Superfoods
Tento výraz tak v sobě skrývá velký potenciál zaujmout, ovšem sémanticky není rozhodně prázdný. Zahrnuje potraviny, které jsou pro lidské zdraví zajímavé obsahem svých živin nebo látek, které našemu zdraví prospívají. Velmi zjednodušeně tak vytvářejí určitý protipól toho, co lze nalézt ve většině prodejen rychlého občerstvení/ve fastfoodech. Superpotraviny by měly být navíc prosty jakýchkoliv konzervantů, aromat, barviv a dochucovadel. Měly by tak být součástí jídelníčku každého z nás…
Takových potravin je celá řada, zde příkladem alespoň některé z těch exotických, ale stále oblíbenějších:
- amarant (česky laskavec) ‒ nutričně bohatá pseudobilovina původem z Jižní Ameriky. V hindštině je označován jako "ramdana", což volným překladem znamená "božské zrno". Je velmi bohatý na bílkoviny (až 14 % své hmotnosti), neobsahuje lepek (vhodný pro celiatiky). Na rozdíl od jiných obilovin obsahuje aminokyselinu lysin, která je pro naše tělo nezbytná. Rovněž obsahuje antioxidanty, vitaminy a přirozeně i vlákninu.
- chia (šalvěj hispánská) ‒ dnes velké oblibě se těšící nutričně bohatá semínka šalvěje původem z Mexika. Vyznačují se velkou schopností na sebe vázat vodu, díky čemuž vedou k rychlému zasycení. Bohaté jsou na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vlákninu a vápník.
- quinoa (merlík čilský) ‒ jde o pseudoobilovinu bez obsahu lepku původem z Jižní Ameriky, bohatou na minerály, vitaminy a esenciální aminokyseliny
- acai (čti: asají) ‒ původem brazilské bobulovité ovoce tmavě fialové barvy bohaté na vitaminy
- goji (kustovnice čínská) ‒ červené plody bohaté především na antioxidanty
- physalis (mochyně, "židovská třešeň") ‒ oranžové plody bohaté na antioxidanty
- a řada dalších, o kterých se lze dočíst proklikem na kterýkoliv z níže uvedených zdrojů…
Jsou superpotraviny opravdu super?
Dle průzkumu prezentovaného v časopise Guardian si až dvě třetiny Britů zakoupí potravinu jenom proto, že je řazena mezi superpotraviny. Tyto potraviny obsahují nepochybně řadu pro naše tělo prospěšných látek, nicméně nám nedodávají žádnou supersílu ani superzdraví. Superpotraviny je tak možná lépe vnímat jako směr ve způsobu uvažování a nahlížení na vlastní zdraví a naše tělo jako takové. Žádná superpotravina nás nespasí, nicméně jejich zakomponování do našich jídelníčků je jistě k dobru věci. Mimoto superpotraviny nemusí vždy pocházet pouze z exotických koutů světa, patří k ním totiž i u nás běžné luštěniny, pohanka, proso, dýňová/lněná/sezamová semínka, ořechy, ovoce, zelenina.
Další čtení
1. http://www.eufic.org/article/en/artid/the-science-behind-superfoods
3. http://www.nhs.uk/Livewell/superfoods/Pages/what-are-superfoods.aspx