Vaginální kvasinková infekce při kojení
V období kojení a zejména v šestinedělí jsou intimní partie žen náchylnější ke vzniku vaginálních infekcí a také určitého dyskomfortu, jakým je zvýšená suchost vaginální sliznice. Mohou za to zejména výkyvy v hladinách ženských pohlavních hormonů. Jak se vaginální kvasinkové mykózy co nejrychleji zbavit a čeho se vyvarovat, aby vás kvasinky v intimní oblasti během kojení netrápily, prozradíme v našem článku.
Mykóza při kojení
Pálení, svědění, bolest, vaginální výtok a nepříjemný zápach patří mezi charakteristické příznaky vaginálních infekcí, které se bohužel nevyhýbají ani období kojení. Za častější výskyt vaginálních infekcí po porodu může kromě hormonálních změn také snížená obranyschopnost, nedostatečná i nadměrná intimní hygiena či užívání některých léků (např. antibiotik). Na vině může být i nevhodná strava (nadměrný příjem cukru) nebo některá celková onemocnění (diabetes).
Nejběžnějšími původci vaginálních infekcí jsou kvasinky (kvasinková infekce neboli mykóza) a bakterie (bakteriální vaginóza).
Kvasinková infekce se projevuje svěděním, pálením a přítomností bílého tvarohovitého výtoku, který je bez zápachu. Výtok při bakteriální infekci je zabarvený a zapáchá po rybách. Obě infekce je třeba léčit hned v počátku.
Zatímco kvasinkové infekce je možné zvládnout i pomocí samoléčby, léčba bakteriálních infekcí patří do rukou lékaře. Přesto, při podezření na jakoukoliv vaginální infekci, obzvláště v šestinedělí, okamžitě vyhledejte vašeho gynekologa.
Co na kvasinky (mykózu) při kojení
Léčba kvasinky při kojení by měla probíhat vždys vědomím lékaře. Používají se tzv. antimykotika, léky působící proti kvasinkám a plísním. Jsou dostupná ve formě mastí a čípků. Protože jejich vstřebávání a následné vylučování do mateřského mléka nelze vyloučit, měl by o jejich nasazení vždy rozhodnout lékař. Bez obav lze při kojení používat přípravky obsahující antimykotikum nystatin, který se do krevního oběhu nevstřebává.
Přirozenou ochranu proti rozvoji vaginální infekce zajišťuje kyselé poševní pH a přítomnost poševních laktobacilů. Proto jsou vhodným doplňkem léčby i pravidelnou péčí o intimní oblast přípravky zvyšující vaginální kyselost a obsahující probiotika. Hodí se zejména po léčbě kvasinkové infekce i jako pravidelná péče o intimní partie ohrožené častějším rozvojem vaginální infekce. Při zvýšené suchosti vaginální sliznice je vhodné používat i zvlhčující přípravky, například s obsahem kyseliny hyaluronové.
Důležitý je také výběr správného přípravku na intimní hygienu. Vybírejte přípravky obohacené o kyselinu mléčnou a probiotika, i zklidňující a regenerační složky a vyhněte se používání klasického mýdla na intimní oblast.
Režimová a preventivní opatření
Dodržujte pestrou a vyváženou stravu a starejte se o svou imunitu. Omezte konzumaci jednoduchých cukrů, protože ty jsou živnou půdou pro množení kvasinek. Vyvarujte se nošení neprodyšného spodního prádla, těsných kalhot a kalhotek typu tanga. Nevhodné jsou dlouhé teplé (např. vířivka) a pěnové koupele (vysušují poševní sliznici), raději se sprchujte.