpá 24 litrů krve za den.
Dítě zaznamenává okolní zvuky, proto sebou může při nečekaném hluku trhnout. Dokáže také vnímat vjemy na úrovni světla a tmy. Pokud vystavíte bříško slunečním paprskům, rozpozná světlo i teplo a reaguje na ně.
Naše tipy:
Související kategorie produktů:
Vaše bříško a zdraví
Vrchol dělohy sahá k pupku, zvětšení bříška je již znatelné. Jestliže jste zatím na váze moc nepřibrala, nebojte se, teď budete přibývat podstatně rychleji. Během prvního trimestru je přírůstek zhruba 1 až 2 kilogramy, v následujících třech měsících je to dalších 5 až 6 kilogramů.
Prsa mohou být citlivá a napjatá, začínají pracovat mléčné žlázy. Můžete pociťovat zvýšené přívaly tepla díky zvýšenému krevnímu objemu. Nestresujte se, pokud zpozorujete první otoky, například v okolí kotníků.
Možná pociťujete zvýšený zájem o sex, prožitky z něho mohou být intenzivnější než před těhotenstvím, to díky většímu prokrvení pánve. Některé ženy mohou dokonce poprvé zažít orgasmus.
Pokud jste podruhé těhotná, od 17. týdne můžete pociťovat letmé pohyby miminka. Prvorodičky musí být trpělivější, pohyby zaznamenají až ve 20. týdnu těhotenství.
Během těhotenství je důležitý přísun železa, protože jeho nedostatek může způsobit neprospívání plodu. V těhotenství je zvýšená spotřeba železa dána nároky plodu a zmnožením červených krvinek ve vašem krevním oběhu. Nejsnáze se železo vstřebává z potravin, které zároveň obsahují také vitamin C. Vaše děťátko bude z těchto zásob čerpat železo ještě během prvních šesti měsíců po narození. Nedostatek železa může způsobit točení hlavy a celkovou únavu, takže jej určitě zařaďte do svého jídelníčku. Skvělým zdrojem železa je libové maso (telecí, hovězí) a celozrnné potraviny.
Jak se cítíte?
Křečové žíly
Křečové žíly, které vzniknou během těhotenství, často v prvních několika měsících po porodu samy ustoupí. Pro zmírnění obtíží noste kompresní punčochy, nestůjte dlouho na místě, při odpočinku zvednejte nohy do vyvýšené polohy. Pokud zaznamenáte v oblasti křečových žil silné bolesti, zarudnutí či otoky, vyhledejte lékaře, aby nedošlo k rozvinutí zánětu žil nebo trombózy.
Křeče
Křeče jako takové může spustit narušená rovnováha elektrolytů. Kvůli tomu se můžete potýkat například s nedostatkem hořčíku, vápníku a draslíku. Také zvětšující se děloha stále více tlačí na cévy, což má za následek horší prokrvení nohou, křeče v lýtkách, otoky a křečové žíly.
Hemoroidy
V těhotenství jsou hemoroidy častější v důsledku snížení pevnosti a pružnosti cévní stěny a změn na cévním řečišti způsobených zvětšující se dělohou. Používejte rektální masti a čípky. Pomáhají mírnit zánět a otok, posilují žilní stěnu a urychlují hojení.
Pokud potíže s hemoroidy provází zácpa, je nezbytné upravit i vyprazdňování. Pomůže sirup s laktulózou. Jedná se o látku, která pomáhá do střeva přitahovat vodu, změkčuje stolici a příznivě ovlivňuje složení střevní mikroflóry. Zvyšte také příjem vlákniny.
Kůže a pocity svědění
Kůže svědí asi 20 % nastávajících maminek. Nejčastěji souvisí s tvorbou strií, těhotenskou dermatózou, nebo signalizuje poruchu funkce jater a žlučníku (těhotenská cholestáza neboli těhotenská žloutenka).
Strie vznikají jako přirozená reakce na náhlou změnu objemu lidského těla. Nejprve mají červenou až fialovou barvu, ale časem zblednou. Samy od sebe už nikdy nezmizí, proto je důležitá prevence. Problémové partie důkladně promazávejte oleji, másly či krémy.
Časté otázky v 17. týdnu těhotenství
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/fetal-development/art-20046151
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/17-weeks-pregnant
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/301687#symptoms
- https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2018/03/05.pdf
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stretch-marks/symptoms-causes/syc-20351139
- https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/piles/
- https://www.drmax.cz/clanky/hemoroidy-v-tehotenstvi