Menstruace – cyklus, příznaky a délka
Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy, ne vždy však součást příjemná. Některé ženy si v období menstruace procházejí peklem, jiné mají poklidný průběh. Přesto je menstruace nepostradatelnou součástí reprodukčního cyklu. Jaké má fáze, co je to premenstruační syndrom a s jakými potížemi se ženy při menstruaci nejčastěji potýkají? Podrobné informace jsme pro vás připravili v našem článku.
Obsah článku
Co to je menstruace?
Menstruace je pravidelné krvácení, které za běžných okolností probíhá každý měsíc a trvá pár dní. Je jednou z fází menstruačního cyklu. Poprvé přichází u mladých dívek v průměru mezi 12. a 14. rokem. Na konci reprodukčního období ženy ustává ve věku mezi 45 až 55 roky.
Související kategorie produktů:
V jaké věku začíná menstruace?
První krvácení neboli menarche je považováno za důležitý okamžik v ženském životě. Dívka přestává být dítětem a stává se z ní žena, která je schopná počít dítě. Menstruace obvykle začíná okolo 12 až 14 let. V dnešní době však dívky dospívají výrazně dříve než jejich babičky, proto není neobvyklá první menstruace v 9 letech, což pro nezasvěcenou dívku může být velmi nepříjemné.
Jak dlouho trvá menstruace?
Prvním dnem krvácení začíná nový menstruační cyklus. Menstruace obvykle trvá 4 až 7 dní. Žena tímto krvácením ztrácí asi 50 až 80 mililitrů krve a dochází k vyplavení neoplozeného vajíčka spolu s děložní sliznicí. V prvních dvou až třech letech může být menstruace nepravidelná, tato nepravidelnost se obvykle časem srovná.
Co je to menstruační cyklus?
Menstruační cyklus charakterizuje periodické změny v těle ženy, které nastávají pod vlivem reprodukčního hormonálního systému a jsou nutné pro reprodukci. Jedná se o dobu od prvního dne menstruace (první den cyklu) do posledního dne před další menstruací (poslední den cyklu). Doba trvání jednoho cyklu se u žen liší. Běžně se opakuje každých 25 až 32 dní. Jako průměr se udává 28 dní. Délku cyklu mohou ovlivnit faktory, jako je nemoc, stres, cestování, léky nebo změny klimatu.
Fáze menstruačního cyklu
Menstruační cyklus můžeme rozdělit do čtyř fází – menstruační, folikulární, ovulační a luteální.
- Menstruační fáze
Jak již bylo zmíněno, v této fázi dochází ke ztrátě krve. Díky tomu potřebují ženy oproti mužům v potravě přijímat více železa. Pro tuto fázi je charakteristická nepříjemná bolest v podbřišku způsobena kontrakcemi děložní svaloviny. - Folikulární fáze
Folikulární fáze začíná společně s menstruací, končí ale o něco později, zhruba za 14 dní. Během této fáze rostou ve vaječnících folikuly, z nichž se později uvolní vajíčko. Děložní výstelka se ztlušťuje a děloha se připravuje na možné těhotenství. pro tuto fázi je typické dobré rozpoložení a nálada, ženy mají obvykle spoustu energie, připadají si atraktivní a dobře se soustředí. - Ovulační fáze
V případě osmadvacetidenního cyklu se tato fáze objevuje zhruba 14. den cyklu a trvá pouhých 24 hodin. Folikul praskne, zralé vajíčko se uvolňuje a cestuje do vejcovodů. Když se vajíčko potká se spermiemi, dochází k oplodnění. Více se o ovulaci a plodných dnech se dočtete v našem dalším článku. - Luteální fáze
V poslední fázi se zbytek folikul přemění ve žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, ženské tělo začne vytvářet tzv. těhotenský hormon hCG a žluté tělísko pokračuje v produkci progesteronu. Jestliže nedojde k oplodnění, žluté tělísko zaniká, hladiny progesteronu a estrogenu klesají a celý cyklus se opět opakuje. V tomto období jsou typické změny nálad, podrážděnost, plačtivost a snížená chuť na sex.
Příznaky menstruace
Jak se dá poznat, že se blíží menstruace? Říká se tomu premenstruační syndrom (PMS), kterým trpí více než polovina žen. Jedná se o příznaky, které zahrnují nepříjemné fyzické, psychické a emocionální pocity. Konkrétně se jedná o podrážděnost a častější výkyvy nálad, přecitlivělost, úzkost a plačtivost, citlivější prsa, bolesti v podbřišku a hlavy, křeče, sníženou nebo zvýšenou chuť na jídlo, sníženou chuť na sex, poruchy spánku, trávící těžkosti nebo nadýmání. Premenstruační syndrom způsobují hormony a jejich nerovnováha, k závažnosti PMS může přispět nedostatek vitaminů a minerálů, kouření, alkohol a stres.
Často řešené otázky ohledně menstruace
Zpožděná menstruace
O zpožděné menstruaci mluvíme tehdy, pokud se objeví déle než 5 dnů po očekávaném termínu. K nejčastějším příčinám patří samozřejmě těhotenství, dále ale také stres, nadměrná fyzická zátěž, nemoc, užívání léků, změna životního rytmu, syndrom polycystických vaječníku či perimenopauza (období před menopauzou).
Bolestivá menstruace
Menstruace, již provází silné a křečovité bolesti v podbřišku, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, pocit napětí v prsou a celková nevolnost, je označována jako dysmenorea. Tyto projevy bývají nejsilnější v prvním a druhém dni menstruace. Některé ženy nemohou kvůli silným menstruačním bolestem normálně fungovat. Je důležité navštívit gynekologa a odhalit příčinu. Pomocí vaginálního ultrazvuku a ultrazvuku podbřišku může lékař vyloučit organické příčiny, jako jsou malformace nebo myomy. K úlevě od bolesti lze použít analgetika (léky proti bolesti) nebo spasmolytika (léky proti křečím). Někteří gynekologové nasazují perorální antikoncepci, protože zabraňuje ovulaci. Od bolesti si lze ulevit svépomocí využitím tepla (např. termofory, teplé koupele, saunování), rostlinnými přípravky, homeopatiky, akupunkturou nebo pravidelným cvičením, které podporuje krevní oběh a zmírňuje křeče. Více na téma menstruační bolesti se dočtete v našem dalším článku.
Vynechání menstruace
Jestliže žena nemenstruuje alespoň tři měsíce za sebou, jedná se o absenci menstruace neboli amenoree. Za tímto problémem mohou stát psychické i fyzické příčiny. Příkladem jsou vrozené chromozomální abnormality, malformace pohlavních orgánů, funkční poruchy vaječníků, hormonální poruchy, těhotenství, nadváha nebo podváha, metabolické poruchy, závažná systémová onemocnění (např. diabetes mellitus), stres, konflikty v partnerském vztahu, náročný výkonnostní sport apod. Léčba je zaměřena na příčinu amenorey. Při hormonální poruše předepisuje gynekolog vhodnou hormonální léčbu. Funkční poruchy orgánů lze řešit chirurgicky. Pokud je absence menstruace způsobena stresem a psychickou zátěží, terapie směřuje k relaxačním technikám nebo psychoterapii.
Nepravidelná menstruace
O nepravidelné menstruaci hovoříme, jestliže se délka menstruačního cyklu stále mění. Nepravidelná menstruace může mít celou řadu příčin, především stres, dále například vysazení hormonální antikoncepce, období po porodu nebo blížící se menopauzu. Nelze ale vyloučit ani závažnější příčiny, jako jsou gynekologické záněty, endometrióza, mnohočetné cysty na vaječnících, děložní polypy, rakovina děložního hrdla nebo děložní myom. Z přírodních preparátů lze k léčbě nepravidelné menstruace použít přípravky obsahující fytoestrogeny k úpravě hormonální nerovnováhy.
Slabá menstruace
Při běžné menstruaci žena ztrácí přibližně 50 mililitrů krve, ženy trpící hypomenoreou (slabá menstruace) mají úbytek menší než je 30 mililitrů. Mezi možné příčiny patří těhotenství, příliš nízká váha, stres, hyperaktivní štítná žláza, hormonální antikoncepce, ztráta ovulace, kojení, syndrom polycystických vaječníků, perimenopauza. Pokud se stav opakuje, je vhodná konzultace s gynekologem.
Kdy s problémy k lékaři?
Během života ženy se objevují změny či potíže, které mohou ovlivnit menstruační cyklus. Nemusí se jednat o nic vážného, ale je dobré situaci nepodceňovat. Pokud máte sebemenší podezření, že něco není v pořádku, např. pokud jsou menstruační bolesti příliš silné, intenzivní a opakují se, je vhodné navštívit gynekologa. Na návštěvu je dobré vzít s sebou menstruační kalendář. Ten by si měla vést každá žena a zaznamenávat, kdy menstruace začala, jaká byla síla krvácení, kdy skončila a případné další poznámky. Tyto informace jsou při řešení případných problémů s menstruací nepostradatelné. Aktuálně stále více žen používá menstruační kalendář v podobě mobilní aplikace.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/amenorrhea/symptoms-causes/syc-20369299
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500020/#article-24987.s1
- https://medlineplus.gov/menstruation.html
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle
- https://www.healthline.com/health/womens-health/stages-of-menstrual-cycle#follicular
- https://www.nzip.cz/clanek/158-menstruacni-cyklus
- https://www.nzip.cz/clanek/414-premenstruacni-syndrom
- https://www.nzip.cz/clanek/399-menstruacni-potize
- https://www.nzip.cz/clanek/403-amenorea