Bolest kyčle – příznaky, léčba a prevence
Bolest kyčle je velmi nepříjemný problém, který často doprovází také omezení rozsahu pohybu. Mnohdy se jedná o pouhé přetížení způsobené nadměrnou fyzickou aktivitou, výjimkou však nejsou ani závažnější důvody. Co všechno za bolestí kyčelního kloubu může stát? Jak bolest kyčle řešit a existuje nějaká prevence? Bližší detaily se dozvíte v našem článku.
Obsah článku
Kyčel a její funkce
Kyčelní kloub neboli kyčel spojuje dolní končetinu a pánev. Je tvořena stehenní kostí, respektive její hlavicí a polokulovitou jamkou nacházející se na pánvi. Jedná se o druhý největší kloub v lidském těle. Díky uspořádání kostí a vazů má velmi široký rozsah pohybu. Hlavní funkcí kyčle je kromě zmiňovaného spojení pánve a dolní končetiny také udržování stability.
Související kategorie produktů:
Příznaky bolesti kyčle
Bolest kyčle obvykle doprovází omezení rozsahu jejího pohybu a případně také otok. Někdy se jedná „pouze“ o bolest kyčle při chůzi či jiné pohybové aktivitě, v horších případech trápí pacienty bolest kyčle i v klidu. Dále je nutné rozdělovat, zda se bolest objevuje jen v určité době (například v noci nebo ráno) či zda se jedná o neutichající a dlouhodobý problém. Monitorování těchto příznaků následně usnadňuje odhalení příčin bolesti.
Příčiny bolesti kyčle (artritida, artróza)
Příčin bolesti kyčle je celá řada. U mladších pacientů se velmi často jedná jen o dočasnou bolest způsobenou zvýšeným zatěžováním (např. při sportu) nebo špatnou polohou ve spánku. V takovém případě od bolesti uleví odpočinek, úprava spánkové polohy a případně také volně prodejná analgetika. Mezi příčiny dlouhotrvající bolesti se řadí:
- artritida (chronické zánětlivé onemocnění)
- artróza (nezánětlivé poškození kloubu vyznačující se destrukcí chrupavky)
- burzitida (zánět kloubního váčku)
- natažení vazů v okolí kloubu
- vykloubení
- zánět sedacího nervu (ischias)
Léčba bolesti kyčle
Léčba bolesti kyčle se odvíjí od její příčiny. Pokud se jedná o krátkodobou bolest způsobenou přetížením, obvykle pomůže dočasné omezení fyzické aktivity, odpočinek a volně prodejná analgetika. V případě, že se jedná o dlouhodobý problém, je nutné vyhledat lékaře specialistu (ortopeda), který následně určí další postup léčby. Mezi možnosti léčby se řadí:
- užívání protizánětlivých léčiv a léčiv vyživujících kloubní struktury
- chirurgický zákrok, při kterém jsou opraveny poškozené struktury kloubu
- výměna kyčelního kloubu
- fyzioterapie
Protizánětlivá léčiva se využívají zejména u artritidy, tedy u zánětlivého onemocnění kyčelního kloubu. Někdy bývají doplněna také o tzv. chondroprotektiva, tedy léčiva vyživující kloubní chrupavku. Tato léčiva se využívají také u nezánětlivých poškození kloubu, jako je artróza.
Prevence bolesti kyčlí
Prevence bolesti kyčle spočívá ve zdravém životním stylu. Kyčel je tzv. váhonosný kloub a velmi často je bolest kyčle způsobena obezitou. Proto je nutné udržovat správnou tělesnou hmotnost. Dále je vhodné se pravidelně věnovat fyzickým aktivitám, díky kterým dojde ke zpevnění svalů v okolí kloubu.
Bolest kyčlí v těhotenství
Vlivem hormonálních změn, zvýšení tělesné hmotnosti a změny držení těla v těhotenství mohou pacientky, zejména pak ve druhém a třetím trimestru, pociťovat bolest kyčelního kloubu. Jedná se o poměrně častý problém, který obvykle není důvodem k větším obavám. Úlevu mohou přinést teplé obklady, pánevní pás a v neposlední řadě také správná poloha těla ve spánku (při ležení na boku je možné použít speciálně tvarovaný polštář, který si pacientky vloží mezi kolena a stehna). Napomoci mohou také lehké fyzické aktivity, jako jsou chůze či jóga. Pokud ani výše popsané postupy nepřinesou úlevu, je třeba navštívit ortopeda, který určí další postup. Obvykle bolest kyčlí po porodu poleví, není však nic neobvyklého, pokud k návratu do původního stavu bez bolesti dojde v řádu měsíců (některé ženy uvádějí i delší časové období).
Cviky na bolest kyčle
Cviků, které zpevňují svaly v okolí kyčelního kloubu, je celá řada. Vyzkoušet můžete například tyto: