Cestovní lékárnička – na co nezapomenout?
K základnímu vybavení každého cestovatele patří lékárnička. Ta by měla být vybavena tak, aby nezabrala celý kufr nebo batoh. Na druhou stranu ale musí obsahovat vše potřebné k řešení běžných obtíží, které vás mohou během dovolené potkat. Poradíme vám, jak obsah sestavit podle toho, kam a v jakém složení se na dovolenou chystáte.
Co patří do cestovní lékárničky?
Obsah lékárničky se liší podle délky a místa pobytu, podle způsobu trávení dovolené, podnebí a dostupnosti lékařské a lékárenské péče. Důležitou roli hraje také to, pro kolik osob je lékárnička určena. Záleží i na tom, kdo cestuje, zda cestují pouze dospělí, nebo i děti, případně těhotné ženy. Pokud používáte svou cestovní lékárničku opakovaně, je důležité vždy před cestou zkontrolovat dobu použitelnosti jednotlivých přípravků.
Související kategorie produktů:
Základní obsah
Každá cestovní lékárnička by měla obsahovat toto vybavení:
Před odjezdem se vždy zamyslete nad tím, co vás nebo vaše blízké běžně trápí, a podle toho obsah lékárničky přizpůsobte. Při rozhodování o obsahu lékárničky vám může pomoci, pokud si zkusíte vizualizovat různé situace, ke kterým během cesty může dojít. Jestliže si nebudete vědět rady, s výběrem vhodných přípravků vám poradí lékárník.
Obsah lékárničky chraňte před vlhkem, přímým sluncem a mrazem!
Cestovní lékárnička dle cesty
Kromě základních položek, které patří do každé cestovní lékárničky, je vždy vhodné obsah upravit a doplnit podle cíle vaší cesty.
Cestovní lékárnička do tropů/k moři
Cestovní lékárnička na hory
Co nesmí chybět v cestovní lékárničce pro dítě?
Jestliže cestujete s dětmi, pak doplňte základní vybavení např. o tyto položky:
- Dětské opalovací krémy + péče po opalování. Přibalte opalovací krémy určené pro jemnou dětskou pokožku. Samozřejmostí je vysoký ochranný faktor, nejlépe 50+, pro děti volte přípravky s minerálními filtry. Nezapomeňte ani přípravek k ošetření dětské pokožky po opalování (panthenol sprej, aloe gel).
- Rehydratační roztok – malé děti při průjmu velmi rychle přicházejí o tekutiny. Rehydratační roztok v prášku je proto nezbytností.
- Přípravky proti opruzeninám – na cesty s nejmenšími dětmi nezapomeňte krém proti opruzeninám a vlhčené ubrousky.
- Přípravky proti kinetóze – děti obecně více trpí na cestovní nevolnost než dospělí. Ověřte si věkové omezení vašeho přípravku na kinetózu.
- Mořská voda ve spreji – přírodní alternativa kapek na ucpaný nos.
- Antihistaminika pro děti – pro případ alergických obtíží byste měli mít s sebou i antihistaminika vhodná pro děti, včetně gelu na případné štípance.
- Dětské náplasti – s roztomilými motivy na drobná poranění.
- Repelent pro děti – ne všechny repelenty jsou určené pro děti. Zkontrolujte věkové omezení přípravku.
- Dětská kosmetika – vezměte s sebou běžnou dětskou kosmetiku, na kterou je dítě zvyklé.
- Desinfekce– pokud cestujete s dětmi, volte do cestovní lékárničky desinfekci, která neštípe.
Léky do letadla
Pokud se chystáte na cestu letadlem, je vhodné mít po ruce některé léky a další přípravky:
Cestování do ciziny a léky na předpis
Jak už jsme si řekli, základem cestovní lékárničky jsou léky, které máte předepsány od lékaře a které pravidelně užíváte. Dbejte na to, abyste jich měli v zásobě vždy dostatečné množství. Velmi důležité je léky správně zabalit. Je vhodné dát vždy jeden druh léku i s příbalovým letákem o použití do malého plastového uzavíratelného sáčku. Pokud byste museli o dovolené navštívit lékaře, ten podle příbalového letáku bezpečně pozná, jaké léky užíváte. Na dovolenou se můžete vybavit také dávkovačem, do kterého si můžete pravidelně užívané léky před cestováním přichystat. Na cesty si s sebou vezměte i rozpis užívání léků na papírové kartičce.
Zdroje:
- https://health.clevelandclinic.org/travel-first-aid-kit
- https://www.zachranar.com/post/lekarnicka