Vaginální suchost
Vaginální suchost trápí čas od času v produktivním věku minimálně každou druhou ženu. Na vině jsou především výkyvy v hladinách ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Jaká je nejúčinnější pomoc a čeho se v péči o intimní partie vyvarovat, vám poradíme v našem článku.
Vaginální suchost způsobují hormony
Konkrétním viníkem jšou v tomto případě zmiňované estrogeny, hormony, které pomáhají udržovat vhlkost vaginální tkáně, a které v určitých etapách života kolísají, nebo ubývají. Z tohoto důvodu se s přechodnými pocity suchosti poševní sliznice nejčastěji potýkají ženy před menstruací, v těhotenství, po porodu či během období kojení. Nejvíce se ovšem s tímto problémem setkávají ženy po menopauze. V pochvě se vytváří méně vaginální tekutiny, postupně dochází k atrofii poševní sliznice, tedy ke ztenčení a sklonu k poranění. Proto se kvůli nedostatečnému zvlhčení poševní sliznice (kromě pocitu suchosti a pálení) objevuje i bolest při pohlavním styku a uvnitř pochvy mohou vznikat i drobné oděrky, prasklinky či vaginální infekce.
Jak zmírnit vaginální suchost?
V případě, že vaginální suchost způsobuje nepříjemné pocity svědění až pálení, je vhodné použít některý z dostupných přípravků ve formě mastí či krémů na vaginální suchost. Obsahují nejčastěji probiotika, fytoestrogeny (přírodní forma ženských pohlavních hormonů), kyselinu hyaluronovou a dalších látky se zvlhčujícím a vyživujícím účinkem.
Speciální přípravky pro intimní hygienu
Mnohdy souvisí vaginální suchost i s používáním klasického mýdla v péči o intimní partie. Běžné mýdlo či sprchový gel mají zásadité pH, tím může docházet k podráždění a vysušení citlivé sliznice. Proto v péči o intimní partie používejte pouze intimní mycí gely a vždy jen k oplachům zvenku. V případě vaginální suchosti jsou ideální volbou přípravky, které obsahují hydratační složky (kys. hyaluronová).
Pro zmírnění nepříjemných až pocitů při milování je řešením použití lubrikačního gelu, přičemž existují základní 2 druhy lubrikačních gelů, a to na vodní a na silikonové bázi. Další možností jsou i volně prodejné léky a doplňky stravy pro období menopauzy, které obsahují přírodní fytoestrogeny ze sóji a červeného jetele, a pomáhají zmírnit i další doprovodné příznaky menopauzy (návaly horka, pocení, nervozita apod.).
Režimová a preventivní opatření
Noste prodyšné, nejlépe bavlněné spodní prádlo, které zajišťuje dostatečný komfort a chrání intimní oblast před zapařením. Omezte nošení těsného oblečení (např. upnutých kalhot). Mezi významné a často opomíjené faktory patří i obecné zásady zdravého životního stylu: pestrá a vyvážená strava s dostatkem zdraví prospěšných látek, dostatečný pitný režim a pravidelná pohybová aktivita. Důležitá je i psychická pohoda, omezení stresu, dostatečný odpočinek a kvalitní spánek.