Bolest ramene – příčiny a léčba

7. 2. 2025 · 9 minut čtení

Ramenní kloub zaujímá prvenství co do rozsahu pohybu. Za tuto svou úžasnou vlastnost ale platí svou daň – je méně stabilní, a tedy zranitelnější. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti ramene? Jak se potíže diagnostikují? A jaké jsou možnosti léčby?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Bolest ramene – příčiny a léčba

Co je to bolest ramene?

Ramenní kloub řadíme mezi složené klouby, setkávají se v něm tři kosti – pažní kost, klíční kost a lopatka. Pro účely maximální pohyblivosti je jamka kloubu poměrně mělká, a proto je skloubení doplněno o složitý systém svalů, šlach a vaziva, které drží správnou polohu kloubu a zabraňují vykloubení při pohybu. Správná funkce ramene je výsledkem koordinované a přesné souhry všech přítomných svalů, šlach a vazů. Nedostatečné zpevnění těchto měkkých tkání nebo nerovnováha v jejich zatížení může vést k bolestivým potížím.

Související kategorie produktů:

Typy bolesti

Akutní bolest ramene
Chronická bolest ramene

Příčiny bolesti ramene

V oblasti ramenního kloubu bylo popsáno mnoho typů poškození, které zapříčiňují bolest ramene. Nezřídka se tyto problémy vzájemně kombinují, celkový obraz charakteru bolesti tak může být pozměněný a projevy mohou mít různou intenzitu.

K příčinám bolesti ramene patří zejména:

Impingement syndrom
Ruptura rotátorové manžety
Vykloubení ramene (luxace)
Postižení šlach (tendinopatie)
Bursitida
Zamrzlé rameno
Osteoartróza ramenního kloubu (omartróza)
Sporty s rizikem pádu, jako je např. cyklistika, mohou lehce přivodit poškození ramene.
Sportovní úrazy tvoří významnou část všech poškození ramen.

Diagnostika

Diagnostika bolestí ramenního kloubu je často komplikovaná, důvodem je mimo jiné složitost celého řetězce svalů a dalších měkkých tkání v rameni. Důležitým bodem ve vyšetření je zjištění důvodu vzniku potíží – např. úraz, jednorázové přetížení nebo dlouhodobá zátěž. U množství případů však lékař počátek bolesti a přesnou příčinu neodhalí.

Při podrobném rozhovoru s osobou s bolestí ramene se bude lékař soustředit také na tyto informace:

Věk
Charakteristická zátěž
Prodělané infekční onemocnění
Délka trvání obtíží
Místo bolesti

Standardně jsou prováděny zobrazovací metody pro doplnění diagnózy, ověření úspěšnosti léčby nebo před plánovanou operací. Jedná se o rentgen (RTG), ultrazvuk (UZ) nebo magnetickou rezonanci (MRI). V menší míře, zejména u akutních úrazů a operačních zákroků, se využívá i počítačová tomografie (CT). Další možností jsou krevní testy, např. v případě podezření na autoimunitní původ potíží.

Kdy vyhledat lékaře?
Konzultace s lékařem je doporučena při bolesti ramene, která trvá déle jak týden nebo přetrvává i v klidu a omezuje běžné denní aktivity. Důvodem k neodkladné návštěvě lékaře jsou bolesti ramene, při nichž se objevuje horečka, otok, vysoká citlivost nebo výrazné omezení pohyblivosti ramene. Do ramene však může vystřelovat i srdeční infarkt – při náhle vzniklé bolesti, která nesouvisí s žádným poraněním a je doprovázená tlakem na hrudi, dušností a pocením volejte záchrannou službu.

Léčba bolesti ramene

Ke tlumení bolesti se používají léčiva (volně prodejná nebo na lékařský předpis) ze skupiny nesteroidních antiflogistik (např. ibuprofen, diklofenak, nimesulid, meloxikam) nebo slabých opioidů (tramadol). Možný je i opich oblasti ramene protizánětlivými kortikosteroidy. U slabších bolestí je možno použít volně prodejný gel nebo krém s nesteroidním antiflogistikem (ibuprofen, diklofenak, nimesulid). V některých případech je nutný chirurgický zákrok, u kterého je potřeba počítat s dlouhodobou pooperační péčí a rehabilitací.

Oblíbenost si získala moderní metoda artroskopie, při které je do kloubu zaveden endoskop a zákrok je možno provést souběžně se zobrazením prostoru kloubu. Výhodou je šetrnost k okolním tkáním, u nichž následně nemusí probíhat dlouhá a složitá rekonvalescence.

Nezastupitelnou úlohu v péči o ramenní kloub hraje klidový režim a fyzioterapie. Bez vhodně nastaveného cvičení a spolupráce s fyzioterapeutem se zpravidla nelze dobrat uspokojivého výsledku. Pomocí masážních technik a hmatů dochází k uvolnění zatuhnutí, díky vedeným pohybům se kloub mobilizuje a zlepšuje se postupně jeho hybnost. Dále se přidává práce na rozvoji síly jednotlivých svalů a naučení nových správných pohybových vzorců. Hojivý proces je v některých případech vhodné podpořit aplikací tzv. rázové vlny. Rázová vlna uvolní napětí a zvyšuje průtok krve, čímž zlepšuje látkovou výměnu, podporuje regeneraci tkání a zároveň urychlí hojení v místě útlaku měkkých tkání. Provedení rázové vlny navíc pomáhá do jisté míry rozrušit nahromaděné vápníkové soli v úponu a podpořit jeho odplavení cévami a lymfatickým systémem.

Podpůrné techniky při léčbě ramene
Jako podpůrné techniky lze využít tejpování, terapii teplem (při namožení a ztuhnutí), terapii chladem (při otoku) nebo elektrostimulaci.

Často řešené potíže

Nemohu zvednout ruku bolest v rameni
Bolest ruky od ramene k lokti
Bolest ramene a ruky od krční páteře
Je vhodné tejpování ramene při bolesti?
Cviky na bolest ramene
Bolest ramene po pádu

Články k tématu Bolest ramene – příčiny a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění