Očkování proti nemoci Covid-19: Jak se připravit a co očekávat?
Máte před sebou očkování proti koronaviru? Už znáte termín očkování a říkáte si, co Vás asi čeká, jak se co nejlépe připravit a co mít v domácí lékárničce pro případ možné reakce na očkování? Připravili jsme pro Vás pár tipů pro co nejhladší průběh očkování.
Podpořte Vaši přirozenou obranyschopnost
Abyste mohli podstoupit očkování proti koronaviru, nemělo by u Vás probíhat žádné akutní infekční onemocnění, jako například chřipka, nachlazení, či angína. Obzvlášť pokud máte zvýšenou teplotu, nebo horečku, je třeba termín očkování posunout na dobu, až Vám bude lépe. Proto se starejte o svou imunitu a jezte pestrou a vyváženou stravu. Speciální pozornost věnujte příjmu vitaminu D, vitaminu C, zinku a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Velmi důležitá je i rovnováha střevní mikroflóry. Na střevní mikrobiom příznivě působí tělu prospěšné bakterie, tzv. probiotika.
Dobře se vyspěte a hlavně „žádný stres“
Každé očkování je takovým intenzivním tréninkem pro Váš imunitní systém. Proto je třeba se na očkování připravit i dostatečným odpočinkem a kvalitním spánkem. Nedostatek spánku se totiž může projevovat nejen zvýšenou únavou, či bolestí hlavy, ale v případě déle trvající nespavosti i oslabením imunity. Nejméně den před očkováním jděte proto spát dříve než běžně. Pokud se Vám hůře usíná, nebo se v noci častěji budíte, můžete sáhnout po přírodních přípravcích pro klidný spánek obsahujících osvědčené bylinky, jako je kozlík, meduňka, chmel, levandule či mučenka. Podporují uvolnění, usnadňují usínání a působí i proti stresu a nervozitě, které můžete před očkování také pociťovat. V případě zvýšené nervozity před očkováním můžete sáhnout také po přírodních přípravcích „proti stresu“. Kromě bylin se zklidňujícím účinkem obsahují často i tzv. přírodní adaptogeny, jako například rozchodnici růžovou (Rhodiola rosea), klanoprašku (Schizandra chinensis) či tradiční ajurvédskou bylinu Ashwagandhu (Withania somnifera). Při stresových situacích má organismus zvýšenou potřebu hořčíku, proto je dobré myslet i na něj.
Zvolněte a odpočívejte
Den před očkováním a nejméně 2 dny po očkování je dobré zvolnit. Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění. Kromě zdravé a vyvážené stravy je důležitý také dostatečný pitný režim. Co ale před a po očkování raději vynechte, je alkohol. Může snižovat počet bílých krvinek, a tím oslabovat nezbytnou imunitní reakci po očkování.
Vedlejší účinky očkování, na co se připravit
Očkování proti nemoci COVID-19, stejně jako jiná očkování, mohou provázet některé doprovodné příznaky a nežádoucí reakce. Většinou se jedná o mírné příznaky, které do několika dní samy odezní. Očkovaní nejčastěji popisují bolest, otok a začervenání v místě očkování, únavu, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotu či zimnici, nevolnost či průjem. Tyto očekávané reakce se nemusí objevit u každého a někteří pacienti mají silnější reakce po první dávce, zatímco jiní až po dávce druhé.
V případě bolesti hlavy, zad či kloubů je vhodné mít v domácí lékárničce připraven některý z léků na bolest s obsahem ibuprofenu. Léčbu vhodně doplní hořčík, který pomáhá snížit míru únavy a vyčerpání a přispívá k normální činnosti svalů i nervové soustavy. V případě horečky (tj. teploty nad 38 °C) je vhodné sáhnout po lécích na horečku s obsahem paracetamolu. Horečku provází zvýšené ztráty tekutin, proto nezapomeňte dostatečně pít. Ztracenou vodu i minerály můžete doplnit pomocí rehydratačního roztoku. Bolest a otok v místě aplikace očkovací látky můžete mírnit pomocí chladivých gelových obkladů. Přikládejte je na cca 20 minut, několikrát během dne. U alergiků a osob se zvýšenou citlivostí může lékař před očkováním doporučit i nasazení léků na alergii (tzv. antihistaminik).
Kdy se obrátit na lékaře
Výše zmíněné reakce na očkování nemusíte Vašemu lékaři hlásit, jsou běžné a očekávané a nemají vliv na účinnost očkování. Pokud ovšem tyto příznaky přetrvávají déle než 3 dny, horší se, nebo když se u Vás po očkování objeví jiné závažné příznaky, obraťte se na svého praktického lékaře.
Zajímá Vás více o očkování?
Máme pro Vás další informace o tom, jaké jsou typy vakcín a jak řešit nejčastější reakce očkování. Očkování je v současnosti tím nejlepším způsobem, jak se chránit před závažným průběhem nemoci COVID-19 i před jeho pozdními komplikacemi, jako je tzv. postcovidový syndrom. Nezapomínejte stále i na další způsoby ochrany – tedy na nošení respirátoru, dezinfekci rukou i na rozestupy.
Nejnovější aktuality týkající se očkování proti onemocnění COVID-19 naleznete zde
Zdroje:
https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/04/letak_informace-pro-ockovane.pdf