Helicobacter pylori – příznaky a léčba
Věděli jste, že infekce Helicobacter pylori (HP) je jednou z nejčastějších chronických bakteriálních infekcí na světě? Tato bakterie napadá zejména žaludeční sliznici a v některých případech způsobuje řadu nepříjemných projevů i onemocnění. Prvními příznaky, kterými na sebe upozorní, je časté pálení žáhy a nadměrné říhání. Týkají se tyto problémy i vás? Přečtěte si více v našem článku.
Obsah článku
Co je to Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori je bakterie, která napadá (kolonizuje) především gastrointestinální trakt, zejména sliznici žaludku. V roce 2005 byla udělena Nobelova cena vědcům Robinu Warrenovi a Barrymu Marshallovi, kteří prokázali, že záněty žaludku a žaludeční vředy může způsobovat právě Helicobacter pylori. Od té doby navíc seznam onemocnění, se kterými může být spjata infekce touto bakterií, neustále roste.
Helicobacter pylori – jak se přenáší a co způsobuje?
Infekce Helicobacter pylori (HP) je jednou z nejčastějších chronických bakteriálních infekcí na světě. Není přesně známo, jak se HP šíří, nicméně obecně je za dominantní cestu přenosu považováno pozření infikované látky, oro-orální či oro-fekální přenos z člověka na člověka. Výrazně častěji se infekce objevuje v méně rozvinutých zemích, avšak nevyhýbá se ani těm vyspělým. Nejčastěji dojde k nákaze již před 5. rokem života, avšak infekce se často vůbec neprojeví nebo se projeví až v pozdějším věku. Helicobacter pylori pak bez léčby zůstává v těle hostitele celý život a může způsobit další zdravotní obtíže, zejména pak žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy, nádorová onemocnění gastrointestinálního traktu a další onemocnění.
Příznaky infekce Helicobacter pylori
Jak již bylo zmíněno výše, často se infekce Helicobacter pylori nijak neprojeví. V některých případech však dochází k rozvoji zánětů střev a žaludku, které se následně mohou rozvinout až do vředové choroby či onkologického onemocnění. Mezi prvotní projevy těchto onemocnění patří zejména:
- časté pálení žáhy
- nadměrné říhání
- ztráta chuti k jídlu
- náhlý úbytek hmotnosti
- plynatost
- pocit nafouknutého břicha
Jak se testovat na Helicobacter pylori?
Při infekci Helicobacter pylori vytváří imunitní systém specifické protilátky, které je následně možné detekovat pomocí sady pro domácí testování. Existuje více typů domácích testů. Test je možné provést z krve či stolice. Konkrétní postup je pak vždy uveden v příbalovém letáku. Spolehlivost domácího testování je až 90 %, avšak vždy je následně nutné navštívit lékaře specialistu (gastroenterologa), který provede další vyšetření a určí postup léčby. Testování přítomnosti Helicobacter pylori u lékaře se provádí z dechu či krevního séra a následně biopsií žaludeční sliznice.
Léčba infekce
Pokud je potvrzena přítomnost bakterie, léčba probíhá pomocí léčiv, která jednak odstraňují samotnou příčinu, tedy bakterii, a jednak tlumí tvorbu žaludeční kyseliny, která na poškozenou žaludeční působí negativně. Nejobvyklejší je kombinace dvou různých antibiotik (klaritromycin a amoxicilin nebo metronidazol) a inhibitoru protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol). V některých případech je ale léčba vlivem rezistence neúčinná, a tak je možné použít i další léčiva, jako je například antibiotikum tetracyklin.
Strava při infekci HP
Pokud se příznaky infekce Helicobacter pylori projeví, je kromě nasazení léčiv nutné také upravit stravu. Je třeba jíst častěji menší porce (5-6x denně) s omezeným obsahem tuků a vyloučit některé potraviny s obsahem hrubé vlákniny (luštěniny, ořechy, celozrnné pečivo). Dále je nutné úplně vyloučit silně kořeněná jídla, alkohol, kávu a také se vyhýbat kouření. Strava by se neměla konzumovat příliš horká a také by měla být dostatečně rozmělněna v ústech. Strava by měla být připravována především vařením, dušením či pečením v páře. Grilování a smažení jsou naopak zcela nevhodné. Vhodné jsou: