Pupeční kýla – příznaky a léčba
První dny života, opakované těhotenství, chronický kašel. To jsou tři z obvyklých situací, při kterých se může rozvinout pupeční kýla. Pupeční kýla novorozenců je nejčastější, ale může se projevit i u dospělých. Jak ji poznat a co ji může způsobit? Jaké jsou možnosti léčby a zda lze pupeční kýle předcházet, vysvětlíme v našem článku.
Obsah článku
Co je to pupeční kýla?
Pupeční kýla (umbilikální hernie) je stav, při kterém dochází k vytlačení tkání z břišní dutiny mimo jejich přirozené místo. Kvůli poškození svalů a vazů dochází k vyklenutí tukové tkáně nebo střeva do podkoží. Děje se tak v oblasti pupku, kde je břišní stěna oslabená.
Příčiny pupeční kýly
U dětí se pupeční kýla objevuje nejčastěji hned po porodu, případně do 1. roku života. K vyklenutí může dojít v důsledku neúplného zacelení rozestouplých břišních svalů při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při pláči. Stane se tak v místě, kam vstupovala pupeční šňůra.
U dospělých patří k nejčastějším příčinám pupeční kýly kombinace nadměrného nitrobřišního tlaku a ochablých břišních svalů. Pupeční kýla nepředstavuje pouze estetický problém. Většinou se sice nejedná o vážný stav, přesto by neměl být podceňován, protože ve výjimečných případech je nutný okamžitý lékařský zákrok, např. při uskřinutí.
Související kategorie produktů:
K rizikovým faktorům patří:
- nadváha
- těhotenství (opakovaná těhotenství nebo těhotenství s vícerčaty)
- chronický kašel
- zvedání těžkých břemen
- břišní operace
- nadbytek tekutiny v břišní dutině
Jak poznat pupeční kýlu?
Pupeční kýla vypadá jako bulka v pupku. Především u dětí může být patrnější při pláči, smíchu, vykonávání potřeby nebo při kašli. Naopak ve chvíli uvolnění a vleže se může bulka zmenšit nebo úplně zmizet. Z počátku bývá bulka měkká na dotek a lze ji mírným tlakem zatlačit zpět. Později však bývá vyklenutí trvalé, nejvíce patrné ve stoji. Zatímco u dětí se v naprosté většině případů obejde kýla bez bolesti, u dospělých se jedná mnohem častěji o nepříjemný stav.
K dalším příznakům patří:
- pocit plnosti nebo tíhy v břiše
- nevolnost, nucení na zvracení
- bolest břicha při kašlání, při zvedání těžkých předmětů, v předklonu
- nadýmání
- zácpa
Pupeční kýla a její rizika
Ačkoliv se v naprosté většině případů nejedná o závažný problém, neměl by se v žádném případě podceňovat. Rizikem jsou srůsty nebo městnání střevního obsahu. Vážnou komplikací je pak uvíznutí tkáně ve výduti bez přístupu krve, tzv. uskřinutí. V takovém případě nelze obsah kýly vrátit zpět, do uskřinuté tkáně neproudí krev a hrozí její odumření (gangréna a následný rozvoj sepse).
V případě náhlé a stupňující se bolesti, změny barvy v postižené oblasti, horečky nebo náhlého zvracení vyhledejte lékaře neprodleně.
Léčba a operace pupeční kýly
V případě nekomplikované kýly, která nezpůsobuje akutní zdravotní problémy, se někdy uplatňují techniky využívající břišní kýlní pásy nebo kinesiotejpy. Především u malých dětí je jemná masáž v kombinaci s kinesiotejpy velmi účinná. Kinesiotejpy často urychlí korekci problému bez nutnosti dalšího zákroku.
U dospělých pacientů pupeční kýla bohužel zpravidla spontánně nezmizí a konzervativní terapie se využívá jen v případě, že z nejrůznějších důvodů nelze provést operaci tzv. hernioplastiku. Jak dlouho trvá operace pupeční kýly? Chirurgický zákrok je krátký, trvá 20-30 minut a probíhá v narkóze. Pomocí malého řezu se vrátí vytlačený obsah zpět do dutiny břišní a otvor se uzavře buď přišitím svalů k sobě nebo pomocí speciální síťky. V závislosti na rozsahu se přistupuje buď k laparoskopii nebo ke klasické operaci. Při nekomplikovaném průběhu lze zákrok podstoupit v režimu jednodenní chirurgie. Rekonvalescence po operaci pupeční kýly trvá zhruba 2 týdny. Dalších 4 až 6 týdnů se však nedoporučuje zvedání těžkých předmětů. Po operaci je důležité přijímat dostatek tekutin a předcházet zácpě.
Pupeční kýla u miminka
Pupeční kýla se objevuje až u 80 % předčasně narozených dětí nebo miminek s velmi nízkou porodní váhou. Ve většině případů se kýla sama ztratí v důsledku přirozeného posilování břišních svalů obvykle do 2 let života, a léčba tak není nutná. V každém případě je nutná prohlídka u dětského lékaře, který pupeční kýlu zhodnotí a doporučí případný další postup. Doporučuje se polohování miminka na bříško, aby se zpevnily břišní svaly, nebo jemná masáž a kinesiotejpy, které působí podpůrně. Operace přichází v úvahu většinou v situacích, pokud je bulka větší než 1,5 cm a dítě je starší jak 2 roky, pokud je ve vypouklině uzavřeno střevo, a dochází tak k ovlivnění střevních pohybů. Operace je namístě i v situacích, když je kýla bolestivá nebo když dojde ke změně zabarvení bulky.
Pupeční kýla v těhotenství
Pupeční kýla v těhotenství vzniká nejčastěji v průběhu druhého trimestru. Zvětšující se děloha tlačí na střeva, a může tak dojít k jejich vyklenutí, především v případě výskytu níže uvedených rizikových faktorů:
- pupeční kýla v dětství
- ochablé břišní svalstvo
- břišní operace
- nadváha
Ve většině případů se těhotenská pupeční kýla pouze sleduje, případně se využívá konzervativních přístupů s využitím kinesiotejpů. Pokud je průběh závažnější, přistoupí se k operaci. Pupeční kýla může představovat komplikaci v průběhu 2. doby porodní, kdy žena zapojuje k tlačení tzv. břišní lis. Proto bývá přítomnost výraznější pupeční kýly důvodem k provedení císařského řezu.
Lze předcházet vzniku pupeční kýly?
V některých případech kýle zabránit nemůžeme. V jiných případech to možné je, a to dodržováním opatření, které zamezují přílišnému zvýšování nitrobřišního tlaku.
- Udržujte správnou tělesnou hmotnost, řešte případnou nadváhu.
- Posilujte svalstvo vhodnými cviky (např. jóga, pilates, chůze, cyklistika)
- Zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Vláknina na sebe ve střevě váže vodu a bobtná, zvětšuje objem stolice, čímž pomáhá snadnému vyprazdňování.
- Pohodlnou možností, jak přijmout dostatek vlákniny, je užívání psyllia. Můžete jej vmíchat do sklenice s vodou nebo třeba do jogurtu.
- Předcházet zácpě je vhodné i dostatečným příjmem tekutin.
- Vyvarujte se zvedání těžkých břemen, a především je nezvedejte z předklonu.
- Nekuřte. Kouření kromě jiných závažných poškození zdraví způsobuje chronický kašel, který namáhá břišní oblast.
I tu nejméně nápadnou kýlu vždy konzultujte s lékařem. Pamatujte, čím menší bude vaše kýla, tím větší bude pravděpodobnost, že nedojde k jejímu uskřinutí a také že se bude lépe léčit.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/hernia
- https://www.healthline.com/health/umbilical-hernia
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/umbilical-hernia-pregnancy
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/189580
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/umbilical-hernia/symptoms-causes/syc-20378685
- http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/04/10.pdf
- https://www.everydayhealth.com/hernia/prevention/