Bolest kostí – příznaky, diagnostika a léčba
Bolest kostí je mnohdy těžké odlišit od bolesti svalů. Obě postihují podobné části těla a jejich intenzita se může lišit od mírné až po extrémní. Ve většině případů je bolest kostí ostřejší, hlubší a vysilující. Co způsobuje bolest kostí, v jakých případech byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a mnoho dalšího, se dozvíte v našem článku.
Obsah článku
Bolesti kostí
Lidská kostra se skládá z více než 200 jednotlivých kostí. Ty jsou základem opěrného systému lidského těla a spolu se svaly dovolují udělat celou řadu pohybů. Samotná kostní tkáň není na bolest citlivá, vnímání bolesti z kostí je zprostředkováno tenkým vazivovým obalem na povrchu kosti, tzv. okosticí, která obsahuje hustou síť cév a nervů. Bolest kostí může mít různou intenzitu, charakter a doprovodné příznaky. Často se zhoršuje v noci, při pohybu nebo je prostým následkem přirozených změn spojených se stárnutím.
Související kategorie produktů:
Diagnóza bolesti kostí
Nejdříve lékař (nejčastěji ortoped či neurolog) získá od pacienta informace o charakteristice přítomných bolestí, jejich době trvání a situacích, kdy se objevují. Dále by měl sám pacient informovat lékaře o všech probíhajících onemocněních, úrazech a nemocech, které dříve prodělal. Lékař provede vyšetření pohledem a pohmatem – zarudnutí, otoky, hmatné rezistence nebo deformace mohou být důležitým vodítkem ke stanovení diagnózy.
U stavů, kdy je podezření na metabolické nemoci kostí a nádorová onemocnění, se provádějí komplexní laboratorní testy. Ty například odhalí zvýšené koncentrace látek, které vznikají při odbourávání kostí, nebo změny v počtu krvinek.
Nezbytnou součástí diagnostiky jsou zobrazovací metody. Jedná se o rentgen (RTG), výpočetní tomografii (CT), magnetickou rezonanci (MRI). Celý skelet a jeho metabolickou aktivitu lze vyšetřit pomocí tzv. scintigrafie skeletu. Scintigrafie skeletu je zobrazovací metoda, která ukáže abnormality nebo jiná poškození kostí. Před vyšetřením je nutné pacientovi podat do žíly malé množství radioaktivního materiálu. Radioaktivní materiál se shromažďuje zejména v kostech, kde je později detekován speciálním zařízením (skenerem). Scintigrafie skeletu je využívána zejména k diagnostice zhoubných nádorů kostí, případně kostních metastáz. Toto vyšetření však může být využito i k diagnostice zlomenin, infekcí kostí nebo jiných problémů s kostmi.
Dále může být stanovena kostní hustota pomocí denzitometru. Denzitometrie je vyšetřovací metoda, která zjišťuje hustotu a obsah minerálů v kostní hmotě, především na základě množství vápníku (Bone mineral density – BMD). Díky tomuto vyšetření může lékař odhadnout, jak vysoká jsou rizika zlomenin spojených především s ubývající kvalitou kostní tkáně, tzv. osteoporózou. problém řídnuté kostí, osteoporóza, je námětem našeho dalšího článku.
Léčba bolesti kostí
Strategie léčby odpovídá závažnosti diagnózy. Jestliže je kost zlomená, postačí fixace pomocí sádry nebo ortézy. Od bolesti někdy pomůže pouhý klidový režim. Pokud není dostačující, jsou podávány protizánětlivé léky, léky ulevující od bolesti, antibiotika nebo hormony. V případech, kdy je příčinou bolestí rakovina, se přistupuje k specializovaným léčebným postupům.
Úlevy lze také dosáhnou pravidelným cvičením, masáží či akupunkturou.
Bolest kostí a příčiny
Bolest kostí může mít celou řadu příčin. Zde jsou ty nejznámější: