Patní ostruha a co na ni pomáhá

24. 9. 2022 · Mgr. Radka Grec · 6 minut čtení

Ostruha patní kosti (patní ostruha, odborně calcar calcanei) je bolestivý kostní výrůstek v dolní části patní kosti na vnitřní straně plosky nohy. Může se objevit i na zadní straně patní kosti v místě úponu Achillovy šlachy. Vzniká při přetížení vazivového aparátu nohy, kdy se rozvíjí zánět šlachy (odborně plantární fascilitida). V důsledku zánětu dochází k pomalému ukládání krystalků vápníku a k tvorbě kostěného výrůstku. Jak patní ostruhu poznat, koho nejčastěji postihuje a jak se dá léčit, vám vysvětlíme v našem článku.

Patní ostruha a co na ni pomáhá
Patní ostruha může bolet kdykoli během dne, dokonce i v klidovém režimu, kdy nohu nijak nenamáháte.

Jak vzniká patní ostruha?

Patní ostruha je bolestivý kostní výrůstek, který vzniká v důsledku zánětu v oblasti paty chodidla. Za zánětem stojí obvykle přetížení svalů a vazivové tkáně, které se upínají na spodek patní kosti. Zánět je charakteristický svým otokem, bolestí nebo zčervenáním. V případě, že přetížení, které zánět způsobilo, přetrvává delší dobu, začnou se v postiženém místě ukládat vápenaté soli a vzniká patní ostruha. Tento proces může trvat i několik měsíců.

Nejčastěji postihuje patní ostruha lidi s nadváhou nebo osoby trávící delší dobu sezením, stáním nebo chůzí. Charakteristický je tento problém také u běžců na dlouhé vzdálenosti.

Kromě opakované a dlouhodobé zátěže přispívají k rozvoji patní ostruhy také deformity nohy (např. plochá noha), úrazy chodidla, paty a Achillovy šlachy, revmatická onemocnění či nevhodná obuv.


Co na patní ostruhu?

Zmírnit bolest a zánět v plosce nohy pomohou gely a krémy s obsahem nesteroidních antiflogistik, které můžete při silné bolesti krátkodobě doplnit i tabletami na bolest. Gely je vhodné nanášet po celé délce plosky nohy, nejen na patu. Zmírnit zánět a bolest pomůže i chladivý obklad pomocí gelového polštářku, který předem vychladíte v mrazáku. Ledovat nohu je vhodné nejméně 3krát denně 10–15 minut. Namáhaná šlacha potřebuje pro regeneraci dostatečnou výživu, a to ve formě stravy bohaté na bílkoviny. Vhodné jsou i přípravky kloubní výživy, jejichž složky vyživují i šlachy a vazy. Zmírnit bolestivý tlak na patní ostruhu pomohou boty s měkkou stélkou. Vhodné jsou také měkké gelové vložky do bot nebo podpatěnky. A využít můžete i tejpování patní ostruhy pomocí kineziotejpů. Pomohou zmírnit napětí přetížených svalů a spolu se cvičením pomáhají i v nápravě plochonoží.



Režimová a preventivní opatření 

Namáhané a přetěžované šlachy v chodidle je vhodné každý den, nejlépe hned po ránu, protahovat. Večer vám zase udělá dobře masáž chodidel. Nezapomínejte i na protahování lýtkových svalů. Ve fázi akutního zánětu, tedy při silné bolesti, je vhodné omezit sportovní aktivitu a věnovat více času regeneraci. Ta je i klíčem k tomu, aby se vám potíže po úspěšné léčbě opět nevrátily. 


Články k tématu Patní ostruha a co na ni pomáhá

  • Tenisový loket – příčiny a léčba

    Tenisový loket – příčiny a léčba

    · 6 minut čtení
    Bolest lokte dokáže znepříjemnit sportovní aktivity. Označení tenisový nebo golfový loket napovídá, že nejčastěji si toto zranění přivodí tenisté nebo milovníci golfu. Poradíme vám, co s bolestí lokte dělat, abyste byli brzy zpět ve formě.
  • Zdraví nohou ovlivní celé tělo

    Zdraví nohou ovlivní celé tělo

    · 5 minut čtení
    Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami lidského těla. Tvoří člověku oporu po celý den a jsou pro nás základním dopravním prostředkem. Jakmile s nimi není něco v pořádku, dávají to najevo nejen pořádnou bolestí, ale problémy se dál promítají do celého těla.
  • Fibromyalgie – příznaky a léčba

    Fibromyalgie – příznaky a léčba

    · 4 minuty čtení
    Fibromyalgie označuje bolestivý syndrom pohybového aparátu, který často zahrnuje i další projevy, jako je slabost, únava, poruchy spánku nebo psychické potíže. Postihuje 3–10 % osob, mezi nemocnými výrazně převažují ženy ve starším středním věku. Jaké jsou příčiny a možné spouštěče fibromyalgie? Podrobnosti o projevech této nemoci, o možnostech léčby a další doporučení jsme pro vás připravili na...
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora