Onemocnění covid-19? Léčba existuje!
Covid-19 je stále mezi námi. Vytvořte si plán pro případ onemocnění a buďte připraveni na všechny scénáře. Přečtěte si, jaké jsou typické příznaky, a zjistěte, jestli můžete patřit do rizikové skupiny. A nemějte obavy, léčba existuje.
Obsah článku
Více než 2 roky už se celý svět potýká s pandemií onemocnění covid-19. Naštěstí v tuto chvíli už existují nejenom účinné vakcíny, ale i efektivní léčba, která zmírní těžký průběh onemocnění i u osob, které patří do některé z rizikových skupin.
Kdo patří do rizikové skupiny?
Riziková skupina je skupina takových lidí, kteří už trpí některým chronickým onemocněním, zejména mají-li takových onemocnění více. O kterých chorobách je přesně řeč? Prakticky o všech, které nějakým způsobem snižují imunitu. To znamená, že sekundárně do takové kategorie spadá drtivá většina veškerých onemocnění. Ještě hůře však covid-19 dopadá na pacienty, u nichž platí některá z níže uvedených skutečností. Tento výčet rozhodně není konečný, ale vybrali jsme ta nejčastější onemocnění, která podle zkušeností lékařů mohou onemocnění covid-19 komplikovat. Lidé, kteří vědí nebo tuší, že by mohli spadat do rizikové skupiny, by neměli brát nákazu covid-19 na lehkou váhu, může pro ně znamenat skutečně vážné zdravotní riziko.
Související kategorie produktů:
Na pozoru by se měli mít lidé, kteří mají:
- kardiologická onemocnění,
- jaterní potíže,
- vysoký krevní tlak,
- plicní onemocnění, astma,
- onemocnění ledvin (například docházejí na dialýzu),
- neurologická onemocnění (zejména ta, která postihují plicní svalstvo),
- onkologická onemocnění,
- Parkinsonovu chorobu,
- diabetes mellitus 1. i 2. typu,
- imunologická onemocnění nebo berou imunosupresiva,
- vyšší věk.
Důležité zásady v léčbě rizikových pacientů
Zkušenosti posledních dvou let ukázaly, že v léčbě onemocnění covid-19 u osob z rizikových skupin jsou naprosto klíčové první dny od zpozorování prvních příznaků. Pokud je v této době covid-19 prokázán a je nasazena léčba, snižuje se riziko středního až těžkého průběhu a významně se snižuje riziko úmrtí.
Zahájení léčby v pozdějších dnech už nemusí mít tak spolehlivý efekt. Proto je velmi důležité včas řešit první příznaky a reagovat rychle, mnohdy je to také úkol pro nejbližší okolí pacienta. Zejména u starších lidí je třeba hlídat, aby se i relativně neškodné příznaky nepřehlížely, nepřecházely a řešily ihned v okamžiku, kdy jsou zachyceny. Při včasném zahájení léčby se zvyšuje pravděpodobnost, že postačí domácí léčení, pacient nebude potřebovat hospitalizaci a onemocnění nepřejde do závažného průběhu s rizikem úmrtí.
Prevence onemocnění covid-19
Jak nám bezprecedentní celosvětová pandemie covid-19 ukázala, efektivní prevence stojí na třech pilířích.
1. Izolace
Izolace má smysl v případě, že pacient pocítí první příznaky. Ať už jsou to rýma, kašel, horečka či zvýšená teplota, svalová únava, bolesti zad, bolest v krku nebo velmi typická ztráta čichu a chuti. I v případě, že se později testem neprokáže onemocnění covid-19, je správné zůstat v izolaci. Nechodit do zaměstnání, nechodit do společnosti, vyhýbat se místům s vyšší koncentrací lidí a všeobecně se snažit předejít možnému šíření nákazy. Ostatně, nejde jenom o covid-19, lidé z rizikových skupin mohou stejně tak zemřít i na chřipku, angínu nebo jiné, relativně běžné respirační onemocnění dýchacích cest. Ať už je skutečná příčina nemoci jakákoliv, neroznášejte ji dále.
2. Hygiena
Hygiena je univerzálně důležitá v prevenci jakéhokoliv onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí, ale platí to i pro celou řadu dalších typů chorob. Základní pravidlo je nesahat si na obličej, zejména do úst a očí, pokud můžeme mít kontaminované ruce, umýt a dezinfikovat si ruce po příchodu zvenčí a před jídlem. Součástí hygieny je z preventivního hlediska také rouška či respirátor. Jejich použití je na místě, pokud člověk spadá do rizikové skupiny a ocitne se ve zdravotnickém zařízení nebo mezi větším množstvím lidí, dále pak v prostředcích hromadné dopravy nebo v nákupních centrech. Nosit respirátor či roušku není ostuda ani přehnaná reakce. Je to ochrana vlastního zdraví a také ohleduplné gesto vůči ostatním. Je pravda, že i přes respirátor je možné se nakazit, ale zpravidla je virová nálož jen zlomková oproti dávce, která by se do těla dostala bez bariéry v podobě roušky.
3. Očkování
Očkování je významnou prevencí vážného průběhu onemocnění covid-19 s následkem úmrtí. Samotné očkování není spolehlivou ochranou před infekcí, ale díky takto vytvořeným protilátkám je velmi pravděpodobné zmírnění průběhu celého onemocnění. Očkování je důrazně doporučováno právě u osob v rizikových skupinách. Obvykle je k němu vyzve nejenom praktický lékař, ale i lékař specialista. Svůj smysl má i očkování proti dalším chorobám, jako jsou sezonní očkování proti chřipce nebo očkování proti pneumokokovému zápalu plic.
Doplňte si domácí lékárničku
Domácí lékárnička pro případ onemocnění covid-19 se nijak zásadně neliší od standardního vybavení pro jiné respirační choroby. Léky na zvýšenou teplotu a horečku, bonbony a spreje proti bolesti v krku, roztoky proti rýmě, sirupy proti kašli, podpůrné vitaminy pro podporu imunity (například vitaminy C, D a další) a minerální prvky (zinek, hořčík na únavu nebo železo na podporu krvetvorby). Nezapomeňte také na:
- Funkční teploměr. V dnešní době už je možné teplotu měřit pohodlně a prakticky okamžitě elektronickými teploměry, digitálními či bezdotykovými.
- Tlakoměr. Další podstatnou výbavou, zejména s ohledem na další přidružená onemocnění, je tlakoměr. Pro základní přehled o aktuálním zdravotním stavu je mimořádně důležitý pro kardiaky a pacienty s vysokým krevním tlakem.
- Pulsní oxymetr. Při onemocnění covidem-19, zejména u pacientů s nějakou poruchou dýchacího systému, je důležitý oxymetr. Díky výsledkům měření je možné průběžně kontrolovat, zda infekce nenapadá plíce.
Maximálně důležité jsou kontakty. Ve chvíli, kdy se člověk necítí dobře, je zapotřebí mít po ruce připravený seznam kontaktů:
- na odběrové testovací místo na PCR test,
- na praktického lékaře,
- na lékaře specialistu/specialisty,
- kontakt na několik svých blízkých nebo alespoň sousedů.
Kromě kontaktů se vyplatí mít předpřipravený lékový záznam. V případě potřeby, například při přivolání rychlé zdravotnické služby, je třeba vědět, co pacient užívá. Zejména pro starší členy rodiny je důležité mít jasný scénář a vše potřebné připravené po ruce, aby nedocházelo ke zbytečnému prodlení, zmatkům nebo stresu.
Jak postupovat při podezření na covid-19?
1. Rozpoznejte symptomy onemocnění covid-19
- Horečka nebo zimnice
- Bolest svalů nebo kloubů
- Kašel
- Bolest hlavy
- Dušnost nebo potíže s dýcháním
- Náhlá ztráta čichu nebo chuti
- Únava
- Bolest v krku
Příznaky onemocnění covid-19 se mohou v některých případech zaměnit na příznaky běžných respiračních chorob, jako jsou rýma, viróza, ale i chřipka nebo angína. Zároveň je ale pro léčbu onemocnění covid-19 klíčových několik prvních dní, proto příznakům věnujte pozornost a nepřehlížejte je.
2. Otestujte se
V domácím prostředí si můžete udělat antigenní test pro základní orientaci, zda je možné, že skutečně máte onemocnění covid-19. Mějte takový test doma k dispozici, protože ve chvíli, kdy už pociťujete příznaky, je nutné abyste odpočívali v posteli a také co nejvíce eliminovali možné další šíření nákazy. Pokud pociťujete příznaky, zůstaňte doma. Antigenní test si můžete zakoupit v kterékoliv lékárně Dr. Max nebo v našem e-shopu.
Další možností je podstoupit přímo PCR test. Objednejte se na něj v některém z odběrových míst, nebo kontaktujte svého praktického lékaře a objednejte se na PCR test v součinnosti s ním.
3. Zvažte rizikové faktory
Jak zmiňujeme výše v tomto článku, je nutné zodpovědně zvážit, zda vy nebo někdo z vaší rodiny nespadá do některé z rizikových skupin. Pokud vy nebo vaši blízcí splňujete byť jen jediný bod, jako je vyšší věk, obezita, onkologické onemocnění, diabetes 1. i 2. typu, chronické onemocnění ledvin, kardiologická onemocnění, plicní choroby (např. CHOPN), neberte první příznaky na lehkou váhu a ihned se otestujte a informujte svého praktického lékaře nebo specialistu.
4. Kontaktujte svého lékaře
Výhradně na základě pozitivního výsledku PCR testu může praktický lékař, ale i lékař specialista zahájit léčbu onemocnění covid-19. V dnešní době existuje již několik možností léčby, klíčové je však jejich nasazení co možná nejdříve, aby se dalo úspěšně předejít střednímu až těžkému průběhu onemocnění covid-19. Nečekejte a jednejte. Léčba existuje, ale musíte začít včas.
Režimová opatření při onemocnění covid-19
Během léčby, ať už bude medikována, či nikoliv, je pak důležité dodržovat pitný režim o objemu alespoň 2 až 2,5 litru tekutin denně a průběžné pít po malých dávkách během celého dne. Při horečce je také zapotřebí doplnit minerální látky. Dopřejte svému tělu zdravou a kvalitní stravu, jezte menší porce, ale častěji, dbejte na dostatek ovoce a zeleniny pro přirozený příjem vitaminů a minerálních látek a ideálně zcela vynechte tučné a smažené pokrmy, alkohol a tabák.
Nezapomínejte také na větrání a přísun čerstvého vzduchu a během odpočinku měňte polohy, aby se celý organismus dobře prokrvoval a okysličoval. Pokud máte člena rodiny, který by mohl být v rizikové skupině, je třeba snažit se o častější kontakt a raději osobně příbuzného kontrolovat a navštěvovat.
Kdy je nutné zavolat rychlou zdravotnickou službu?
V jakých případech je zapotřebí neprodleně přivolat zdravotnickou záchrannou službu volejte neprodleně?
- Pocit nedostatku vzduchu, dýchavičnost, dušnost
- Bolesti na hrudníku
- Silný kašel, vykašlávání krve
- U starších pacientů závratě, protože mohou být dehydrovaní, atd.
- Dezorientace, apatie
- U diabetiků; hypoglykémie, ale i hyperglykémie
- Nižší hodnoty saturace krve po měření pulsním oxymetrem
Daleko lepší je ale vyvarovat se takových závažných stavů, zejména včasným podchycením diagnózy, potvrzení infekce PCR testem a léčbou v součinnosti s praktickým lékařem či specialistou.
Ve spolupráci s:
Merck Sharp & Dohme, s. r. o., Na Valentince 3336/4, 150 00 Praha 5, Česká republika, IČ: 028462564, Tel.: +420 277 050 000, e-mail: dpoc_czechslovak@merck.com, www.MSD.cz
CZ-NON-00518 (1.0) datum vypracování: 04/2023