Tenisový loket – příčiny a léčba

10. 8. 2018 · 5 minut čtení

Tenisový loket je nepříjemné a bolestivé onemocnění, které postihuje šlachy v oblasti lokte. Jak už samotný název nazančuje, nejčastěji si toto zranění přivodí tenisté, trápí však i jiné sportovce, a dokonce i nesportovce. Co s bolestí lokte dělat, abyste byli brzy zpět ve formě a mohli si pohyb opět užívat bez omezení, vám poradíme v následujícím článku.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Tenisový loket – příčiny a léčba

Co je to tenisový loket?

Tenisový loket je bolestivé onemocnění, které postihuje šlachy v oblasti lokte. Nejčastěji se jedná o zánět nebo přetížení šlach v oblasti zevního epikondylu (nadkloubní hrbol kosti pažní na vnější straně loketního kloubu). Tento stav se odborně nazývá laterální epikondylitida a vzniká opakovaným přetěžováním svalů, které ovládají pohyb zápěstí a prstů.

Koho postihuje tenisový loket?

Bolesti v lokti se netýkají výhradně tenistů a hráčů jiných pálkových sportů - mohou se projevit po přetížení šlach i při práci. Stačí, aby pohyb, který vykonáváte, byl jednotvárný a dlouhodobě opakovaný. Kromě zmiňovaných sportovců postihuje běžně lidi, kteří pracují manuálně – jsou to často malíři pokojů, truhláři, zedníci, řezníci, pokladní, pekaři apod. Bolest lokte se nevyhýbá ani lidem v kanceláři nebo nadšeným hráčům počítačových her - nevhodná poloha při užívání počítačové myši může kromě zápěstí postihnout i loket. Nezřídka bolestmi lokte trpí i maminky, které často nosí v náručí miminko.

Příčiny tenisového lokte

Příčinou ostré vystřelující bolesti v oblasti lokte je v akutní fázi nejdříve přetížení svalů v dané oblasti, po delším čase již může docházet ke strukturálním změnám. V tom případě již ve šlachách svalů, které natahují zápěstí a prsty ruky a upínají se na výběžek pažní kosti, dochází ke vzniku drobných trhlinek, následují zánětlivé změny a zjizvení tkání.

Víte, že?
Tenisový loket se vyznačuje bolestí na vnější straně lokte (tzv. laterální epikondylitida), golfový loket oproti tomu na vnitřní straně lokte (mediální epikondylitida). V některých případech může docházet ke kombinaci obou typů bolesti.

Příznaky tenisového lokte

Mezi hlavní příznaky tenisového lokte patří:

  • bolest a citlivost na vnější straně lokte
  • bolest při uchopení předmětů nebo při zvedání věcí
  • snížená síla v ruce.

Zpočátku bývá bolest citelná pouze při doteku, může se ovšem rozvinout do takové intenzity, že je problém stisknout kliku či udržet hrnek s kávou. Postižené místo může být oteklé, zarudlé, přítomna může být i zvýšená teplota.

Tenisový loket a léčba

Léčba tenisového lokte vyžaduje trpělivost. Důležité je zasáhnout hned při prvních příznacích – v tom případě je na prvním místě klid, úlevová poloha (pokrčený loket i zápěstí, event. závěs na šátku) a chladivé obklady. Z léčivých přípravků se na tenisový loket používají látky z  kategorie nesteroidních antiflogistik (NSA) neboli léky proti bolesti, zánětu a horečce. Mezi ně patří např. ibuprofen, diklofenak, nimesulid, naproxen, dexketoprofek a další. V lehčích případech postačí aplikace přípravku ve formě masti či gelu. Při chronických obtížích pohybového aparátu, jako je tenisový loket, se někdy doporučuje jako podpůrná léčba také enzymoterapie

Tenisový loket, ortézy a tejpování

Kromě léků je vynikající pomůckou ortéza na tenisový loket, používat  můžete také tzv. epikondylární pásku. Vhodnou úlevovou metodou je také tejpování tenisového lokte.

Tejpování – tenisový loket

1. Tejp vyměříme od lokte až po zápěstí a zaoblíme rohy.

2. Kotvu tejpu nalepíme na hřbet ruky, zapěstí ohnuté a s velmi mírným tahem vedeme tejp k lokti. Kotvu dolepíme bez tahu a uhladíme.

3. Tejp vyměříme cca 10 cm dlouhý a ustřihneme tzv. V tejp, zaoblíme rohy.

4. Kotvu tejpu nalepíme, předloktí natažené před bod bolesti. Jednotlivé vidličky vedeme v mírném tahu, lehce přizvedneme bříško svalu a nalepíme jednu a druhou stranu V tejpu.

 

Kdy s bolestí lokte k lékaři?

Pokud po několika dnech klidového režimu a samoléčby nedojde ke zlepšení stavu, je na čase zajít k lékaři. Ten loket vyšetří (fyzikální vyšetření, ultrazvukové vyšetření, RTG), vyhodnotí závažnost vašeho problému a navrhne další léčbu.

Kromě užívání léků je možné provést také obstřik tenisového lokte (lokální anestetika, kortikoidy, kolagen, plazma). Po obstřiku počítejte s tím, že se může stav přechodně zhoršit – v tom případě aplikujte chladné obklady a užít můžete i lék proti bolesti. Bolest po obstřiku tenisového lokte by měla do 24 hodin odeznít.

Tenisový loket cviky
Lékař také navrhne téměř jistě fyzioterapii, která bude zaměřena v první fázi na mírnění bolesti (uvolňovací cviky). Školení fyzioterapeuti vás také naučí speciální cviky, které pomohou opakování problému předcházet. Jedním ze základních cviků je protažení extenzorů (natahovačů) zápěstí a prstů. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů a bolestem na zevní straně lokte (tenisový loket).

Ulevit může také fyzikální terapie, např. rázová vlna, při níž zlepšení přichází často už po první aplikaci. Pro tenisový loket je nejvýhodnější metodou vysoce energetická fokusovaná rázová vlna, která proniká přímo do postiženého místa.

Tenisový loket a operace

Jestliže se po několika měsících stav nezlepší nebo je-li velmi závažný, lékař pravděpodobně navrhne chirurgické řešení. Cílem operace je odstranit poškozenou tkáň a uvolnit tlak na šlachy, čímž se zmírní zánět a bolest. Provádí se buď klasická otevřená operace nebo artroskopický zákrok, kdy místo velkého řezu chirurg používá několik malých řezů, přes které zavádí jemné nástroje a kameru (artroskop). Pacient obvykle nosí ortézu nebo sádru, aby se loket v klidu hojil, a postupně začíná s rehabilitací. Fyzioterapie hraje klíčovou roli při obnovení síly a pohyblivosti ruky a zápěstí. Úplné zotavení může trvat několik měsíců.

Neléčený tenisový loket

Bolest lokte není radno podceňovat. Pokud se tenisový loket neléčí, může vést k chronické bolesti a omezení funkce ruky a lokte. Postupně dochází ke ztrátě síly v ruce a paži, což omezuje schopnost vykonávat běžné činnosti. Zánět může způsobit trvalé poškození šlach, které je jen velmi obtížně napravitelné, a vést k trvalé ztuhlosti kloubů. Neléčený stav zvyšuje i riziko dalších problémů, jako jsou bolesti ramene či zápěstí, které jsou způsobené snahou omezení kompenzovat. V některých případech může tenisový loket vést až k neschopnosti vykonávat povolání.

Zapamatujte si o tenisovém/golfovém lokti

  • Bolesti lokte nesouvisí jen se špatnou technikou při hraní tenisu – přivodit si je můžete při jakémkoliv raketovém sportu, golfu, při práci s nářadím nebo u počítače.
  • Před sportovním výkonem se vždy pečlivě rozcvičte, po výkonu si dopřejte náležitou regeneraci – pomůže strečink, plavání, sauna, masáže.
  • Vylepšete techniku sportu s profesionálním trenérem, s fyzioterapeutem podle příčiny svých obtíží proberte ostatní možnosti a režimová opatření.
  • Tenisový nebo golfový loket souvisí i s věkem – nejčastěji problém postihuje lidi mezi 30 – 50 lety, mezi ženami a muži není ve výskytu rozdíl.
  • V žádném případě se nenechte strhnout a nevracejte se k pohybové aktivitě ihned, jakmile vám zaberou léky proti bolesti. Bolest lokte má svůj význam, chrání před dalším poškozováním tkání a léky ji v počátku jen efektivně tlumí! Dbejte proto na úplné doléčení bolavého lokte!
  • Pokud se stav nelepší, nebo se zhoršuje, vyhledejte lékaře – s tenisovým nebo golfovým loktem vám pomůže nejlépe ortoped nebo rehabilitační lékař.

Články k tématu Tenisový loket – příčiny a léčba

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora

Upozornění