Jak zastavit krvácení z nosu?
Krvácení z nosu je relativně běžným zdravotním problémem, a to zejména u dětí. Důvodem může být zranění, překrvení sliznice při alergii nebo běžné rýmě nebo užívání některých léků. V následujícím článku vám poradíme, jak efektivně krvácení z nosu zastavit a také jaká opatřené můžete udělat, aby se krvácení z nosu neopakovalo.
Obsah článku
Související kategorie produktů:
Krvácení z nosu
Krvácení z nosu se odborně označuje termínem epistaxe. Nosní sliznice je protkaná hustou sítí drobných krevních cév, a při jejím poranění proto snadno dochází ke krvácení. Obvykle se jedná o drobné krvácení v přední části nosu, které ustane samo do několika minut a krevní ztráty nejsou nikterak závažné. Častěji se krvácení z nosu objevuje u dětí než u dospělých. Nejčastěji se krvácení z nosu objevuje při rýmě a nachlazení, kdy je sliznice nosu překrvená, a tudíž také náchylnější k poranění. Existuje ale i celá řada dalších příčin krvácení z nosu, o nichž je dobré vědět.
Příčiny krvácení z nosu
Krvácení z nosu může mít celou řadu příčin. Některé jsou zcela banální, třeba příliš usilovné smrkání či rýpání v nose, jiné mohou být závažnější a souviset s některými onemocněními.
Mezi další příčiny krvácení z nosu patří např. hypertenze, ateroskleróza, nadměrná konzumace alkoholu či šňupání kokainu.
Léčba krvácení z nosu
Pokud se vám spustí krev z nosu, postupujte následovně:
První pomoc – jak zastavit krvácení
- Sedněte si a mírně předkloňte hlavu. Nelehejte si a nezaklánějte hlavu.
- Opatrně, velmi jemně se vysmrkejte, abyste odstranili případné sraženiny.
- Stiskněte křídla nosu mezi palec a ukazovák na dobu 5 až 10 minut.
- Na zátylek a kořen nosu lze přiložit studené obklady.
- Krev z úst vyplivujte a nepolykejte, abyste nezačali zvracet.
- Po 5–10 minutách vyzkoušejte, zda krvácení již nepřestalo. Můžete do nosu aplikovat dávku kapek s dekongesčním účinkem (kapky/sprej proti rýmě), které mají stahující účinek na cévy a pomohou zastavit krvácení. Pokud krev stále teče, zopakujte stisknutí nosu na dalších několik minut.
- Pokud krvácení neustane po 20 minutách, vyhledejte lékaře. Se silně krvácejícím nosem v žádném případě nesedejte za volant.
Co udělá lékař s krvácením z nosu?
Pokud se vám krvácení nedaří zastavit a vyhledáte lékaře, čeká vás některá z těchto léčebných procedur:
Základním opatřením je vložení vatových smotků napuštěných přípravkem, který má stahující vliv na krevní cévy. Dále lékař může provést chemokoagulaci, tj. ošetření krvácejícího místa pomocí dusičnanu stříbrného, nebo elektrokoagulaci, tedy ošetření pomocí kauteru. Při větším krvácení je základem péče odsátí krve z nosu a následně přední mastná tamponáda vazelínovými tampony na dobu dvou dnů, event. zadní balonková tamponáda na dva dny. Součástí léčby je samozřejmě i řešení základního problému, který krvácení vyvolal (léčba infekce, alergie, snížení hypertenze, odstranění polypu/nádoru, …).
Krvácení z nosu u dětí
Krvácení z nosu u dětí je poměrně běžným jevem. Nejčastější příčina je běžná nebo alergická rýma. Dalším vyvolávajícím faktorem typickým pro děti je rýpání se v nose. Tento zlozvyk je třeba děti odnaučit. U malých dětí je třeba myslet jako na příčinu krvácení z nosu také na přítomnost cizího tělesa. Postup zastavení krvácení z nosu u dětí je stejný jako u dospělých (poloha v sedě, mírně předkloněná hlava, sevření křídel nosu na několik minut, chladné obklady na kořen nosu a zátylek). V případě, že se krvácení z nosu objeví u dítěte mladšího 2 let, je vždy vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Krvácení z nosu v těhotenství
Krvácení z nosu během těhotenství může být způsobeno několika faktory, které jsou většinou spojeny s tělesnými a hormonálními změnami v organismu. V těhotenství dochází ke zvýšení průtoku krve v těle, což může vyvolat zvýšenou citlivost a praskání cév v nosní sliznici. Hormonální změny během těhotenství mají vliv i na stav cévní stěny, resp. její oslabení, které vede k častějšímu krvácení z nosu. I když většina případů krvácení z nosu během těhotenství není závažná, je vždy dobré jakýkoli nový nebo neobvyklý či znepokojující příznak konzultovat s lékařem.
Časté krvácení z nosu
Za časté krvácení z nosu považujeme epistaxi, která se objevuje častěji než 1x týdně. Pokud se u vás krvácení z nosu objevuje takto často, je třeba poradit se s lékařem, ORL specialistou. Ten provede důkladné vyšetření, vyloučí závažnou příčinu a poskytne vám doporučení týkající prevence dalších epizod krvácení. Zde jsou některá opatření, která můžete udělat sami: