Postcovidový syndrom: Jak Covid-19 ovlivňuje naše svaly a klouby?
Bolesti kloubů a svalů patří k nejčastějším bolestem vůbec a nejméně jednou za život se s nimi setká asi každý z nás. Patří ale také mezi jedny z nejčastěji pociťovaných příznaků, které přetrvávají po prodělaném onemocnění COVID-19, tedy mezi časté příznaky tzv. postcovidového syndromu.
Obsah článku
Příznaky bolesti svalů a kloubů
Bolest svalů a kloubů se může objevit kdekoliv na těle, přičemž po prodělané nemoci COVID-19 se nejčastěji setkáváme s těmito příznaky:
- Celková svalová slabost
- Bolesti ramenou a jejich ztuhlost
- Bolesti zad
- Pocity necitlivosti v rukou či nohou
- Mravenčení a slabost v rukou či nohou
Mezi nejčastěji pacienty zmiňované příznaky post-COVID syndromu patří mimo extrémní únavy také svalová slabost.
praktický lékař pro dospělé Klatovy
Mezi nejčastěji pacienty zmiňované příznaky post-COVID syndromu patří mimo extrémní únavy také svalová slabost, bolesti svalů a kloubů, někdy provázené zvýšenou teplotou. Typické je kolísání jejich intenzity v čase: potíže ustupují, aby znovu udeřily v plné síle po zdánlivém období klidu. Naopak zvýšená teplota, přetrvává jen zřídka. Je nepochybné, že pro většinu pacientů po infekci SARS‑CoV-2 bude v závislosti na tíži jejich příznaků místem jejich prvního kontaktu se zdravotním systémem lékárna anebo praktický lékař. Základem pro jejich další návrat do normálního života však vždy zůstane doporučení postupně narůstající fyzické zátěže a dechové rehabilitace při současné doporučené symptomatické léčbě. Smysl má i informace o reálné naději na postupné vymizení potíží, ačkoliv v nezvykle delším časovém horizontu.
Kdy k lékaři?
Bolesti kloubů a svalů, které se objevily po prodělaném onemocnění COVID-19 se obvykle poměrně rychle zlepšují. Pokud se ale nelepší, nebo pociťujete zhoršování obtíží, obraťte se na Vašeho lékaře. Vyhledejte jej také v případě vystřelujících bolestí, nepřiměřené únavy, obtíží s dechem či přetrvávající horečky. V mnoha případech je kromě péče lékaře vhodná i péče fyzioterapeuta.
Co pro sebe můžete udělat sami?
S návratem k náročnějším pohybovým aktivitám příliš nespěchejte, zejména v případě těžšího průběhu onemocnění COVID-19. Často může být nezbytné zvolna začínat i s běžnými denními aktivitami, jako je cesta do zaměstnání či domácí práce. Přesto postupně přidávejte na času stráveném pohybovými aktivitami i na jejich intenzitě. Vaše svaly i klouby se pozvolně stupňované námaze přizpůsobí. Jen nezapomínejte věnovat dostatek času také odpočinku a spánku.
Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?
Ideální je kombinovat více rozdílných aktivit, to proto abyste jednostranně nezatěžovali Váš pohybový aparát. Posílit Vaše svaly můžete nejen s váhou vlastního těla či s činkami, ale také při různých pracích na zahradě či při chůzi do schodů. Pro zvýšení kondice je vhodná rychlá chůze, běh, tanec či cyklistika a dobré je věnovat se také aktivitám, které rozvíjejí pružnost svalů, jako je například jóga.
Jak pomůže lékárna?
V případě silné bolesti kloubů a svalů můžete sáhnout po léčivých krémech a gelech proti bolesti, které pomohou rychle zmírnit bolest. Vhodné jsou i různé hřejivé či chladivé bylinné gely (na zatuhlé svaly spíše ty hřejivé, na klouby zase chladivé). V případě bolesti zad provázené zatuhnutím můžete sáhnout i po hřejivých náplastech či nahřívacích gelových polštářcích a výrazné úlevy můžete docílit i vhodnou aplikací kineziotejpů. Často doporučovaný je i hořčík, který přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy a také ke snížení míry únavy a vyčerpání. Někdy rekonvalescence není bohužel tak rychlá, jak bychom si představovali. Přesto neztrácejte pozitivní náladu, onemocnění COVID-19 jste již překonali a stejně tak si poradíte i s bolavými klouby a svaly, které Vás v důsledku této nemoci trápí.
Post‑covidový syndrom – další záludnost COVID‑19. Medical Tribune 03/2021
Po prodělané infekci covid-19 může pacienty potrápit nejen kašel a bolesti, ale i zapomnětlivost. Potíže přetrvávají i více než 12 týdnů. Česká lékárnická komora.