Spánková paralýza - příznaky a proč k ní dochází?
Ochrnuté tělo, pocit hrůzy a strachu, tlak na hrudi, strašidelné zvuky a vidění různých dechberoucích postav. To je stav, který prožívá člověk trpící spánkovou paralýzou. Pojďme si v článku rozebrat pocity lidí, kteří se občas ocitnou uvězněni mezi spaním a bděním. Lze s touto spánkovou poruchou něco dělat?
Obsah článku
Co to je spánková paralýza?
Spánková paralýza je období mezi spánkem a bděním. Mozek člověka si je částečně vědom reality, ale neumí rozlišit realitu od snu a obsahu podvědomí.
Spánková paralýza vyúsťuje v dočasnou neschopnost pohybu, protože mozek nedokáže ovládat svaly. Člověk se cítí ochrnutý s nemožností používat hlasivky. Tento jev je doprovázen extrémní úzkostí a strachem.
K paralýze dochází nejčastěji při usínání, krátce po usnutí nebo při probouzení. Obvykle trvá několik minut a sama odezní. Přerušit ji může třetí osoba, která na dotyčného jemně sáhne. Spánková paralýza probíhá během tzv. REM fáze spánku.
Kromě izolované spánkové paralýzy existuje také opakovaná spánková paralýza. Charakterizuje ji opakování zmiňovaných stavů nebo komplex sekvenčních epizod s delší dobou trvání.
Související kategorie produktů:
Příznaky spánkové paralýzy
Hlavním příznakem tohoto stavu je částečné nebo úplné znehybnění celého těla. Ochrnutí svalů s vědomím, že je dotyčný vlastně vzhůru, může vyvolat pocit paniky a strachu. Přítomny jsou zvukové a vizuální halucinace v podobě temné postavy či monstra, která dotyčného pozoruje. Lidé často popisují pocit něčeho, co jim sedí na hrudníku a nedovolí jim volně dýchat. Sluchové bludy často zahrnují vjemy jako vrzání dveří, kroky či zvláštní šum. Člověk zažívající tento stav se mnohdy pokouší křičet, ale kvůli paralýze hlasivek to nedokáže. O to více se ponořuje do stavu beznaděje.
Rizikové faktory
Spánková paralýza se může objevit u každého člověka v jakémkoli věku. První záchvaty se obvykle vyskytnou v dětství nebo v dospívání. Dospělý člověk trpí paralýzou častěji a hlouběji. Přesné příčiny vzniku této spánkové poruchy nejsou ale úplně známé. Předpokládá se, že větší predispozice ke vzniku této choroby mají lidé, kteří trpí úzkostnými stavy, mají problémy s kvalitou spánku a konzumují hodně alkoholu či drog. Předpoklady k prožití tohoto stavu mají i pacienti s depresí, spánkovou apnoí, narkolepsií a též osoby, které usínají na zádech.
Dá se spánková paralýza léčit?
Spánková paralýza nepatří mezi nemoci, takže je těžké mluvit o její léčbě. Pokud je výskyt spánkové paralýzy pravidelný, je vhodné navštívit lékaře. Nejčastěji pomůže psycholog či psychiatr.
Režimová opatření
K vyřešení tohoto problému mnohdy pomůže zlepšení spánkových návyků a prostředí určeného ke spaní. Doporučují se tato opatření:
- kvalitní spánek zajistí pravidelná fyzická aktivita - dospělý člověk potřebuje spát alespoň šest až osm hodin,
- uléhání a vstávání každý den pravidelně ve stejnou dobu,
- vytvoření vhodného prostředí pro spánek (pohodlí, klid, tma, ideální teplota),
- před usnutím není vhodné jíst těžká jídla, kouřit, pít alkohol nebonápoje obsahující kofein,
- před spaním nepoužívat elektronická zařízení vyzařující modré světlo, které může negativně ovlivnit proces usínání a kvalitu spánku.
Kdy se spánkovou paralýzou k lékaři?
Ve většině případů je spánková paralýza jednorázová záležitost, která se dále neopakuje. Není životu nebezpečná a není ani doprovodným příznakem jiných nemocí. Pokud se ale spánková paralýza často opakuje, může člověka dovést k psychickým potížím. Postižený jedinec se bojí usnout a případný spánek je kvůli strachu často přerušován. Tento stav si již žádá odbornou pomoc.
Lékaře je nutné informovat také při náhlé příhodě upadnutí do spánku (narkolepsie) nebo ztrátě kontroly nad svaly. Lékař může doporučit několik způsobů k vylepšení spánku. Pokud je stav vážný, odkáže pacienta ke spánkovému specialistovi.