Jak podpořit laktaci – tipy pro úspěšné kojení

10. 11. 2023 · 5 minut čtení

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy nemluvněte, má řadu benefitů, a to nejen pro dítě, ale i pro maminku. Nezastupitelná role kojení tkví v unikátním složení mateřského mléka, stejně tak i v emoční rovině, kdy se díky blízkému kontaktu prohlubuje citové pouto maminky a dítěte. Chcete si být jistá, že pro laktaci děláte maximum? A jak případně zvýšit tvorbu mléka? Přečtěte si naše tipy pro úspěšné kojení.

Bc. Andrea Řepová,  Dis.
Bc. Andrea Řepová, Dis.
Jak podpořit laktaci – tipy pro úspěšné kojení

Co je laktace?

Laktace je proces, při kterém u ženy po porodu dochází k tvorbě a uvolňování mateřského mléka. Mateřské mléko je komplexní tekutina, jejíž složení je velmi pestré. Obsahuje několik set až tisíc nejrůznějších složek, od proteinů, tuků a sacharidů až po probiotika. Již během těhotenství se prsa ženy pečlivě připravují na své poslání, u některých žen zvětší svůj objem až téměř o 50 %. Ke konci těhotenství se v prsu tvoří tzv. mlezivo, některé z maminek mohou občas dokonce pozorovat vlhkou podprsenku v oblasti bradavek. Je důležité, aby nastávající maminka prs nechala v klidu a mlezivo z něj nevytlačovala.

Související kategorie produktů:

Jak se mění mateřské mléko?

V závislosti na stáří dítěte se mateřské mléko vyskytuje ve třech podobách:

Mlezivo (kolostrum)
Přechodné mléko
Zralé mléko

Z čeho se tvoří mateřské mléko?

Kojící žena by měla dbát o svůj jídelníček, aby její mléko obsahovalo všechny potřebné živiny. Příroda je však natolik chytrá, že i při podvýživě ženy jdou živiny primárně k dítěti (do mateřského mléka) a případný přebytek (jež je žádoucí) pak zůstává pro maminku. Pestrý jídelníček kojící ženy je tedy důležitý nejen pro její dítě, ale i pro ni samotnou.

Hormony a laktace
Tvorbu mateřského mléka má na starost hormon prolaktin, jehož hladina vždy prudce stoupne poté, co je mléko z prsu vyloučeno. Naopak za uvolňování mléka z prsu je zodpovědný oxytocin, známý též jako hormon štěstí. Oxytocin se uvolňuje při kontaktu s miminkem, přičemž postačuje i jen samotná myšlenka na dítě, například při pohledu na jeho fotografii. Toho využívají maminky, kterým se miminko narodilo předčasně a bylo nutné jej umístit do inkubátoru. Při pomyšlení na své dítě se vlivem vyvolané emoce mléko z prsu snáze uvolňuje a je možné jej odsát a následně dopravit do porodnice.
Růstový spurt miminka a laktace.
Pocit nedostatečné laktace mohou maminky pociťovat například v období růstového spurtu miminka.

Jak zvýšit laktaci?

S pocitem nedostatku mléka se v některém období kojení setkala téměř každá žena. Může to být hned krátce po porodu, v prvních týdnech, ale i po několika měsících kojen, např. v období, kdy dítě prochází tzv. růstovým spurtem. Růstový spurt je období, kdy miminko žádá náhle více mléka, než se aktuálně v prsu maminky tvoří. Může trvat několik dní, než se tvorba mléka navýší. Důležité je vědět, že k úpravě dříve či později dojde.

Tipy na podporu laktace

Častější kojení
Dostatečný spánek
Pestrý a vyvážený jídelníček
Eliminace stresu
Dostatek tekutin
Pomoc blízkého okolí
Bylinky

Zastavení a ukončení laktace

Laktaci je nejvhodnější ukončovat postupně, neboť to je pro prsa nejpřirozenější. Důležité je, aby žena byla plně ukotvena ve svém jednání a nejednalo se o unáhlené rozhodnutí. Nezřídka se stává, že maminka ukončí kojení, po krátké době si uvědomí, že jí kojení chybí a chtěla by jej svému dítěti i nadále dopřávat, což ale v této fázi už není možné.

Jste-li rozhodnuta kojení ukončit, pak je vhodné prodlužovat délku mezi jednotlivými kojeními. Nejdříve vyčlenit to kojení, které dítěti bude nejméně chybět. Nevhodné je ukončit kojení ze dne na den. Tento postup je nevhodný pro miminko, které je na prs a kojení zvyklé, a rovněž pro prsa. Prs je orgán inteligentní a na prodlužování intervalu začne reagovat sníženou tvorbou. Pokud tímto způsobem vyřadíme vždy po několika dnech jedno kojení, tvorba mateřského mléka plynule vyhasne. Pokud žena cítí během ukončování kojení v prsou tlak, může si lehce prsa odsát, avšak pouze v nezbytném množství, tzv. do úlevy. V některých případech jsou ženám předepisována léčiva na ukončení laktace, toto je však plně v rukou lékaře.

Jak poznám, že přicházím o mléko?
Tvorba mléka je závislá na mnoha faktorech. Pokud žena kojí pravidelně, nemění nijak výrazně své denní návyky, nežije v nepřiměřeném stresu, dostatečně odpočívá a dobře se stravuje, není důvod ke ztrátě mléka. Tvorba mléka vyhasíná u dítěte kojeného už jen občas (např. ráno a večer), v takové chvíli dostávají prsa impuls, že mají tvořit mléka méně a méně. Chceme-li tvorbu znovu nastartovat, je nutné kojit častěji nebo používat odsávačku. Známkou tvorby menšího množství mléka jsou měkčí, poddajnější a méně nalitá prsa.

Zdravotní důvody pro sníženou tvorbu mléka:

  • nadměrná ztráta krve během porodu (nad 500 ml), laktace nastupuje pomaleji.
  • císařský řez – laktace nastupuje pomaleji,
  • syndrom polycystických ovarií či jiná hormonální onemocnění
  • vzácná hypoplazie mléčné žlázy
  • některé operace prsu


Články k tématu Jak podpořit laktaci – tipy pro úspěšné kojení

O autorovi
Bc. Andrea Řepová,  Dis.
Bc. Andrea Řepová, Dis.
Mou prvotní pracovní zkušeností byla lékárna, do které jsem nastoupila hned po studiu oboru farmaceutický laborant. Okouzlovalo mě čisté a uspořádané prostředí lékárny a její typická vůně. Zároveň mě vždy zajímal i zdravý životní styl a výživa, což mě zavedlo ke studiu dalšího oboru - nutriční terapeut. Následně jsem pracovala v nadnárodní společnosti v rámci výživového poradenství se zaměřením na děti, těhotné a kojící ženy, ale i v oblasti klinické výživy. V organizaci jsem působila i jako laktační poradce pro ženy, které řešily obtíže spojené s kojením. Zajímám se dále o psychologii, antropologii, filosofii a rovněž sociální sféru. V současné době pracuji v lékárně a v Centru duševního zdraví. Mám ráda pohyb, přírodu, čtení, fotografování a zbožňuji zelený čaj :)
Číst více od autora
O autorovi
Bc. Andrea Řepová,  Dis.
Bc. Andrea Řepová, Dis.
Mou prvotní pracovní zkušeností byla lékárna, do které jsem nastoupila hned po studiu oboru farmaceutický laborant. Okouzlovalo mě čisté a uspořádané prostředí lékárny a její typická vůně. Zároveň mě vždy...
Číst více od autora

Upozornění