Umíte Heimlichův chvat? Dokáže zachránit život
Heimlichův manévr je záchranná metoda, kterou můžeme provést na někom, kdo se dusí, nebo na sobě, pokud se dusíme sami. Dušení je ve skutečnosti čtvrtou hlavní příčinou neúmyslné smrti. V našem článku vám poradíme, jak ho tento chvat provést i u koho se provádět nesmí.
Obsah článku
Co je to Heimlichův chvat?
Heimlichův chvat nebo také Heimlichův manévr patří mezi techniky první pomoci. Jedná se o pomoc člověku, kterému uvízlo cizí těleso v dýchacích cestách, a hrozí mu nebezpečí udušení. Je pojmenován po objeviteli této techniky, americkém lékaři Henrym Heimlichovi.
Historie aneb jak vznikl Heimlichův manévr?
Henry Judah Heimlich (3. února 1920 – 17. prosince 2016) byl americký hrudní chirurg a lékařský výzkumník. Je široce uznáván jako vynálezce Heimlichova manévru. Své experimenty původně prováděl na čtyřech bíglech. Heimlich poprvé publikoval své poznatky o manévru v neformálním článku v časopise Emergency Medicine dne 1. června 1974 s názvem „Pop Goes the Café Coronary“. Od roku 1986 do roku 2005 byl Heimlichův chvat doporučován Americkou kardiologickou asociací a Americkým Červeným křížem jako jediný způsob pomoci lidem, kteří se dusí.
Kdy provádět Heimlichův manévr?
Tento manévr provádíme u pacienta při vědomí, který není schopen vykašlat cizí těleso z dýchacích cest, u něhož nebyly účinné údery mezi lopatky (chvat by měl být proveden až poté, co byl dusící se člověk 3 až 5krát udeřen do zad mezi lopatky a nepomohlo mu to).
Provedení Heimlichova chvatu
Zachránce nejprve zezadu obejme člověka, jednu ruku sevře v oblasti nadbřišku v pěst a druhou přes ni položí. Poté několikrát prudce stiskne nahoru a dozadu směrem k bránici. Účelem tohoto zatlačení na bránici je prudce zvýšit nitrohrudní tlak, který v ideálním případě vypudí cizí těleso nacházející se v průdušnici nebo v průduškách (toto těleso pak může doslova „vyletět“ z úst dusícího se člověka).
Heimlichův manévr a první pomoc u dětí
První pomoc u dítěte do jednoho roku
Jak lze na sobě aplikovat Heimlichův manévr?
Pokud jste sami a dusíte se, můžete se pokusit uvolnit předmět provedením Heimlichova manévru sami na sobě. Jednou rukou udělejte pěst a druhou kolem ní pevně sevřete. Poté umístěte palcovou stranu pěsti těsně pod hrudní koš, prudce a rychle pětkrát zatlačte ruce dovnitř a nahoru. Tento postup opakujte, dokud předmět neuvolníte. Můžete se také zkusit naklonit přes hranu zábradlí, židle nebo stolu. Poté ostře a rychle přitlačte oblast horní části břicha k okraji.