Trávicí enzymy – kdy je doplnit a jak pomohou při zažívání?

14. 3. 2024 · 4 minuty čtení

Asi každému v průběhu života některé jídlo „nesedne“. Zažívací potíže nejčastěji souvisejí s dietní chybou, na vině však může být kromě jiného i nedostatek trávicích enzymů. Co to jsou trávicí enzymy, jak poznáte, že vám chybí a v jaké formě je lze doplnit, vám poradíme v našem článku.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Trávicí enzymy – kdy je doplnit a jak pomohou při zažívání?

Co to jsou trávicí enzymy?

Trávicí enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které jsou schopny štěpit bílkoviny, tuky a sacharidy na jednodušší, do krevního oběhu vstřebatelné molekuly. Kromě rozkládání potravy umožňují tyto látky různé další činnosti těla, které souvisejí s trávením, metabolismem, vstřebáním živin či ničením škodlivých látek.

Trávicí enzymy jsou do trávicího traktu vylučovány slinnými žlázami, žaludeční nebo střevní stěnou a slinivkou břišní. Zpracovávají živiny od chvíle, kdy sousto vložíme do úst. Nejvíce se strava rozkládá v tenkém střevě, na jehož počátku se k částečně natrávené potravě přidává sekret slinivky břišní, který je na enzymy velmi bohatý.

Související kategorie produktů:

Jaké trávicí enzymy existují?

Rozdělovány jsou podle typu makroživin, které rozkládají.

  • proteáza: bílkoviny
  • lipáza: tuky
  • amyláza: polysacharidy
  • laktáza: laktóza

Proteáza

Jako proteázu (též proteinázu či peptidázu) označujeme enzym, jehož úkolem je štěpit komplexní bílkoviny na menší bílkoviny, polypeptidy či až na jednotlivé stavební články bílkovin – aminokyseliny. Mezi nejdůležitější proteázy patří pepsin, vytvářený žaludkem, a enzymy vylučované do trávicího traktu slinivkou břišní (neboli pankreatem): trypsin, chymotrypsin, karboxypolypeptidáza a elastáza.

Proteázy mají velký význam i pro další pochody v lidském těle. Kromě trávení látek bílkovinné potravy jsou důležité při podpoře imunity nebo srážlivosti krve a uplatňují se při odstranění nepotřebných či poškozených buněk (při nadměrném stáří buňky, zánětu či programované buněčné smrti tzv. apoptóze).

Lipáza

Většina přijímaných tuků je trávena ve střevě. Klíčová je činnost pankreatické lipázy. Menší roli hrají také enterická lipáza (enzym vytvářený střevní stěnou) a linguální lipáza (ta se do žaludku dostává spolu se slinami). Lipáza ve spolupráci se žlučí rozkládá přijímané tuky na menší, do krve vstřebatelné molekuly.

Amyláza

Do této skupiny patří ptyalin, který je vytvářený slinnými žlázami. Působí v ústech během žvýkání a pracuje i nadále po spolknutí. Dalším enzymem tohoto typu je pankreatická amyláza. Oba enzymy rozkládají škrob a další polysacharidy (složené sacharidy) na glukózu, fruktózu a další jednoduché sacharidy (cukry), které jsou následně vstřebány ze střeva.

Laktáza

Laktáza je trávicí enzym, který dokáže rozštěpit laktózu na dva jednoduché cukry, ze kterých se tento mléčný cukr skládá: glukózu a galaktózu. Nejvyšší tvorba laktázy se odehrává v kojeneckém věku, pak ve větší či menší míře klesá. Laktáza se nejvíce tvoří ve stěně střev. Nedostatečná tvorba tohoto trávicího enzymu je spojována se stavem označovaným jako intolerance laktózy nebo nesnášenlivost mléčného cukru. O intoleranci laktózy si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Trávicí enzymy schéma

Nedostatek trávicích enzymů – příčiny

Každý z nás si tvoří trávicí enzymy sám. Existují ovšem vlivy, které mohou tuto schopnost narušit. Nepříznivý dopad na tvorbu trávicích enzymů má:

  • dlouhodobý stres
  • častý shon, nepravidelné stravování, rozptylující vlivy při jídle
  • nevhodná, průmyslově zpracovaná strava
  • kouření
  • nadměrná konzumace alkoholu
  • autoimunitní onemocnění
  • onkologické onemocnění

Kdy k lékaři?

Pokud zaznamenáte pocit plnosti až nevolnost, nadýmání či plynatost, pálení žáhy, průjem nebo zácpu a poruchy trávení trvají déle než 14 dní, nereagují na léčbu nebo máte silné bolesti břicha, křeče, vystřelující bolesti, kontaktujte svého lékaře. Stejně tak vyhledejte lékařskou pomoc v případě, že se objeví horečka, nevolnost, zvracení či neúmyslný úbytek hmotnosti.

K doplnění chybějícího enzymu, který zpracovává mléčný cukr laktózu, lze využít přípravek obsahující laktázu ve formě doplňku stravy. Podání dětem je vhodné konzultovat s lékařem.
Po konzultaci s lékařem se podávají běžně dostupné trávicí enzymy i dětem.

Trávicí enzymy – výběr

K doplnění chybějících trávicích enzymů sáhněte po léčivých přípravcích nebo doplňcích stravy s obsahem trávicích enzymů. V přípravcích se většinou vyskytuje soubor různých trávicích enzymů, který kompenzuje obecný nedostatek trávicích enzymů či řeší obtíže způsobené těžko stravitelným jídlem. V některých případech však mohou být vhodné i přípravky, které obsahují pouze jeden enzym (např. laktázu).

K doplnění chybějícího enzymu, který zpracovává mléčný cukr laktózu, lze využít přípravek obsahující enzym laktázu, který obsahuje 9000 jednotek laktázy, pomáhá štěpit cukr obsažený v mléce a v menším množství i v mléčných výrobcích.

Trávicí enzymy nalezneme i v některých potravinách, označujeme jako přírodní trávicí enzymy. Pochutnat si můžete například na ananasu, papáje, mangu, kiwi či banánech. Trávicí enzymy obsahuje i listová zelenina, med a vedle nich také kysané mléčné produkty (např. kefír).

Často se používají v kombinaci trávicí enzymy a probiotika. Jako probiotika označujeme „přátelské“ mikroorganismy, které dodáváme, aby kolonizovaly střevní mikrobiotu.

Jak dlouho užívat trávicí enzymy?

Délka užívání trávicích enzymů závisí na vašem zdravotním stavu. Při dietních chybách stačí pouze nárazové nebo několikadenní užívání. V jiných případech, např. při trvale snížené tvorbě vlastních enzymů, můžete užívat příslušný přípravek s enzymy dlouhodobě. V takovém případě je však důležité, aby o potížích věděl lékař. V některých případech může předepsat trávicí enzymy na recept. Po konzultaci s lékařem se podávají běžně dostupné trávicí enzymy i pro děti. Ideální čas, kdy užívat trávicí enzymy, je spolu s jídlem (nebo bezprostředně před ním či po něm).


Články k tématu Trávicí enzymy – kdy je doplnit a jak pomohou při zažívání?

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění