Skolióza – příznaky a léčba

12. 10. 2024 · 3 minuty čtení

Skolióza je onemocnění páteře často bez známé příčiny. Dochází při něm k vybočení a rotaci páteřního sloupce. V některých méně závažných případech není nutné žádné výraznější omezení ani léčba, avšak závažnější stupně s sebou přináší výrazné zhoršení kvality života projevující se bolestí, špatným držením těla a v krajních případech také problémy s dýcháním. Jaké jsou projevy skoliózy a možnosti léčby, vám poradíme na následujích řádcích.

Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Skolióza – příznaky a léčba

Co je to skolióza?

Skolióza je onemocnění zad, při kterém dochází k bočnímu zakřivení a rotaci páteřního sloupce. Vybočení může vzniknout na různých místech páteře a následně vytvořit tvar písmene „S“ či „C“, který je pro toto onemocnění charakteristický. V některých případech dochází pouze k mírné deformaci, kterou je sice potřeba monitorovat kvůli možnému zhoršení ale není vždy nutné nějaké výraznější omezení či léčba. Často však dochází k postupnému zhoršení stavu, které je doprovázeno bolestí, omezenou pohyblivostí či dýchacími obtížemi. V takových případech se pacient nevyhne léčbě a úpravě životního stylu. Onemocnění se dělí podle různých kritérií. Nejčastěji uváděné a pro laickou veřejnost nejpodstatnější je dělení podle etiologie a doby vzniku, respektive doby prvního projevu:

Kongenitální skolióza (vrozená)
Idiopatická skolióza
Neuromuskulární skolióza

Toto dělení je důležité zejména kvůli předpovědi budoucího vývoje onemocnění a správnému určení léčby. Jednotlivé typy se dále dělí například podle místa a stupně postižení. Významný je také tzv. Cobbův úhel zakřivení, který vyjadřuje míru vybočení páteře. 

Skolióza po nemoci či zranění
Skolióza může vzniknout i v důsledku nemoci (např. mozkové obrny, svalové dystrofie, revmatoidní artritidy apod.), zranění či degenerativních změn. V takovém případě se označuje jako tzv. sekundární skolióza.

Příznaky skoliózy

Mezi příznaky skoliózy se řadí především nesouměrnosti pravé a levé části těla, které jsou nejvíce patrné zejména u ramen a boků, kdy je jedna strana níž než druhá. U závažnějších případů se skolióza projevuje bolestí zad a někdy také dýchacími obtížemi. Mnohdy je skolióza na první pohled patrná při pohledu na páteř, která je viditelně zkroucená a připomíná tvar písmene „S“ či „C“.

Rentgen páteře pacienta se skoliózou.
Skoliózu obvykle potvrdí rentgen páteře, CT nebo magnetická rezonance.

Léčba skoliózy

Před zahájením léčby je nejprve nutné vyšetření, které odhalí rozsah a místo deformace páteře. Mezi vyšetřovací metody patří zejména klinické a fyzikální vyšetření (anamnéza, pohled, pohmat) a využití zobrazovacích metod (rentgenový snímek páteře). Léčba se odvíjí od stupně deformace a etiologie. Mezi možnosti léčby se řadí především:

  • rehabilitace (Cobbův úhel do 20 stupňů)
  • léčba korzetem (Cobbův úhel 20 – 40 stupňů)
  • chirurgický zákrok (Cobbův úhel 40 a více stupňů)

Rehabilitace je zaměřená především na nápravu špatného držení těla, posílení svalů zad a středu těla a celkové zlepšení a zpevnění držení těla. Korzet se obvykle vyrábí či upravuje na míru každému pacientovi a je určen k zamezení zhoršení deformace. Proto se využívá zejména u mladistvých pacientů v období růstu (do 16 let věku). K operační léčbě se přistupuje u závažných případů a spíše u dospělých pacientů, neboť u dětí a dospívajících je vlivem flexibility a probíhajícího růstu často možná náprava bez chirurgického zásahu. Konkrétní operační řešení se odvíjí od typu a stupně deformace. V případě skoliózy není žádná samoléčba bez předchozí konzultace se specialisty (ortoped, fyzioterapeut) možná.

Při skolióze je třeba pravidelné cvičení na posílení core a zádových svalů.
Skolióza nejčastěji postihuje děti ve věku 8 až 13 let. U mírnějších forem pomáhá pravidelné rehabilitační cvičení.

Skolióza u dětí

U dětí výrazně převažuje idiopatická skolióza nad kongenitální. Častěji se projevuje u dívek a obvykle nemá jasnou příčinu, respektive se často jedná o kombinaci faktorů. Jak již bylo zmíněno výše, dělí se podle věku nástupu na infantilní, juvenilní a adolescentní. Protože skolióza u dětí je velmi flexibilní (vlivem probíhajícího růstu), často se volí léčba pomocí rehabilitace a korzetu a teprve v krajních, velmi závažných případech, se přistupuje i k operačnímu řešení.


Články k tématu Skolióza – příznaky a léčba

O autorovi
Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád trávím čas s přáteli.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád...
Číst více od autora

Upozornění