Kojení bez starostí – laktace a tvorba mléka
Mateřské mléko je jedinečné nejen tím, že je pro novorozence a kojence zdrojem živin, ale i ochranných látek. Velkým přínosem kojení je také přímý kontakt maminky a dítěte, čímž dochází k prohlubování jejich vzájemného vztahu. Jak přesně laktace probíhá, co jako maminka můžete sama udělat pro podporu tvorby mateřského mléka a jak postupovat po císařském řezu? Konkrétní informace jsme pro vás připravili v našem článku.
Obsah článku
Co to je laktace?
Kojení (laktace) je nejpřirozenější způsob výživy novorozence a kojence. Mateřské mléko je vytvářeno přímo na míru konkrétního miminka. Jeho složení se uzpůsobuje na základě signálů, které miminko během kojení prostřednictvím svých slin při kontaktu s prsem předává. Mimoto je složení mateřského mléka závislé na věku miminka, na denní době, jeho složení se mění dokonce i v průběhu procesu kojení. Jedná se tedy o velmi unikátní směs potřebných živin a ochranných látek, které potřebuje lidský jedinec v počátku svého života ke zdárnému vývoji. Samotný proces kojení pak děťátku předává další benefity – blízký kontakt s maminkou a z něho plynoucí pocit bezpečí, který je důležitý pro zdravý emocionální vývoj dítěte.
Související kategorie produktů:
Prolaktin a jeho význam při tvorbě mléka
Prolaktin je hormon produkovaný hypofýzou. Svým složením je podobný růstovému hormonu. Prolaktin během kojení řídí tvorbu mléka, rovněž stimuluje růst prsní žlázy a má vliv na menstruační cyklus. V době, kdy žena kojí, obvykle nemenstruuje, což je dáno právě působením tohoto hormonu. Nejvíce prolaktinu se vylučuje v noci, což může být jedním z důvodů, proč ženy při ranním kojení mívají více nalitá prsa. Prolaktin se vylučuje mimo jiné i dotyky v oblasti bradavky a také sání miminka vede k jeho sekreci.
Společně s prolaktinem hraje v procesu kojení důležitou roli i hormon oxytocin. Zatímco prolaktin zprostředkovává tvorbu mléka, oxytocin podporuje jeho uvolňování z prsu.
Jak podpořit laktaci?
Existuje několik způsobů, jak laktaci podpořit a zajistit miminku dostatek mateřského mléka.
Jak zastavit laktaci?
Laktaci ukončujeme pozvolně tak, aby se nové situaci mohlo přizpůsobit nejen dítě, ale i prsy ženy. Jsou různé cesty, jak kojení zastavit. Dříve častěji používanou metodou byla zástava pomocí léků na bázi hormonů. Rovněž často užívaným způsobem bylo stahování prsů obinadly k hrudníku tak, aby mléčná žláza neměla prostory pro tvorbu mléka. Tyto způsoby ale nejsou příliš přirozené a v případě nutnosti patří do rukou lékaře. Rozhodně šetrnější je pozvolné ukončování tvorby mléka, kterého dosáhneme postupným odstavováním miminka. Samo dítě, obvykle v batolecím věku, již má pestrý jídelníček a konzumuje bez potíží pevnou stravu, se samo začne od prsu odstavovat. Je-li nutné ukončit kojení dříve – v kojeneckém období, postupujeme obdobným způsobem. Nejdříve vyřadíme to kojení, na kterém je dítě nejméně závislé. Poté postupně vysazujeme další kojení, nakonec vysadíme to kojení, které dítě má nejraději (často poslední kojení večer před uložením).
Laktace při hospitalizaci maminky
Je-li nutná hospitalizace maminky, lze se ukončení kojení vyhnout. Jako první možnost se nabízí hospitalizovat maminku i s miminkem, ne vždy je to ale možné. V takovém případě se nabízí možnost pořídit si kvalitní odsávačku, a ještě před hospitalizací si ji doma vyzkoušet a naučit se ji pohodlně používat. Protože každý prs je jiný, nemusí vždy vyhovovat velikost prsního nástavce. Toto je dobré předem otestovat. V případě operačního zákroku či podávání léčiv během hospitalizace se žena předem informuje u svého ošetřujícího lékaře, od jakého dne je vhodné odstříkané mléko podávat dítěti. Odsávání během pobytu v nemocnici slouží především k udržení tvorby mléka, aby žena po návratu z hospitalizace mohla opět kojit. Je-li to možné, lze si před hospitalizací mléko odstříkat a uložit ho do speciálních sáčků v mrazničce. Zajistíte tak pro miminko zásobu mléka minimálně na několik dávek, možná i dní.