Kolagen pro krásnou pleť – jak funguje a který vybrat?

20. 3. 2023 · 5 minut čtení

Všimli jste si, že vaše pleť už není tak pevná a pružná jako dřív? Vrásky se objevují čím dál častěji a celkový vzhled ztrácí na svěžesti? S postupem věku naše tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět. Proti jeho úbytku lze však účinně bojovat. V jakém věku se doporučuje začít kolagen doplňovat, jakou formou a za jak dlouho se dostaví výsledky?

PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Kolagen pro krásnou pleť – jak funguje a který vybrat?

Co je to kolagen?

Kolagen je zřejmě nejvíce rozšířená živočišná bílkovina, tvoří asi třetinu všech bílkovin v našem těle a 75 % pokožky. Je základním stavebním prvkem všech pojivových a podpůrných tkání. Existuje celkem 28 typů kolagenů, ale fakticky je pro stav naší kůže nejdůležitější kolagen typu I, který je v lidském těle zastoupen nejvíce. Vyskytuje se v kůži, šlachách, kostech a vazivu. V přípravcích kloubní výživy bývá zase často obsažen kolagen typu II, který se v těle přirozeně vyskytuje především ve chrupavkách.

Související kategorie produktů:

Naprostá většina žen je zvyklá o pleť pravidelně pečovat pomocí denních či nočních krémů, pleťových tonik, odličovacích a dalších kosmetických přípravků. Péče zvenčí je samozřejmě důležitá, ale i přesto s přibývajícím věkem pružnost pokožky klesá a začínají se tvořit vrásky. Jejich výskyt začíná podle odborníků již po 25. roce života a velkou roli zde hraje úbytek kolagenu. Po dosažení 40. roku života již množství kolagenu klesá rychleji, než tělo dokáže produkovat.

Negativní vliv, který navíc urychluje tento přirozený proces, má např. UV záření či špatný výběr stravy.

Jaká je funkce kolagenu v kůži?

Přítomnost kolagenu je v pokožce nezbytná pro její pevnost, pružnost a optimální obsah vody (správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk). Pokud chybí, tak je pokožka křehká, oslabená a méně odolná vůči negativním vlivům z okolního prostředí. V buňkách se při nedostatku kolagenu také vyskytuje málo vody. Dalším projevem nedostatku kolagenu je to, že mazové žlázy nevytvářejí velmi důležitý tukový ochranný film. To vše znamená zhoršenou kvalitu pokožky. Z estetického (a ženského) hlediska je nejpodstatnější, že nedostatek kolagenu způsobuje tvorbu vrásek a ochabování pokožky. Dramatické snížení produkce kolagenu nastupuje u žen po menopauze. Ve věku 60 let je značný pokles produkce kolagenu již zcela normální.

Nativní versus hydrolyzovaný kolagen

Při výběru kolagenového přípravku často narazíte na pojmenování nativní nebo hydrolyzovaný kolagen. Tyto pojmy popisují formu, v jaké je kolagen v preparátu přítomen. Nativní kolagen je kolagen ve stejné formě, v jaké se nachází v našem těle - jeho molekuly tvoří trojitou šroubovici. Hydrolyzovaný kolagen se získává speciální patentovanou technologií (tvz. hydrolýzou), kdy je během výrobního procesu rozštěpen na jednodušší a kratší řetězce (tzv. peptidy), které jsou v těle snáze využitelné.

Působení těchto dvou typů kolagenů v organismu je podle nejnovějších poznatků zcela odlišné. Zatímco hydrolyzovaný kolagen slouží jako zdroj surovin pro tvorbu bílkovin včetně kolagenu, nativní kolagen funguje jinak ovlivňuje biologické procesy tak, aby neomezovaly tvorbu kolagenu. Nativní kolageny se podávají v mnohem nižších dávkách (mikrogramy) než hydrolyzované (gramy).

Z čeho se získává kolagen?

Kolagenové doplňky stravy se získávají z živočišných zdrojů jedná se zejména o vepřové, hovězí (pak kolagen označujeme jako bovinní), rybí nebo kuřecí maso a kůže. Při kvalitním zpracování by u výsledného produktu neměl být rozdíl v tom, jaký zdroj byl pro získání kolagenu použit.

Jaké aktivní složky vhodně doplňují kolagen?
Kolagenové přípravky pro krásnou pleť bývají často obohaceny o další prospěšné složky. K posílení hydratace a pružnosti pokožky se přidává osvědčená kyselina hyaluronová známá svou schopností vázat vodu, z vitamínů je klíčový vitamín C, který podporuje vlastní tvorbu kolagenu, dále biotin neboli vitamín H, z minerálů je výhodou přítomnost mědi a zinku.

Jak dlouho užívat kolagen?

U kolagenu je klíčová pravidelnost a trpělivost. Každý uživatel má jiný věk, stav pleti i celkový životní styl, proto je obtížné jednoznačně specifikovat délku užívání. Mladší pleť má například tendenci absorbovat kolagen efektivněji než pleť starší, pleť v lepší kondici (nepoškozená sluncem, dehydratací apod.) může také potřebovat kratší dobu než pleť, která je v tomto ohledu horší. Obecně platí, že kolagenové přípravky na pleť se doporučuje užívat po dobu alespoň 2–6 měsíců.

Kolagenové sérum pomáhá udržet mladistvý vzhled pleti.
Doplnit ubývající kolagen můžete jak vnitřně, tak i zvnějšku. Na trhu je řada kolagenových pleťových krémů či sér.

Další tipy pro mladistvý vzhled pleti

Masáže obličeje
Kosmetické přípravky s kolagenem
Kosmetické přístroje pro domácí použití
Vyvarujte se kouření
Nezapomínejte na pravidelnou hydrataci


Články k tématu Kolagen pro krásnou pleť – jak funguje a který vybrat?

O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále a po složení rigorózní zkoušky v roce 2018 jsem získala akademický titul PharmDr. Poradenství v lékárně považuji za nedílnou součást zdravotní péče. Často se v lékárnách setkávám se situacemi, kdy pacient se svými zdravotními obtížemi nechce/nemůže navštívit lékaře. A v tuto chvíli zastoupí odborné poradenství lékárníci. Můžeme tak pomoci zachytit nejen rané počátky onemocnění, ale též poradit s efektivní samoléčbou tak, aby v lehčích případech ani žádná lékařská pomoc nebyla nutná.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále...
Číst více od autora

Upozornění