Pálení žáhy a žaludek
Překyselení žaludku a pálení žáhy (pyróza) patří mezi trávicí obtíže, s nimiž se občas setká každý z nás. Patří mezi poruchy trávení, kterým se souhrnně říká funkční dyspepsie. Překyselení žaludku nebo pálení žáhy se projevují nejčastěji po dietní chybě, tedy pokud si dopřejeme příliš vydatné, tučné či pikantní jídlo nebo pokud sníme najednou příliš velké množství jídla. Překyselený žaludek bývá také cenou za přílišnou konzumaci alkoholu.
Pokud je žaludek přetížen, dochází k nadměrné tvorbě kyselých žaludečních šťáv. Pokud je navíc oslaben jícnový svěrač, nebo je-li žaludek přeplněný, dochází k návratu natráveného obsahu žaludku do jícnu. Sliznice jícnu není proti působení žaludečních kyselin chráněna jako žaludek, a proto dochází k nepříjemným pocitům známým jako pálení žáhy (bolest za hrudní kostí, říhání, kyselý pocit v ústech).
Kromě přejedení může mít překyselený žaludek i další příčiny kvůli zvýšenému tlaku na žaludek trápí často těhotné ženy a osoby s nadváhou. Také kuřáci mívají s pálením žáhy potíže, pyróza rovněž bývá důsledkem nevhodných stravovacích návyků a stresu. Dlouhodobé potíže mohou způsobit poškození jícnu, a proto je vhodné pálení žáhy včas řešit.
Jak zklidnit podrážděný žaludek?
Co na pálení žáhy a překyselení žaludku zabírá? Léčba pálení žáhy spočívá v užívání léků a v úpravě životního stylu (omezení stresu, kouření, kávy a sycených nápojů, redukce hmotnosti, malé porce jídla častěji a jiné). Pálení žáhy bývá horší v noci, v poloze vleže. Při potížích je proto vhodné zvýšit polohu horní poloviny těla. Pomoc na pálení žáhy zajistí celá řada volně prodejných léků na pálení žáhy jsou to jednak antacida, která okamžitě neutralizují kyselé žaludeční šťávy, dále léky, které snižují tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku (inhibitory protonové pumpy), a nesmíme zapomenout také na bylinky na pálení žáhy.