Viry nebo bakterie? Kdy a jak používat CRP test
Viry a bakterie jsou nejčastějšími původci běžných infekčních onemocnění. To, zda nemoc způsobil vir nebo bakterie však zpočátku nemusíme poznat, jelikož příznaky mohou být velmi podobné.
![](/_i/-1303465121.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fcrp.jpg&format=webp)
Co je CRP test?
Pro rozpoznání původce nemoci a určení správné diagnózy nám pomáhají CRP testy, které jsou dnes dostupné jak v ordinacích lékařů, tak si je můžeme koupit v lékárnách a provést doma. Stačí nám k tomu pár kapek krve z prstu. Správné rozpoznání původce onemocnění je důležité pro další postup léčby. Bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky, na rozdíl od virových nemocí, kde antibiotika nezabírají.
Co znamená C Reaktivní Protein?
Podstatou CRP testů je určení hodnoty C Reaktivního Proteinu v krvi. Tento protein vzniká v jaterní tkáni v akutní fázi zánětu. Jeho hodnota velmi rychle narůstá právě v případě bakteriálních infekcí. Rychlá diagnostika nám pomůže ke stanovení původce onemocnění a včasné podání antibiotik urychlí léčbu a zabrání tak možným komplikacím v případě neléčené infekce.
Jak funguje CRP test?
Hladina C reaktivního proteinu v plazmě lze určit pouze z krve. Původně se prováděl odběr žilní krve, dnes již lze test urychlit i odběrem krve z prstu. Test není nijak náročný. Stačí odebrat pár kapek krve z prstu na laboratorní destičku, vložit do přístroje a výsledek je za pár minut hotový. Odběr je téměř bezbolestný a lze ho provádět bez předchozí přípravy rovnou v ordinaci lékaře. Je vhodný pro děti, dospělé i těhotné ženy. Dnes již také existují CRP testy pro domácí použití, které lze volně koupit v lékárnách.
Jak se hodnotí CRP test?
- hodnota CRP do 5 mg/l je považována za normální stav
- hodnota CRP 6-30mg/l znamená virové onemocnění a doporučuje se test za 1-2 dny opakovat
- hodnota CRP nad 30mg/l již značí velmi pravděpodobně bakteriální infekci
- hodnoty okolo 300 mg/l a více znamenají již velmi závažný bakteriální zánět v těle
Virová onemocnění
Viry způsobují celou řadu onemocnění např. chřipka, nachlazení s projevy zánětu horních cest dýchacích, plané neštovice a pásový opar, zarděnky, spalničky, příušnice, mononukleóza, průjmová onemocnění, AIDS, vzteklina aj. Běžné, nekomplikované virové infekce léčíme symptomaticky potlačujeme příznaky onemocnění, nikoliv jejich příčinu. Nelze je léčit antibiotiky.
Bakteriální infekce
Nejčastějšími původci bakteriálních infekcí jsou streptokoky a stafylokoky. Streptokok způsobuje např. angínu, spálu, zánět hltanu, zápal plic, zánět středního ucha, záněty močových cest. Stafylokok je původcem již vážnějších infekcí např. komplikované infekce dýchacích cest, kožní infekce, záněty kloubů aj. Mezi bakteriální infekce dále patří např. i tuberkulóza, tetanus, černý kašel, cholera, záškrt, tyfus, kapavka a syfilis. K léčbě bakteriálních infekcí slouží antibiotika.
CRP je významný indikátor probíhající infekce a zánětu. Konečné stanovení klinické diagnózy však musí provést lékař.Tato internetová poradna nenahrazuje osobní konzultaci s ošetřujícím lékařem či lékárníkem, ani vyšetření ve zdravotnickém zařízení.