Bolest v krku - příčina a léčba
Bolest v krku je častým doprovodným příznakem infekcí horních cest dýchacích. Obvykle se s ní setkáme v zimních měsících, kdy provází nachlazení nebo angínu, ale může se díky klimatizacím a ledovým nápojům objevit i v létě. Dokáže být velmi nepříjemná a obtěžující, a tak v momentě, kdy nás postihne, hledáme rychlé řešení, jak se jí co nejrychleji zbavit. Co na bolest a škrábání v krku spolehlivě funguje? Poradíme v našem článku.
Obsah článku
Nejčastější příčinou bolesti v krku je infekční původ. Klíčové je rozlišit, zda je infekce vyvolána viry nebo bakteriemi (např. pomocí CRP testu). Až 80 % případů bolesti v krku způsobují viry. Kromě bakterií jsou dalšími vyvolávajícími příčinami bolesti v krku i alergie, pálení žáhy, zvětšení štítné žlázy nebo nádorové onemocnění.
Bolest v krku virového původu má mírnější průběh i příznaky. Začíná škrábáním a pálením v krku, postupně se přidává bolest v krku při polykání, začervenání až mírný otok. Často ji provází další příznaky nachlazení, jako je rýma, kašel či zvýšená teplota. Bolest se postupně mírní a mizí během několika dní (obvykle 3-5 dní).
Příkladem bakteriální infekce je angína či zánět hrtanu (laryngitida). Při angíně bolest v krku přichází náhle, je velmi intenzivní, znesnadňuje polykání (knedlík v krku) a může vystřelovat až do oblasti ucha. Často ji provází vysoké horečky (zpravidla nad 38 °C), zduření krčních uzlin, bílé povlaky na mandlích i celková schvácenost. Angína se léčí pomocí antibiotik, proto je nezbytné při těchto příznacích vždy vyhledat lékaře.
Lékaře je vhodné vyhledat i v případě, že bolest v krku znesnadňuje příjem potravy a tekutin nebo se nelepší ani po 3 dnech léčby. Zvláštní pozornost vyžadují situace, když dítě bolí v krku nebo pokud dítě trápí kašel nebo v případě bolesti v krku u těhotných a kojících žen.
Co na bolest v krku
V léčbě bolesti v krku se upřednostňují přípravky, které působí přímo v místě bolesti, tedy léky na bolest v krku ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel. Obsahují látky, které mají antiseptické a protizánětlivé účinky a tlumí škrábání a bolest v krku. Čím silnější bolest, tím silněji působící přípravek potřebujete. V případě silné bolesti a výskytu dalších příznaků, jako je bolest hlavy nebo horečka, se podávají i léky proti bolesti nebo léky snižijící horečku.
Další možností, jak na bolest v krku a jak pomoci i dítěti při bolesti v krku a chrapotu, jsou bylinné pastilky, které zvlhčí a zklidní sliznici krku, čímž podpoří hojení a zmírní pálení v krku. Podobně působí i pastilky s minerálními solemi. V případě bolesti v krku a dalších příznaků nachlazení nezapomínejte také na doplňky stravy posilující imunitní systém.
Režimová a preventivní opatření
V případě silné bolesti v krku je vhodný i studený zapařovací obklad, tzv. Priessnitzův zábal, který zmírňuje otok a zánět v krku. Důležité je dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny ovocnými šťávami nebo bylinnými čaji při nachlazení. Dále je dobré dostatečně větrat a zvlhčovat vzduch.
Abyste nachlazení a bolesti v krku přecházeli, vyhýbejte se místům, kde se pohybuje větší množství lidí, důkladně si umývejte ruce, dopřejte si dostatek spánku i pobytu na čerstvém vzduchu a podpořte imunitu stravou bohatou na ovoce a zeleninu. V létě také opatrně na klimatizace.