Hubnutí s diabetem – jíst všímavě pomůže shodit kila navíc

13. 7. 2024 · 4 minuty čtení

Jíte za pochodu cestou do práce? V práci svačíte nebo obědváte u počítače? A večeři si naservírujete k televizi na gauč? Nebo si k jídlu automaticky vytahujete mobil a u jídla surfujete na internetu a sociálních sítích? Pokud se poznáváte v některé z těchto situací a stále dokola bojujete s přebytečnými kily, vyzkoušejte změnu a naučte se jíst všímavě. Tento přístup vám pomůže nejen v hubnutí, ale i mnoha dalších oblastech.

Hubnutí s diabetem – jíst všímavě pomůže shodit kila navíc

Co je to všímavé jedení?

Pokud jste četli naše předchozí díly seriálu, jak efektivně zhubnout, už máte jasno, proč chcete hubnout, stanovili jste si reálný cíl, zmapovali jste si i svůj dosavadní jídelníček od pečiva po maso a pustili se možná už do prvních změn. Jedním z předpokladů úspěšného hubnutí je však také uvědomění si, že není důležité jen co jíte, ale i jak jíte. Všímavé stravování neboli mindful eating se zaměřuje na vaše stravovací zážitky, tělesné vjemy, myšlenky a pocity ohledně jídla a naučí vás vyhýbat se rušivým vlivům při jídle i naslouchat tělesným signálům hladu a plnosti.

Související kategorie produktů:

V čem vám všímavé jedení pomůže? 

Naučíte se vnímat signály vašeho těla a nebudete se přejídat
Nebude jíst bezmyšlenkovitě a jídlo si budete naplno užívat
Budete si přirozeně vybírat kvalitnější potraviny
Zlepší se vám trávení
Jaká je podstata všímavosti (mindful eating)?
Mindfulness, v českém překladu „všímavost“, je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, a to bez posuzování, hodnocení a očekávání. Podstatou všímavosti je prožitek „tady a teď“. Přístup všímavosti by vás měl inspirovat k tomu, vychutnávat si život (i jídlo) plnými doušky, netrávit ho v přemítání o minulých chybách a v obavách z budoucnosti.

Naučte se jíst všímavě

Všímavé jedení je vědecky ověřený způsob stravování, který umožňuje lépe naslouchat signálům vašeho těla, jako jsou hlad, nasycenost a spokojenost, a zabraňuje přejídání. Všímavé jedení nám radí zpomalit, prozkoumat každé sousto a plně se soustředit na jídlo a jeho kvality. Cílem tréninku všímavého jedení by mělo být to, že si každé jídlo bez výčitek užijete v takovém množství, v jakém si ho žádá vaše tělo, vybíráte si přirozeně kvalitnější potraviny a nejíte pouze ze setrvačnosti nebo v důsledku vnitřních či vnějších podnětů.

Praktický nácvik všímavého jedení

Konzumace potraviny nebo pokrmu bude v daný okamžik vaší jedinou činností. Trénujte všímavé jedení zejména u tzv. jídel nad plán. Mohou to být různé sladkosti, oříšky, křupky či brambůrky, které jíte nevšímavě a často v mnohem větším množství, než by bylo vhodné. Na nácvik si vyhraďte klidný prostor a alespoň 10 minut ničím nerušeného času.

1. Dejte si malý kousek vybrané potraviny na dlaň
2. Vnímejte její vůni
3. Vložte ji do úst a zkoumejte její chuť
4. Snězte pomalu i další kousky

Naučte se vnímat signály vašeho těla

Díky všímavosti budete lépe naladěni na potřeby svého těla. Nestane se vám, že přehlédnete signály hladu (např. ve spěchu, stresu) a že se najíte se až v momentě, kdy vás dožene vlčí hlad. Ten je zpravidla spojen s přejídáním a výběrem nevhodných potravin.

Než se pustíte do jídla, zjistěte, zda máte opravdu hlad:

  • Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Pokuste se lépe naladit na sebe a své aktuální potřeby.
  • Ohodnoťte na škále 0 (žádný hlad) – 10 (největší hlad) velikost svého aktuálního fyzického hladu. Jak velký máte skutečně hlad?
  • Je možné, že dojdete ke zjištění, že pociťujete velmi malý, nebo dokonce žádný hlad, a jídlo vlastně nepotřebujete. V tom případě se zeptejte sami sebe: „Co v tuto chvíli skutečně potřebuji?“ Někteří lidé zaměňují hlad s jinými potřebami (potřeba odpočinku, potřeba vlídného objetí aj.).
V průběhu jídla si zhodnoťte, jestli už nejste dostatečně nasyceni
V průběhu jedení občas udělejte pauzu, nadechněte se, hluboce vydechněte a zhodnoťte stav žaludku – jak je plný, jak jste nasycení. V případě, že už se cítíte sytí, jídlo nedojídejte.

Uvědomte si, že je důležité nejen co jíte, ale i jakým způsobem jíte. Často jíte bezmyšlenkovitě, děláte u jídla další činnosti a nevnímáte signály těla, což může vést k přejídání, výběru nekvalitních potravin a následnému přibírání na váze. Naučte se proto jíst všímavě. Cílem tréninku všímavého jedení je, že si každé jídlo bez výčitek užijete v takovém množství, v jakém si ho žádá vaše tělo, budete si přirozeně vybírat kvalitnější potraviny a nebudete jíst jen ze zvyku nebo v důsledku vnitřních či vnějších podnětů. Díky pomalému jedení se můžete zbavit i celé řady trávicích potíží. Všímavé jedení vám pomůže získat k jídlu přirozený a kladný vztah, který je u hubnoucích často narušen v důsledku dlouhých let diet a odříkání.

Články k tématu Hubnutí s diabetem – jíst všímavě pomůže shodit kila navíc