Adaptogeny – jak fungují a v čem jsou přínosné pro náš organismus?
Moderní společnost je často spojována se zvýšeným stresem a tlakem na jednotlivce. Mnoho lidí se tak obrací k potravinám a bylinným doplňkům, mezi něž patří také adaptogeny, které jim pomáhají bojovat proti stresu. Jak vlastně adaptogeny fungují, které z nich jsou nejznámější a stojí opravdu za vyzkoušení? Dozvíte se v našem článku.
Obsah článku
Co jsou to adaptogeny?
Adaptogeny jsou látky, které zvyšují odolnost organismu na stresové situace. Mohou podporovat celkovou vitalitu, působit příznivě na psychiku, přispívat k relaxaci a správnému spánku, zmírňovat některé nepříznivé projevy stárnutí aj. Některé adaptogeny podporují správnou funkci imunitního systému. Ačkoliv jsou rostlinné přípravky s adaptogenními účinky využívány v tradiční čínské nebo ajurvédské medicíně stovky let, termín adaptogeny se začal používat až ve 40. letech 20. století. V té době se intenzivně hledaly látky, které by zvyšovaly výkonnost a odolnost vojáků, aniž by na ně vznikal návyk.
Související kategorie produktů:
Adaptogeny (nejen) na stres
Užívání adaptogenů je vhodné především v náročných obdobích, ať už je to zvýšená fyzická zátěž a tlak na výkon, psychická zátěž v rodině či v zaměstnání, zkouškové období apod. Adaptogeny doplňují zdravý životní styl s pestrou a vyváženou stravou, dostatkem pohybu, spánku a odpočinku, nejsou jeho náhradou.
Pokud by zátěž trvala dlouhodobě a byla doprovázena úzkostnými projevy, známkami deprese, vysokým krevním tlakem, bolestmi hlavy či bolestí zad atd., bude vhodné situaci konzultovat s lékařem.
Jak adaptogeny působí na organismus?
Adaptogeny jsou známé komplexními účinky na funkce našeho těla, díky nimž se upravuje obrana organismu vůči stresu. Pokud budeme konkrétnější, adaptogeny primárně ovlivňují hormonální osu hypothalamus-hypofýza-nadledvinky, která hraje klíčovou roli ve stresové odpovědi na vnější i vnitřní podněty. Mohou zmírňovat všechny tři fáze stresové odpovědi.
- První fází stresové reakce je tzv. poplachová reakce. Ta je spojena mimo jiné se zvýšenými nároky těla na srdečně-cévní systém a na uvolnění energetických zásob. Adaptogeny poplachovou reakci neblokují, ale mohou zlepšovat využití energie v tkáních na optimální úroveň, aby nedošlo k totálnímu vyčerpání energetických zásob.
- Adaptogeny zároveň mohou prodloužit druhou fázi stresové odpovědi, která je označována jako fáze rezistence. V této fázi je tělo připraveno „k boji“ - nepociťuje únavu a není ovlivněn úsudek. Díky některým adaptogenům dokáže organismus odolávat stresoru po delší dobu.
- V neposlední řadě mohou zmírňovat i konečnou, třetí fázi stresové reakce – to znamená únavu a vyčerpání. Usnadňují tělu přizpůsobit se novým podmínkám (tj. adaptovat se).
Dále se poukazuje na schopnost některých adaptogenů ovlivňovat hladiny dalších důležitých látek v krvi. Těmi jsou například oxid dusnatý, laktát, glukóza nebo kortizol. Mohou zvyšovat i tvorbu antioxidačních enzymů.
Druhy adaptogenů
Existují dvě hlavní skupiny adaptogenů:
- Syntetické adaltogeny. Označují se také termínem aktoprotektory. Patří mezi ně např. bromantan, levamisol, bemethyl nebo afobazol.
- Přírodní adaptogeny. Adaptogeny byliny a houby tvoří větší a bezesporu známější skupinu látek. Velmi často se jedná o glykosidy, saponiny, lignany nebo alkaloidy.
Adaptogenní účinky jsou přisuzovány více jak 70 rostlinám u houbám. K nejznámějším zástupcům patří:
- ženšen pravý (Pannax ginseng): podporuje celkovou vitalitu, zlepšuje paměť a duševní výkon, podporuje obranyschopnost, příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, působí antioxidačně.
- sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus): přispívá ke správné funkci imunitního systému, správné funkci srdečně-cévního systému a k udržení normální hladiny cukru v krvi.
- ashwaganda nebo také indický ženšen (Withania somnifera L.): podporuje odolnost organismu proti stresu, dodává energii, vitalitu a pozitivně působí na duševní zdraví, přispívá ke zdravému spánku a relaxaci, příznivě ovlivňuje koncentraci, zlepšuje sexuální zdraví
- rozchodnice růžová (Rhodiola rosea L.) – ovlivňuje fyzickou i duševní výkonnost, působí antioxidačně, podporuje emoční komfort, podporuje obranyschopnost, funkci jater a oběhový systém.
- klanopraška čínská (Schisandra chinensis): podporuje mentální pohodu, pozitivně působí také na trávení a funkci jater.
- bazalka tulsi (Ocimum sanctum L.): ovlivňuje imunitní systém, působí jako adaptogen a antioxidant.
- cordyceps nebo také housenice červená (Cordyceps militaris): má pozitivní vliv na výdrž.
- reishi nebo také lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum): přispívá ke správné funkcí imunitního a kardiovaskulárního systému.
Jak se adaptogeny užívají?
Adaptogeny jsou k dispozici v široké nabídce ve formě kapslí, prášku, nápojů nebo tinktur. K oblíbeným patří doplňky stravy se ženšenem, indickým ženšenem neboli ashwagandou či houbou reishi. Účinek adaptogenů často závisí na způsobu podání. Pokud jsou užity jednorázově, projeví se zpravidla svým stimulačním efektem. Při dlouhodobém užívání se dostává do popředí tonický efekt (tzn. regenerační, posilující). Nezbytné je respektovat doporučené dávkování. Adaptogeny jsou obecně považovány za bezpečné, jejich užívaní přesto může být spojeno s některými nežádoucími účinky (např. zažívací obtíže, sucho v ústech, bolest hlavy). Mohou ovlivňovat účinek některých léků, a proto se doporučuje případné souběžné užívání konzultovat s odborníkem. Pro nedostatek důkazů se obecně nedoporučuje užívání v těhotenství.
Zdroje:
- https://www.solen.cz/pdfs/lek/2013/02/09.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/lek/2018/03/09.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/
- https://www.healthline.com/health/adaptogenic-herbs
- https://www.healthline.com/health/stress/smart-girls-guide-to-adaptogens#what-are-adaptogens
- https://www.webmd.com/balance/adaptogens-what-to-know