Kašel u dospělých – vznik a léčba
Kašel patří mezi nejběžnější potíže, při nichž se vydáváme do lékárny pro volně prodejný lék. Akutní kašel je nejčastěji projevem infekce dýchacích cest, kašel chronický zase projevem astmatu, chronické bronchitidy nebo CHOPN. Akutní kašel je zpravidla možné zvládnout samoléčbou, chronický ovšem vyžaduje odbornou péči lékařů. Jak vybrat vhodný lék na kašel, jaké jsou možnosti a podle čeho vybírat, poradíme v našem článku.
Obsah článku
Co je to kašel?
Kašel je definován jako obranný reflex sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká obvykle podrážděním receptorů v dýchacích cestách, ale částečně jej můžeme ovládat i sami – např. když si potřebujeme odkašlat. Při kašlání dochází ke zvýšení tlaku v plicích, který může mít zejména při chronickém průběhu negativní vliv nejen na dýchací cesty, ale např. i na krevní oběh. Silný a dlouhotrvající kašel je velmi vyčerpávající a obtěžuje nejen samotného pacienta, ale i jeho okolí. Proto je důležité kašel efektivně a správně léčit.
Související kategorie produktů:
Co je příčinou kašle?
Kašel je nejčastěji způsoben infekcemi dýchacích cest, jako je nachlazení, chřipka nebo zánět průdušek. Další časté příčiny zahrnují alergie, astma, refluxní chorobu jícnu nebo podráždění kouřem, znečištěným vzduchem. Mimo to ho může být důvodem uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách, které jsme podrobněji zpracovali v samostaném článku.
Kašel – základní rozdělení
Podle charakteru dělíme kašel na dvě základní kategorie – kašel suchý dráždivý a vlhký produktivní.
Suchý kašel
Vlhký kašel
Dlouhotrvající suchý a vlhký kašel
Kašel dělíme podle délky na akutní a chronický (dlouhotrvající). Akutní kašel obvykle vymizí do 3 týdnů, oproti němu chronický kašel trvá déle než 2 měsíce.
Akutní kašel
Léčba kašle u dospělých
Při výběru volně prodejného léku proti kašli vždy zohledněte, jaký typ kašle vás trápí. Základním doporučením při léčbě kašle je nekombinovat léky, které tlumí kašel, a léky, které podporují vykašlávání. Výjimkou jsou kombinované přípravky, v nichž jsou zastoupeny oba typy látek ve speciálním poměru tak, aby byly při léčbě kašle přínosné.
Volte takovou lékovou formu, která vám bude nejlépe vyhovovat – k dispozici jsou kapky, sirupy, tablety pro přípravu šumivého nápoje, prášek pro přípravu nápoje, tablety, ale třeba také pastilky či sprej.
Pravidla užívání léků proti kašli
Jaké léky na kašel jsou k dispozici?
Léčba kašle v těhotenství – kašel se nevyhýbá ani těhotným a kojícím ženám. Jeho léčbě v těchto obdobích ženského života jsme věnovali samostatný článek.
Další tipy, jak zvládnout kašel
Pro úspěšné zvládnutí kašle lze kromě užívání vhodných léků doporučit také následující opatření:
- Při akutním kašli při nachlazení si dopřejte několik dnů klidového režimu.
- Dbejte na dostatek tekutin. Dostatečná hydratace je zásadní pro snadné odkašlávání. Vhodné jsou teplé nápoje, např. průduškové bylinkové čaje nebo také osvědčený kuřecí vývar.
- Zvlhčujte vzduch v bytě, často větrejte – bude se vám lépe dýchat.
- Máte-li z kašle podrážděné hrdlo, můžete cucat bylinné pastilky.
- Vhodná je také inhalace solného roztoku/Vincentky nebo bylin.
- Dodržujte základní hygienická opatření, abyste předešli šíření infekce na ostatní členy domácnosti – umývejte si často ruce, zvažte použití roušky nebo respirátoru.
- Kašel bývá často úpornější v noci, resp. vleže – dobrým tipem, jak zastavit kašel v noci, je podložení horní polovinu těla.
- Podpořte imunitu doplňky stravy s vitaminy a minerály (C, B, D, zinek).
Pokud řešíte častěji kašel u nejmenších členů rodiny, přečtěte si podrobný článek věnovaný léčbě kašle u dětí.
Dávivý kašel u dospělých – černý kašel, pertuse
Dávivý kašel (též černý kašel) je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest vyvolané bakterií Bordetella pertussis. Po zavedení plošného očkování v roce 1958 jeho výskyt zásadně klesl, nicméně ani dnes tuto diagnózu nelze zcela vyloučit u dětí, ani u dospělých. Jedná se o závažné a velmi obtěžující onemocnění, a proto je dobré znát jeho typické příznaky, aby mohla být včas nasazena antibiotická léčba. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot či bolesti v krku. Více o černém kašli se dozvíte v našem samostaném článku.
Psychogenní (habituální) kašel
Psychogenní kašel je druh chronického kašle, který nesouvisí s žádnou chorobou dýchacích cest a nereaguje na běžnou medicínskou léčbu – má tedy psychické příčiny. Psychogenní kašel bývá většinou dráždivý záchvatovitý a neproduktivní, neprojevuje se v noci a častěji je přítomen u žen. Jako psychogenní bývá označován také kašel, který by se dal označit jako „nervózní pokašlávání".