Jak na kojeneckou koliku a nadýmání dětí?

26. 6. 2022 · Mgr. Radka Grec · 8 minut čtení

Zažívací a střevní potíže našich potomků bývají častým tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv u pediatra. Důvodem bolení bříška a pláče u miminek může být kojenecká kolika, u větších dětí způsobuje problémy konzumace nevhodných potravin a nápojů. Jak tyto obtíže řešit a jak jim nejlépe předcházet, vám poradíme v našem článku.


Jak na kojeneckou koliku a nadýmání u dětí?
Kojenecká kolika postihuje novorozence obvykle v prvních třech měsících života, častěji u nedonošených a nekojených dětí.

Koliky, prdíky

Trávicí systém kojenců, a zejména novorozenců, je velmi choulostivý. Než plně dozraje, dochází často k zažívacím obtížím, z nichž nejčastější je nadýmání. Dochází při něm ke zvýšené tvorbě plynů ve střevech a provází jej pocity tlaku až bolesti v břiše, což navenek dává miminko najevo neklidem, propínáním bříška, kroucením se, a především obtížně utišitelným pláčem. Tomuto stavu se říká také kojenecká kolika, či jednoduše prdíky.

Může za ně především nevyzrálost trávicího ústrojí a slabé břišní svalstvo novorozence. Na vině může být i nesprávná technika kojení, kdy dítě spolyká moc vzduchu, příliš nadýmavých potravin ve stravě matky, nebo i špatné trávení některé ze složek mléka (mléčný cukr či mléčnou bílkovinu). 

Kdy kolika kojence nejčastěji trápí?

Kojenecká kolika vyskytuje v tom nejranějším věku a potýká se s ní až 30 procent miminek. Obvykle se objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku. Proto se označuje také jako tzv. tříměsíční kolika. U tříměsíční koliky platí takzvané pravidlo tří: jinak zcela zdravý kojenec pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu po dobu delší než tři týdny.


Co na prdíky u miminek?

Rychlou úlevu přináší kapky na prdíky obsahující simeticon. Je to protipěnivá látka, která působí na bublinky plynu v trávicím ústrojí tak, že se rozpadnou a snáze odejdou nebo se vstřebají stěnou střeva. Simeticon působí přímo ve střevě, a proto je velmi bezpečný a může se podávat dlouhodobě.

Vyrovnat přirozené složení střevní mikroflóry, která je nezbytná pro správné trávení, pomáhají probiotika. V případě kojeneckých kolik se používají kapky obsahující prověřené probiotické kmeny. Mohou se podat rovnou do pusinky nebo do vlažné kojenecké výživy.

Pro děti na umělé výživě existují i speciální kojenecká mléka, která obsahují upravené bílkoviny a snížené množství laktózy. V omezeném množství je možné podat i bylinné čaje, například heřmánkový či fenyklový.

Střevní peristaltiku také podpoří masáž bříška ve směru hodinových ručiček masážním gelem či olejem na bříško s obsahem éterických bylinných výtažků. Napětí a křeče v bříšku pomůže zmírnit nahřátý polštářek, například z třešňových pecek. Důležitý je také pohyb. Proto dopřejte miminku dostatek pohybu, polohujte je na bříško a cvičte s nožičkami.

Pokud kojíte, dbejte na správnou techniku kojení. Dítě kojte v klidu, aby nehltalo a neodvracelo se od prsu. Kojte raději déle z jednoho prsu, místo častého střídání prsů. Hlídejte si také, co jíte – omezte nadýmavé potraviny (luštěniny, zelí, čerstvé kynuté nebo bílé pečivo, česnek, cibule, květák, brokolice, ..), případně vyzkoušejte i tzv. bezmléčnou dietu.

Dobrou zprávou je, že se obtíže s tím, jak děťátko roste a trávicí systém dozrává, postupně vytrácí.


Kojenecká kolika a nadýmání dětí
Ulevit miminku od kojenecké koliky může podávání probiotik s obsahem Lactobacillus reuteri Protectis.

Pro spokojené bříško miminka

Protože byl novorozenec zvyklý přijímat energii pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu, je logické, že cestou k lepšímu zažívání a zároveň ke zklidnění miminka je harmonizace trávicí soustavy, včetně střevní mikroflóry. Harmonizaci můžeme podpořit například s pomocí mléčné bakterieLactobacillus reuteri Protectis.

Lactobacillus reuteri Protectis

Probiotikum původně izolované z mateřského mléka, jehož je přirozenou součástí. Podporuje zrání střevních tkání a rozvoj zdravé mikroflóry. Přímo u kojenců s kolikou odborná studie* prokázala, že již po prvním týdnu podávání kapek s touto mléčnou bakterií se miminka zklidnila a výrazně se zkrátila doba jejich každodenního pláče.

Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu prospěšných bakterií.


Nadýmání u starších dětí

I větší dítě může nadýmání trápit a obtěžovat. Obvykle si při těchto potížích stěžují na pocit plnosti, sytosti, nafouknutí či bolesti bříška. Objevuje se dále také škroukání, časté říhání a škytavka, v některých případech může docházet i k bolesti na hrudníku a pocitu na zvracení. Dříve, než sáhnete po některém z léků, zkuste vyzkoušet následující doporučení:

  • Veďte děti k pomalé konzumaci jídla, po menších soustech a bez mluvení.
  • Zajistěte dítěti pravidelný aktivní pohyb.
  • Vyhněte se nadýmavým potravinám - luštěniny, zelí, kapusta, česnek, cibule, květák, brokolice, celer, mrkev, švestky, hrušky, hroznové víno, meruňky, bílé a kynuté pečivo, kvasnice, mléčné výrobky, cukrovinky, žvýkačky, med.
  • Zamezte konzumaci sycených nápojů a mléka.
  • U starších dětí omezte žvýkání žvýkaček.

Kdy kontaktovat lékaře?

Návštěvu lékaře neodkládejte při náhle se vyskytující zvýšené plynatosti, zejména v případě:

  • Má-li dítě bolest bříška a je ve věku do 3 měsíců.
  • Při silné křečovité bolesti na pravé nebo levé straně bříška.
  • Při horečce, průjmu/zácpě, zvracení.
  • Objeví-li se krev ve stolici.
  • Při bolestech a ztíženém dýchání.
  • Je-li bříško tvrdé na pohmat.
  • Vystřeluje-li bolest do třísel.
  • Při dlouhodobých potížích s nadýmáním.


*Hania Szajewska a kol.: Zvládnutí kojenecké koliky podáním Lactobacillus reuteri DSM 17938 u kojených dětí, The Journal of Pediatrics. 17.9. 2012, Randomizovaná , dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie.


Články k tématu Jak na kojeneckou koliku a nadýmání dětí?

O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora

Upozornění