Covid 19 – Kdy a jak se vrátit zpět ke sportu?

14. 5. 2021 · 7 minut čtení

Působení koronaviru SARS-COV-2 na lidský organismus bývá velmi rozmanité. Ze všeho nejvíc zasahuje nemoc Covid-19 dýchací cesty a může vyvolávat i vážné dechové obtíže. Mnoho pacientů pociťuje ale i další příznaky, jako například průjem, zvracení, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, únavu a dochází i k některým vážným komplikacím, jako je poškození cévní výstelky či vznik krevních sraženin.

Postcovid sport

I po prodělané nemoci přetrvávají ale u mnoha osob některé méně i více závažné příznaky (tzv. postcovidový syndrom; trpí jim až 15 % profesionálních sportovců). Současně stále s jistotou nevíme, jaké mohou být dlouhodobé následky nemoci Covid-19. Nejnovější poznatky však naznačují, že návrat k pravidelné sportovní činnosti vyžaduje obezřetnost vždy, a to i u mladých sportovců.

Pozitivní test = čas na sportovní pauzu

Průběh nemoci a závažnost příznaků nelze bohužel u nikoho předem předpovědět, a i zpočátku mírný průběh může náhle přejít v závažný. Proto ať už jste amatérský nebo profesionální sportovec, myslete na to, že v případě pozitivního testu na Covid-19 (i pokud jste zcela bez příznaků), byste měli okamžitě přestat sportovat. Abyste předešli následným komplikacím nemoci Covid-19, omezte fyzickou zátěž na nejméně 10 dní. Po celou dobu izolace či léčby odpočívejte, dbejte na dostatečný pitný režim i na zdravou a pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály. Výpadku v pohybové aktivitě uzpůsobte i Váš denní příjem energie. Ale jen při mírném průběhu nemoci, závažný průběh provázený horečkou vyžaduje naopak mnoho energie, proto se v jídle nijak neomezujte. 

Kdy se vrátit k fyzické aktivitě?

Návrat ke sportu je ovlivněn tím, jak závažný byl průběh onemocnění, a zda po něm zůstaly nějaké následky. S mírnou regenerační aktivitou (procházky, protahovací a stabilizační cvičení) lze začít nejdříve 10 dnů od úplného odeznění příznaků či od pozitivního testu při bezpříznakovém průběhu. Návrat k maximální zátěži lze doporučit po 17-20 dnech. Pokud jste měli střední nebo těžký průběh Covid-19, který vyžadoval hospitalizaci, může pozvolný návrat ke sportovní činnosti trvat týdny i měsíce. Zahájení sportovních aktivit byste přitom měli konzultovat se svým lékařem. Profesionální sportovci podstupují i některá kontrolní vyšetření např. krevní testy, spirometrie, EKG, rentgen plic aj.

Jaké obtíže mohou komplikovat návrat ke sportu?

Jak by měl probíhat návrat ke sportu

Návrat k pravidelné fyzické aktivitě by měl být i u bezpříznakových jedinců pozvolný. Postupně zvyšujte tréninkovou zátěž – tedy intenzitu i dobu sportovní aktivity. Vaše tělo se tak může na zvyšující se aktivitu adaptovat a zároveň můžete bezpečně odhalit případné přetrvávající zdravotní obtíže. Pokud se u Vás objeví nevolnost, dušnost, schvácenost, bušení srdce, bolest na hrudi, točení hlavy, mdloby nebo poruchy zraku, okamžitě zanechte cvičení. A i když příznaky ustoupí, nejméně 24 hodin ještě odpočívejte. Poté lze opět vstoupit do tréninku, ale jen v mírné intenzitě.

Kdy k lékaři?

Profesionální sportovci by měli po prodělaném, i bezpříznakovém, onemocněníCovid-19 vždy podstoupit speciální lékařskou prohlídku. Pečlivě sledovat svůj zdravotní stav by měl ale každý, i hobby sportovec. Pokud se i 4 týdny po nemoci necítíte v pořádku, přetrvávají u vás některé příznaky, dušnost, bolesti svalů a kloubů či slabost a únava, obraťte se na Vašeho lékaře.

 

Komentář odborníka:

Pacienti po prodělané infekci COVID-19, bez jasné závislosti na tíži proběhlého infektu, mají ve velkém procentu limitaci i v běžné fyzické aktivitě.

MUDr. Zdenka Bártová
Na dotaz odpovídáMUDr. Zdenka Bártová
praktický lékař pro dospělé/děti a dorost Železná Ruda

Pacienti po prodělané infekci COVID-19, na rozdíl od běžných virových infektů, bez jasné závislosti na tíži proběhlého infektu mají ve velkém procentu limitaci i v běžné fyzické aktivitě. Většinou si pacienti stěžují na únavu spojenou s tlakem na prsou, která někdy omezuje jen lehkou procházku. V tomto případě je nutné, po vyloučení organických příčin, doporučit při návratu k větší fyzické aktivitě nebo ke sportu určitě větší obezřetnost než v případě prodělání běžných viróz.Je nutné připomenout, že jedinci, kteří měli těžký průběh onemocnění, či jejich stav vyžadoval hospitalizaci, by rozhodně měli návrat k pohybovým aktivitám konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Stejně tak je třeba zvýšené opatrnosti u jedinců, kteří třeba neměli tak těžký průběh, ale vyskytovala se u nich preexistující onemocnění. Jestli se nám podaří vrátit k běžné fyzické aktivitě nebo ke sportu dříve nebo později, není podstatné. Důležité je, se k pravidelnému pohybu opravdu navrátit. Pravidelná pohybová aktivita je účinným nástrojem pro prevenci celé řady onemocnění, podporuje funkce imunitního systému a také napomáhá udržení normální tělesné hmotnosti.

 

Co pro sebe můžete udělat sami?

Užívejte si radost z pohybu a buďte spokojení s každým dílčím pokrokem. Psychická pohoda je totiž nezbytná jak pro udržení zdraví, tak pro dosažení úspěchu. Nezapomínejte také na dostatečnou regeneraci, odpočinek a spánek. Velmi důležitá je také výživa. V průběhu nemoci i v rámci rekonvalescence je nezbytná pestrá strava, bohatá na vitaminy, minerály a stopové prvky (zejména zinek, železo, vitamin C a E).

Jak pomůže lékárna?

K urychlení regenerace a návratu do tréninku budete zpočátku potřebovat dostatečný denní příjem bílkovin. K doplnění denního příjmu můžete využít proteinové tyčinky  a  proteinové nápoje. Speciální pozornost věnujte příjmu vitaminu D a  omega-3 nenasycených mastných kyselin. Pro sportovce je velmi důležitým minerálem i hořčík. Přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy a také ke snížení míry únavy a vyčerpání. Po sportovní aktivitě vždy dbejte na protažení a v rámci regenerace si dopřejte masáž spolu s hřejivými bylinnými gely. V rámci regenerace můžete využít i aminokyselinových přípravků, BCAA, glutaminu či citrulinu. A nezapomínejte také na dostatečný pitný režim, při zvýšené ztrátě minerálů jsou vhodné iontové nápoje.

Možná se Vám to nemusí líbit, ale pozvolný návrat ke sportu je efektivnější a bezpečnější. Proto se nesnažte nic uspěchat a dopřejte Vašemu tělu dostatek času na regeneraci.

Zdroje:

http://www.cstl.cz/file/2020/11/CSTL_COVID_navrat-ke-sportu-RTP.pdf

https://www.sportovnilekarstvi.cz/wp-content/uploads/2021/01/vl_01_2021_Hrdlicka.pdf

Články k tématu Covid 19 – Kdy a jak se vrátit zpět ke sportu?

Upozornění