Víte co je keratóza pilaris?

2. 1. 2020 · 2 minuty čtení
Máte drsnou, suchou pokožku? Víte co je keratóza pilaris, jak se projevuje a jak se jí zbavit? Keratóza pilaris (známá také jako keratosis follicularis a folikulární keratóza) je neinfekční kožní onemocnění. Jedná se o neškodný, ale také neestetický stav kůže.

Charakteristickým znakem jsou suché, zhrublé lokality na pleti a drobné pupínky, které se nejčastěji objevují na zadní straně paží, stehnech, hýždích či lících. Pokud se příznaky objeví na viditelných partiích těla, může keratóza pilaris způsobovat nepříjemné pocity a problém, který začal jako kosmetický, může přejít také do psychologických obtíží. Keratin (součást kůže) ucpává vlasové folikuly a tvoří tak drobné pupínky. V důsledku toho dochází k zesilování vrchních vrstev kůže, ta je na dotek hrubá a nerovná proto je označení „kuřecí kůže“.

Keratoza pilaris

Přestože na kuřecí kůži neexistuje žádný lék, její příznaky lze zmírňovat vhodnou pravidelnou kosmetickou péčí. Je třeba podpořit přirozenou exfoliaci pleti, vhodné jsou například kyselina salicylová nebo LHA, které pomáhají odstranit odumřelé buňky a vyhlazují pokožku.

Zásadní roli hraje také intenzivní a dlouhodobá hydratace. Zejména tělové přípravky s ureou (přirozená hydratační složka) jsou vhodná pro každodenní péči o pokožku. Urea v pokožce uzamyká a váže vodu, a také zabraňuje keratinizaci. Přípravky s obsahem ceramidů nebo kyseliny hylarunové zajišťují kromě výživy a hydratace také vyšší odolnost ochranné kožní bariéry.

Keratoza pilaris

Pro nejlepší výsledky používejte tělová mléka nebo krémy, které jsou bez obsahu parfémů a barviv. Vybírejte tzv. nekomedogenní produkty, ty neucpávají póry a dávejte přednost texturám, které se dobře vstřebávají bez zatížení pokožky. Důležité jsou také přípravky na mytí. Ty by neměly vysušovat, podpořit jemné olupování a vyhlazení pokožky.

Krém nebo mléko pak nanášejte několikrát denně na postiženou oblast těla. O nejvhodnější péči se neváhejte poradit s lékařem nebo dermatologem.
 

Články k tématu Víte co je keratóza pilaris?

Upozornění