Noční děsy u dětí – příznaky a prevence
Zažili jste někdy situaci, kdy se vaše dítě probudilo během noci viditelně vyděšené, pláčící a neutišitelné? Příčinou může být noční děs – toto noční drama často vyleká děti i rodiče. Rodiče v těchto chvílích zažívají pocity strachu, bezmoci, selhání a někdy i paniky. Jak dlouho noční děs trvá, jak můžete dítěti v takové situaci pomoct a co naopak v této situaci nedělat? Podrobnosti jsme připravili v našem článku.
![Noční děsy u dětí – příznaky a prevence](/_i/-523886330.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Famasty%2Fblog%2Fnocni-desy-u-deti-chlapec_1.jpg&format=webp)
Obsah článku
Co jsou to noční děsy?
Noční děsy představují nepředvídatelné stavy abnormálního chování ve spánku, které u dětí provází výrazná emoční reakce. Ta je charakteristická extrémním strachem, vyděšením a zmatkem. Děsy se objevují v prvních hodinách po usnutí během fáze spánku, kterou označujeme non-REM. Při této fázi dochází k útlumu činnosti mozku a těla.
Jak se noční děsy u dětí projevují?
Na noční děs může rodiče upozornit sedící dítě a jeho panický křik ze spánku, hrůza v obličeji, vytřeštěné oči a škubání sebou. Když rodiče začnou k dítěti promlouvat a snažit se s ním navázat kontakt nebo ho konejšit, tak dítě nereaguje a nelze jej probudit. Případně se u něj může objevit zmatená až nesrozumitelná řeč. Celý tento proces provádí i výrazný vegetativní doprovod jako pocení, zvýšená tepová frekvence, zrychlené dýchání, rozšířené zorničky nebo prudké pohyby končetin. Dítě se v nočním děsu může také pomočit.
Jaký je rozdíl mezi noční můrou a nočním děsem?
S různými jevy se ve spánku svých dětí setká značná část rodičů. V běžném hovoru, kdy spolu rodiče poznatky o spánku svého dítěte sdílejí, se dají noční můry a noční děsy snadno zaměnit. Mají však výrazné rozdíly, jejichž pochopení může pomoci porozumět tomu, jak se v takové situaci zachovat. Noční můry se objevují v jiné fázi spánku, v tzv. REM fázi, kdy se nám zdají sny. Ta tvoří přibližně 25 % nočního spánku, přičemž mozek a tělo jsou aktivní a přibližují se stavu bdělosti. Pro noční můry je na rozdíl od nočních děsů typický děsivý obsah snu, který si děti ráno můžou pamatovat a vyprávět o něm rodičům a kamarádům. Dítě je z noční můry probuditelné a rodiče tak můžou dítě snadněji hned v noci uklidnit. Noční můry jsou také častější než noční děsy. Pravidelně se noční můry objevují přibližně u 11 % dětí.
Příčina nočních děsů
Příčina nočních děsů prozatím není zcela známá. Roli hraje genetika, pokud je historie nočních děsů v rodinné anamnéze, zvyšuje se pravděpodobnost, že se u dítěte děsy objeví. Dalšími faktory jsou stres, únava, nevyspání nebo nemoc doprovázená horečkou. Objevit se můžou i při větších změnách v životě dítěte jako je třeba stěhování, nástup do školky, přestup do školy nebo při traumatické události.
Jak reagovat, když dítě prožívá noční děs?
![Prevencí nočních běsů je mimo jiné omezení používání mobilů či tabletů před spaním. Prevencí nočních běsů je mimo jiné omezení používání mobilů či tabletů před spaním.](/_i/483216135.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fuploads%2Fimages%2Fnocni-desy-prevence-mobily.jpg&format=webp)
Prevence a léčba
I když jsou tyto noční epizody znepokojující, tak nejčastěji jde o přechodné stavy, které samy mizí s věkem a dozráváním centrální nervové soustavy v průběhu adolescence nebo při snížení stresu a zátěže. Existují však jednoduché tipy, které mohou pomoct frekvenci nočních děsů snížit:
Často kladené otázky
![](/_i/1766183554.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fuploads%2Fimages%2FKamila-Rysankova-medailonek-foto-orez.jpg&format=webp)
Mgr. Kamila Ryšánková
Vystudovala jednooborovou psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době pracuje jako psycholožka. Jako maminka dvou dětí ráda sdílí zajímavé informace a zkušenosti z oblasti dětské psychologie. V rámci dalšího vzdělávání absolvovala mimo jiné výcvik terapie hrou u Play Therapy Institutu a v současné době je frekventantkou psychoterapeutického výcviku v kognitivně-behaviorální terapii v Mezinárodním institutu KBT Odyssea.