Skolióza – příznaky a léčba
Skolióza je onemocnění páteře často bez známé příčiny. Dochází při něm k vybočení a rotaci páteřního sloupce. V některých méně závažných případech není nutné žádné výraznější omezení ani léčba, avšak závažnější stupně s sebou přináší výrazné zhoršení kvality života projevující se bolestí, špatným držením těla a v krajních případech také problémy s dýcháním. Jaké jsou projevy skoliózy a možnosti léčby, vám poradíme na následujích řádcích.
Co je to skolióza?
Skolióza je onemocnění zad, při kterém dochází k bočnímu zakřivení a rotaci páteřního sloupce. Vybočení může vzniknout na různých místech páteře a následně vytvořit tvar písmene „S“ či „C“, který je pro toto onemocnění charakteristický. V některých případech dochází pouze k mírné deformaci, kterou je sice potřeba monitorovat kvůli možnému zhoršení ale není vždy nutné nějaké výraznější omezení či léčba. Často však dochází k postupnému zhoršení stavu, které je doprovázeno bolestí, omezenou pohyblivostí či dýchacími obtížemi. V takových případech se pacient nevyhne léčbě a úpravě životního stylu. Onemocnění se dělí podle různých kritérií. Nejčastěji uváděné a pro laickou veřejnost nejpodstatnější je dělení podle etiologie a doby vzniku, respektive doby prvního projevu:
Toto dělení je důležité zejména kvůli předpovědi budoucího vývoje onemocnění a správnému určení léčby. Jednotlivé typy se dále dělí například podle místa a stupně postižení. Významný je také tzv. Cobbův úhel zakřivení, který vyjadřuje míru vybočení páteře.
Příznaky skoliózy
Mezi příznaky skoliózy se řadí především nesouměrnosti pravé a levé části těla, které jsou nejvíce patrné zejména u ramen a boků, kdy je jedna strana níž než druhá. U závažnějších případů se skolióza projevuje bolestí zad a někdy také dýchacími obtížemi. Mnohdy je skolióza na první pohled patrná při pohledu na páteř, která je viditelně zkroucená a připomíná tvar písmene „S“ či „C“.
Léčba skoliózy
Před zahájením léčby je nejprve nutné vyšetření, které odhalí rozsah a místo deformace páteře. Mezi vyšetřovací metody patří zejména klinické a fyzikální vyšetření (anamnéza, pohled, pohmat) a využití zobrazovacích metod (rentgenový snímek páteře). Léčba se odvíjí od stupně deformace a etiologie. Mezi možnosti léčby se řadí především:
- rehabilitace (Cobbův úhel do 20 stupňů)
- léčba korzetem (Cobbův úhel 20 – 40 stupňů)
- chirurgický zákrok (Cobbův úhel 40 a více stupňů)
Rehabilitace je zaměřená především na nápravu špatného držení těla, posílení svalů zad a středu těla a celkové zlepšení a zpevnění držení těla. Korzet se obvykle vyrábí či upravuje na míru každému pacientovi a je určen k zamezení zhoršení deformace. Proto se využívá zejména u mladistvých pacientů v období růstu (do 16 let věku). K operační léčbě se přistupuje u závažných případů a spíše u dospělých pacientů, neboť u dětí a dospívajících je vlivem flexibility a probíhajícího růstu často možná náprava bez chirurgického zásahu. Konkrétní operační řešení se odvíjí od typu a stupně deformace. V případě skoliózy není žádná samoléčba bez předchozí konzultace se specialisty (ortoped, fyzioterapeut) možná.
Skolióza u dětí
U dětí výrazně převažuje idiopatická skolióza nad kongenitální. Častěji se projevuje u dívek a obvykle nemá jasnou příčinu, respektive se často jedná o kombinaci faktorů. Jak již bylo zmíněno výše, dělí se podle věku nástupu na infantilní, juvenilní a adolescentní. Protože skolióza u dětí je velmi flexibilní (vlivem probíhajícího růstu), často se volí léčba pomocí rehabilitace a korzetu a teprve v krajních, velmi závažných případech, se přistupuje i k operačnímu řešení.