Pro zdravou imunitu celé rodiny
Nástup do školy či školky, sychravý podzim i dlouhé zimní měsíce jsou tradičně obdobími, kdy je třeba více dbát na ochranu před viry a nachlazením. Správně fungující imunitní systém je totiž klíčem k prevenci infekčních onemocnění nebo k jejich lehčímu průběhu. Jak nejlépe imunitu podpořit?
Obsah článku
Související kategorie produktů:
Strava – základ zdravé imunity
Základem zdraví je kvalitní a pestrá strava. Jídlo by mělo obsahovat všechny důležité živiny (sacharidy, bílkoviny, tuky), vitamíny, minerály a stopové prvky. Pro imunitu jsou klíčové zejména vitamíny C, B a D, dále pak selen, zinek, měď a železo. Důležitá je konzumace dostatečného množství zeleniny (400 g/den) a ovoce (200 g/den). Nepostradatelné jsou kysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry, kysané mléčné nápoje) s obsahem prospěšných probiotických bakterií. Z tuků dávejte přednost kvalitním rostlinným, maso konzumujte libové, nevyhýbejte se programově ani masu červenému – je důležitým zdrojem železa. Jezte střídmě, omezte alkohol a velmi sladké a tučné potraviny. Příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 2 litrů denně.
Probiotika a naše zdraví
Možná jste nevěděli, že většina buněk imunitního systému se nachází ve střevech. Pro zdraví střev je důležité, aby byla osídlena těmi správnými bakteriemi (zejména laktobacily, tj. bakteriemi mléčného kvašení) a aby střevní mikrobiota byla v rovnováze. K doplnění prospěšných bakterií slouží kysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry, kysané mléčné nápoje), kvašená zelenina (zelí, kimči, okurky) anebo probiotické doplňky stravy.
Zdravá imunita a vitamin D
V poslední době je v souvislosti s imunitou často zdůrazňován vitamin D. Na rozdíl např. od vitaminu C je poměrně obtížné organismu dostatek tohoto v tucích rozpustného vitaminu s mnoha důležitými funkcemi zajistit. Přirozeně se tvoří v kůži při pobytu na slunci, tak jej získáváme asi 90 %, zbytek by měl pocházet ze stravy – jeho hlavním zdrojem jsou ryby, resp. rybí olej. V chladných měsících nám ale sluníčko příliš nepomůže, a ani ryb se v ČR nekonzumuje potřebné množství. To je důvod, proč většina z nás dostatek tohoto vitaminu nemá a proč je doporučováno užívat vitamin D jako doplněk stravy.
Pravidelný pohyb nebo odpočinek?
Kromě kvalitní stravy je důležité udržovat se v dobré fyzické kondici. Zvolte si fyzickou aktivitu podle svých možností a zdravotního stavu a té se pravidelně věnujte. I půlhodinová procházka 5 x týdně se počítá. Stejně jako pohyb je ale důležitý i odpočinek, relaxace a kvalitní, dostatečně dlouhý spánek. Ten by měl u dospělých trvat 7 až 9 hodin, děti ve věku 6–12 let by měly spát 9 až 12 hodin, teenageři od 13 do 18 let alespoň 8 hodin.
Vyzrajte nad rozmary počasí
Ideální je neoblékat se ani moc, ani málo. Doporučujeme sledovat předpověď počasí a oblečení volit podle venkovní teploty, nikoliv podle toho, zda za oknem svítí či nesvítí sluníčko. Ideální parametr představuje tzv. „pocitová teplota“, která zohledňuje i vlhkost vzduchu a povětrnostní podmínky. Běžně ji uvádějí meteorologické servery.
Otužování – cesta k lepší imunitě
Tradiční a osvědčenou metodou pro posílení obranyschopnosti je otužování. Začít s ním je vhodné již v letních měsících, a to velmi pozvolna, nejdříve vlažnou vodou na konci každé koupele či sprchování, postupně můžeme teplotu snižovat a délku koupele (sprchování) prodlužovat. Při akutních onemocněních včetně rýmy nebo kašle je nutné otužování přerušit a vrátit se k němu až po odeznění příznaků. Nenavazujte ale na teplotách, kterých jste již při otužování dosáhli. Pro začátek tedy zvolte opět teplejší vodu. Otužování je vhodné jak dospělé, tak i pro děti.
Vliv psychiky na imunitu
U všech zmíněných doporučení je důležitá důslednost a pravidelnost – ať už se jedná o jídelníček, fyzickou aktivitu nebo spánek. Pravidelný režim totiž přispívá k psychické pohodě a psychická pohoda je pro zdraví stejně důležitá jako fyzická kondice.
Doplňky stravy. Sponzorováno
Tipy z lékárny na podporu imunity
Kromě výše uvedených režimových opatření můžete obohatit stravu o některý z přípravků pro správnou funkci imunitního systému. Základem jsou pochopitelně vitamínové doplňky stravy (vitamíny B, C, D + minerály + stopové prvky) obohacené o celou řadu dalších biologicky aktivních a prospěšných látek (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy, oligosacharidy, např. beta-glukan…). Z rostlinných složek, které bývají součástí přípravků jmenujme např. echinaceu, hlívu ústřičnou, rakytník, ženšen nebo řasu spirulinu. Tyto přípravky v naší nabídce najdete v různých formách – např. ve formě sirupů pro nejmenší anebo ve formě cucavých tablet nebo gumových bonbonků, které chutnají dětem i dospělým. Zajímavou novinkou z lékárny je mechanická obrana proti virům – spreje do nosu, které vytvoří ochranný gel, a navíc sníží pH tak, aby viry nebyly schopné přežít.