Bezlepková dieta – jaké potraviny zvolit a snadné recepty
Mezi nemoci způsobené nesnášenlivostí lepku patří celiakie, Duhringova dermatitida, alergie na lepek a nově též onemocnění zvané neceliakální glutenová senzitivita. Ve všech případech je základem léčby bezlepková dieta. V čem bezlepková dieta spočívá, jakým potravinám se vyhnout i tipy na jednoduché bezlepkové pokrmy, se dozvíte na následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to bezlepková dieta?
Bezlepková dieta (BZDL) je dieta s vyloučením veškerého lepku, to znamená dieta bez pšenice, ječmenu a žita. Bezlepková dieta musí být zahájena až po definitivním stanovení diagnózy. Ke zlepšení stavu po nasazení bezlepkové diety dochází v řádu týdnů.
Za bezpečnou dávku lepku je považováno 20 až 50 mg denně, přičemž běžná strava obsahuje denně asi 7–13 g lepku. Množství vyvolávající obtíže je individuální, někteří pacienti mohou být citliví i na stopy lepku. Potraviny vhodné pro bezlepkovou dietu jsou podle současné legislativy označovány jako:
- bezlepkové (obsahují maximálně 2 mg lepku ve 100g)
- potraviny s velmi nízkým obsahem lepku (obsahují ve 100g méně než 10 mg lepku, zde už je nutné bezpečné množství lepku propočítat).
Na seznamu alergenů v restauracích je lepek uveden pod číslem 1.
Celiakie a bezlepkové potraviny
Co tedy při bezlepkové dietě jíst a co nikoliv? Z jídelníčku při BZDL je nutné zcela odstranit pšenici, žito a ječmen v jakékoliv formě. Oves a ovesné produkty jsou ve většině případů neškodné (oves obsahuje jiný typ bílkoviny – avenin), ale jejich konzumace se spíše nedoporučuje kvůli možné kontaminaci lepkem při výrobě. Existuje ale celá řada bezpečných ovesných produktů, které jsou označeny jako bezlepkové.
Tabulka bezlepkových potravin – co jíst
Co z potravin vyřadit při bezlepkové dietě?
Tipy na bezlepkovou dietu
I bez lepku lze připravovat chutné a zdravé pokrmy. Připravili jsme pro vás 10 tipů na jednoduché bezlepkové pokrmy, které zvládne připravit každý. Nechte se inspirovat i vy:
1. Pečené kuře se zeleninou: kuřecí prsa nebo stehna pečená s mrkví, brambory, cibulí a olivovým olejem.
2. Rýžové nudle s kuřecím masem a zeleninou: restované rýžové nudle, kuřecí maso, mrkev, paprika, sójová omáčka (bezlepková).
3. Pohankový/rýžový salát: uvařená pohanka nebo rýže, vejce natvrdo, cherry rajčata, okurka, paprika, olivy, feta sýr a citrónová zálivka.
4. Grilovaný losos s quinoou: grilovaný losos podávaný s quinoou a čerstvým zeleninovým salátem.
5. Omeleta se špenátem, sýrem a polentou: vejce, špenát, sýr a rajčata. Příloha polenta.
6. Plněné papriky: papriky plněné směsí mletého masa a rýže, pečené s rajčaty.
7. Hovězí steak s batátovými hranolkami: hovězí steak podávaný s pečenými batátovými hranolkami a salátem.
8. Polévka z červené čočky: červená čočka, mrkev, cibule, česnek, zeleninový vývar a koření.
9. Frittata s brokolicí a sýrem: vejce, brokolice, sýr a cibule zapečené v troubě.
10. Avokádový toast: opečený bezlepkový chléb, rozmačkané avokádo, rajčata a olivový olej, sůl.
Příspěvek od zdravotní pojišťovny
Bezlepková dieta je finančně náročná, pacienti nicméně mohou získat určitý příspěvek od své zdravotní pojišťovny. Aktuálně nejvíce přispívá VZP dětem a studentům do 26 let, a sice 8 000 Kč na rok.