Jak podpořit tělo při sedavém zaměstnání
Již druhým rokem ovlivňuje naše životy pandemie COVID-19 a s ní související opatření. Naučili jsme se více využívat digitálních technologií a častěji v domácím prostředí pracujeme, nakupujeme, vzděláváme se nebo se prostě jen bavíme. Práce z domova v těchto chvílích dosahuje svého dosavadního vrcholu. Naše tělo je však po tisíce let přizpůsobeno k pravidelnému pohybu a tělesná nečinnost mu rozhodně neprospívá. Proto se nyní, daleko častěji než dříve, setkáváme s bolestmi hlavy, bolestmi zad nebo s přibíráním na váze. Jaké další potíže může nízká tělesná aktivita způsobovat a jak můžeme tělo při sedavém zaměstnání podpořit?
Nejčastější potíže související se sedavým zaměstnáním
Suchost očí
Dlouhodobý pobyt v místnostech se suchým vzduchem a sledování displeje počítače nebo mobilu, kdy méně často mrkáme, může snadno vést k vysušení očí. To se projevuje pálením, začervenáním, pocitem písku v očích, ale i zvýšením slzením i zvýšenou únavou.
Ztuhlost a bolest svalů
Strnulá, pro tělo nepřirozená poloha při sezení namáhá pohybový systém. Přetěžujeme některé skupiny svalů, zatímco u jiných dochází k ochabování. Velmi zatížená bývá především oblast krční páteře a ramen, mnohdy se však objeví bolestivost celé páteře včetně beder a někdy také bolesti hlavy.
Křeče v lýtkách
Dlouhodobé sezení vede rovněž ke špatné cirkulaci krve a k jejímu městnání v dolních končetinách. Výsledkem bývají pocity napětí nebo bolesti v lýtkách, otoky a častější křeče.
Nadváha
Nedostatečná pohybová aktivita může přispívat k vysokému krevnímu tlaku, zvýšené hladině cholesterolu i cukru v krvi a také k obezitě. Ke správné tělesné hmotnosti nepřispívá ani ujídání mezi jídly, k čemuž máme v domácím prostředí obvykle větší sklony. Možných zdravotních důsledků může být samozřejmě daleko více (syndrom karpálního tunelu, zácpa a nadýmání, hemoroidy, úzkosti, nespavost a mnohé další).
Co pro sebe můžete udělat sami?
Důležité je myslet především na tři zásady: správné pracovní prostředí a návyky, pravidelný pohyb a zdravá strava.
Správné sezení je základ
Nejen při práci z domova je důležité správně sedět na židli. Sedněte si co nejvíce dozadu, nohy dejte do pravého úhlu a chodidla opřete celou plochou o podlahu. Seďte vzpřímeně a hlavu dorovnejte do prodloužení krční páteře, nepředsazujte ji tedy dopředu. Také nedávejte nohu přes nohu. Důležité je i, abyste měli monitor počítače ve správné výšce tak, abyste se při práci dívali rovně přímo před sebe, nikoliv dolů.
Jak na suchost očí?
Proti suchým očím bojujte několika jednoduchými opatřeními. Postavte si monitor tak, aby nebyl naproti oknu ani se od něj neodráželo umělé světlo. Také jej mějte v dostatečné vzdálenosti od těla. Po dvaceti minutách práce vždy na chvíli ulevte svým očím, zavřete je a poté zaostřete na nějaký vzdálený bod (např. na strom v dáli). Aby Vás oči nepálily, nemhuřte je a snažte se častěji mrkat. Také pravidelně používejte zvlhčující oční kapky, tzv. umělé slzy, které oči zklidní, zvlhčí a chrání před opětovným vysycháním.
Nevynechávejte přestávky
Během pracovní doby si každou hodinu udělejte krátkou přestávku. Několikrát si protáhněte ruce, zápěstí, svaly krku a prsní svaly. Na moment také vstaňte ze židle a projděte se. Pokud to není možné, tak alespoň střídavě propínejte a přitahujte prsty nohou. Po pracovní době vyrazte ven na procházku, nebo se věnujte jiné pohybové aktivitě trvající alespoň 30 minut. Prospějete tak nejen vašim svalům, ale i srdci, plicím a psychice.
Pravidelný denní režim je základ
Práce z domova může někoho svádět k nepravidelnosti v denním režimu. Pak ale můžete mít pocit, že Vaše práce nikdy nekončí, horší se Váš pracovní výkon, objevuje se únava i nespavost. Mějte proto pravidelný denní režim, stejně jako byste šli do kanceláře. V podobnou dobu vstávejte, pracujte, jezte, odpočívejte či se věnujte svým oblíbeným aktivitám.
Jezte zdravě a nepřejídejte se
Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. Denní příjem energie by měl odpovídat výdeji, proto pokud jste najednou celé dny doma a ani nesportujete, měli byste jíst méně, než když jste celé dny na nohou a v pohybu. Jezte pravidelně a omezte uždibování mezi jídly. Na jídlo si vždy udělejte čas, nejezte před počítačem ani televizí. Zdravou stravou zajistíte tělu dostatečný příjem vitaminů a stopových prvků (důležité jsou zejména vitaminy B, vitamin C, vitamin D, vápník, hořčík a zinek). Pro správné zažívání a pocit zasycení je důležité přijímat také dostatek vlákniny, kterou najdete v zelenině, luštěninách, celozrnných obilninách nebo v sypké formě pod označení psyllium.
Jak pomůže lékárna
V případě zatuhnutí svalů a bolesti zad sáhněte po hřejivém mazání či hřejivém gelovém polštářku. Výrazné úlevy můžete docílit také vhodnou aplikací kineziotejpů. Ty se hodí nejen v případě přetížení a zatuhnutí, ale také při nevhodném držení těla. A nezapomínejte ani na dostatečný příjem hořčíku, který přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy a je tak ideální doplňkem při bolestivém zatuhnutí svalstva i při křečích. Zatímco zádům dělá dobře teplo, oteklým a těžkým nohám prospívá spíše sprchování studenou vodou a masáže chladivými gely či gely na žíly. Již ráno je vhodné nasadit kompresní podkolenky nebo punčochy, aby nohy přes den nenatékaly. A během dne s nohami pravidelně cvičte, stačí když budete pod stolem přitahovat a povolovat špičky nohou.
Práce z domu má celou řadu výhod. Nezapomínejte ale na pravidelné přestávky, pohyb a zdravou stravu, abyste si jich mohli naplno užívat. Prospějete nejen svému tělu, ale i psychice a celkové spokojenosti.