Pro zdravou imunitu celé rodiny

18. 10. 2023 · 6 minut čtení

Nástup do školy či školky, sychravý podzim i dlouhé zimní měsíce jsou tradičně obdobími, kdy je třeba více dbát na ochranu před viry a nachlazením. Správně fungující imunitní systém je totiž klíčem k prevenci infekčních onemocnění nebo k jejich lehčímu průběhu. Jak nejlépe imunitu podpořit?

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Pro zdravou imunitu celé rodiny

Související kategorie produktů:

Strava – základ zdravé imunity

Základem zdraví je kvalitní a pestrá strava. Jídlo by mělo obsahovat všechny důležité živiny (sacharidy, bílkoviny, tuky), vitamíny, minerály a stopové prvky. Pro imunitu jsou klíčové zejména vitamíny C, B a D, dále pak selen, zinek, měď a železo. Důležitá je konzumace dostatečného množství zeleniny (400 g/den) a ovoce (200 g/den). Nepostradatelné jsou kysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry, kysané mléčné nápoje) s obsahem prospěšných probiotických bakterií. Z tuků dávejte přednost kvalitním rostlinným, maso konzumujte libové, nevyhýbejte se programově ani masu červenému – je důležitým zdrojem železa. Jezte střídmě, omezte alkohol a velmi sladké a tučné potraviny. Příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 2 litrů denně.

Probiotika a naše zdraví

Možná jste nevěděli, že většina buněk imunitního systému se nachází ve střevech. Pro zdraví střev je důležité, aby byla osídlena těmi správnými bakteriemi (zejména laktobacily, tj. bakteriemi mléčného kvašení) a aby střevní mikrobiota byla v rovnováze. K doplnění prospěšných bakterií slouží kysané mléčné výrobky (jogurty, kefíry, kysané mléčné nápoje), kvašená zelenina (zelí, kimči, okurky) anebo probiotické doplňky stravy.

Zdravá imunita a vitamin D

V poslední době je v souvislosti s imunitou často zdůrazňován vitamin D. Na rozdíl např. od vitaminu C je poměrně obtížné organismu dostatek tohoto v tucích rozpustného vitaminu s mnoha důležitými funkcemi zajistit. Přirozeně se tvoří v kůži při pobytu na slunci, tak jej získáváme asi 90 %, zbytek by měl pocházet ze stravy – jeho hlavním zdrojem jsou ryby, resp. rybí olej. V chladných měsících nám ale sluníčko příliš nepomůže, a ani ryb se v ČR nekonzumuje potřebné množství. To je důvod, proč většina z nás dostatek tohoto vitaminu nemá a proč je doporučováno užívat vitamin D jako doplněk stravy.

 

Pravidelný pohyb nebo odpočinek?

Kromě kvalitní stravy je důležité udržovat se v dobré fyzické kondici. Zvolte si fyzickou aktivitu podle svých možností a zdravotního stavu a té se pravidelně věnujte. I půlhodinová procházka 5 x týdně se počítá. Stejně jako pohyb je ale důležitý i odpočinek, relaxace a kvalitní, dostatečně dlouhý spánek. Ten by měl u dospělých trvat 7 až 9 hodin, děti ve věku 6–12 let by měly spát 9 až 12 hodin, teenageři od 13 do 18 let alespoň 8 hodin.

Vyzrajte nad rozmary počasí

Ideální je neoblékat se ani moc, ani málo. Doporučujeme sledovat předpověď počasí a oblečení volit podle venkovní teploty, nikoliv podle toho, zda za oknem svítí či nesvítí sluníčko. Ideální parametr představuje tzv. „pocitová teplota“, která zohledňuje i vlhkost vzduchu a povětrnostní podmínky. Běžně ji uvádějí meteorologické servery.

K posílení imunity přispějete nejen sprchováním studenou sprchou, ale také také pravidelným pobytem venku za každého počasí.
K posílení imunity přispívá také otužování, pravidelný pobyt venku za každého počasí je skvělým začátkem.

Otužování – cesta k lepší imunitě

Tradiční a osvědčenou metodou pro posílení obranyschopnosti je otužování. Začít s ním je vhodné již v letních měsících, a to velmi pozvolna, nejdříve vlažnou vodou na konci každé koupele či sprchování, postupně můžeme teplotu snižovat a délku koupele (sprchování) prodlužovat. Při akutních onemocněních včetně rýmy nebo kašle je nutné otužování přerušit a vrátit se k němu až po odeznění příznaků. Nenavazujte ale na teplotách, kterých jste již při otužování dosáhli. Pro začátek tedy zvolte opět teplejší vodu. Otužování je vhodné jak dospělé, tak i pro děti

Jak začít s otužováním u dětí?
U dětí začínáme nejdříve otužováním vzduchem. Tím máme na mysli např. spaní při otevřeném okně, procházky za každého počasí, pak teprve začněte s otužováním vodou. Skvělou volbou pro starší děti ve věku povinné školní docházky je sportovní kroužek, který se po co nejdelší období roku odehrává ve venkovním prostředí. I přesto, že je venku v danou dobu chladno, dítě se na rozdíl od přihlížejících rodičů hýbe a pravidelný pobyt venku posiluje jeho odolnost.

Vliv psychiky na imunitu

U všech zmíněných doporučení je důležitá důslednost a pravidelnost – ať už se jedná o jídelníček, fyzickou aktivitu nebo spánek. Pravidelný režim totiž přispívá k psychické pohodě a psychická pohoda je pro zdraví stejně důležitá jako fyzická kondice.

Tipy z lékárny na podporu imunity

Kromě výše uvedených režimových opatření můžete obohatit stravu o některý z přípravků pro správnou funkci imunitního systému. Základem jsou pochopitelně vitamínové doplňky stravy  (vitamíny B, C, D + minerály + stopové prvky) obohacené o celou řadu dalších biologicky aktivních a prospěšných látek (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy, oligosacharidy, např. beta-glukan…). Z rostlinných složek, které bývají součástí přípravků jmenujme např. echinaceu, hlívu ústřičnourakytník, ženšen nebo řasu spirulinu. Tyto přípravky v naší nabídce najdete v různých formách – např. ve formě sirupů pro nejmenší anebo ve formě cucavých tablet nebo gumových bonbonků, které chutnají dětem i dospělým. Zajímavou novinkou z lékárny je mechanická obrana proti virům – spreje do nosu, které vytvoří ochranný gel, a navíc sníží pH tak, aby viry nebyly schopné přežít.

 



Články k tématu Pro zdravou imunitu celé rodiny

  • Jak vybrat vitamíny?

    Jak vybrat vitamíny?

    · 8 minut čtení
    Pestrá a vyvážená strava dokáže našemu organismu zajistit veškeré živiny, které potřebuje. Jsou však situace anebo období, kdy je na místě doplnit jídelníček větším přísunem vitamín a minerálů – například v období zvýšeného výskytu infekčních onemocnění, po nemoci nebo při větší psychické a fyzické zátěži. Které vitamíny vám mohou prospět a jak z množství preparátů vybrat ten pravý?
  • Pro příjem vitaminů a minerálních látek existují doporučené denní dávky. Ve většině případů nám k pokrytí těchto dávek vystačí pestrá a vyvážená strava. Obsah vitaminů a minerálních látek v potravinách je možné vyčíst v tabulkách – ovšem uvedená čísla ještě neznamenají, že totéž množství dostane náš organismus. Vstřebávání a využití vitaminů a minerálních látek je ovlivněno řadou faktorů, stejně tak...
  • Probiotika, prebiotika a synbiotika.

    Probiotika, prebiotika a synbiotika.

    · 3 minuty čtení
    Základní funkcí trávicího traktu je trávení a vstřebávání živin z potravy v souladu s potřebami našeho těla a současně vylučování nestravitelného odpadu ve formě stolice. Trávicí procesy se přitom neobejdou bez podpory přátelské střevní mikroflóry (tzv. střevní mikrobiom), jejíž složení může být narušeno řadou faktorů, např. bakteriální infekcí, užíváním antibiotik či stresem. apod. Díky probiotikům...
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora