Výživu nepodceňujte ani v létě
Vysoké venkovní teploty neznamenají jen krásné dny plné slunce. Především představují zátěž pro náš organismus. Horko vyčerpává, způsobuje poruchy spánku, nesoustředěnost a v neposlední řadě nechuť k jídlu. Výjimkou nejsou v létě ani střevní potíže a dehydratace. Zatímco význam pitného režimu si uvědomujeme, na množství bílkovin a ostatních živin již tolik nedbáme. Dospělý zdravý člověk jí dle chuti a s výkyvy v příjmu živin se dokáže vyrovnat. Mnohem závažnější je situace v případech, kdy se jedná o seniory, pacienty v rekonvalescenci či osoby se střevními potížemi.
Senioři a menší chuť k pohybu
Senioři obecně snáší vysoké teploty hůře. Nejen že si velmi často nehlídají pitný režim, ale s vysokými teplotami se mnohem méně pohybují. Méně pohybu pak může vést i k menší chuti k jídlu. Snížená fyzická aktivita postupem času vede k oslabování svalstva a celkovému oslabování seniora. Měli bychom proto zvláště v letních měsících hlídat, jak se náš příbuzný stravuje a pije. Stejně tak jsou důležitou součástí i pravidelné procházky, které povzbudí nejen chuť k jídlu, ale i mysl a dobrou náladu.
Úraz a operace
Rekonvalescence po operaci je náročná v kterémkoli ročním období. S vysokými teplotami obvykle nemáme přílišnou chuť k jídlu a to se ještě prohlubuje, pokud jsme upoutáni na lůžko. Ač si to neuvědomujeme, nároky na přísun živin jsou v takovém případě vyšší než normálně. Tělo obnovuje poškozené tkáně a také je nastartovaný imunitní systém, aby zabránil případné infekci. Ať už jsme po zlomenině nebo operaci, postupem času začínáme cvičit a rehabilitovat a obnovujeme sílu a funkčnost svalstva.
Střevní potíže
S létem a krásnými dny cestujeme a podnikáme výlety. Někdy bohužel máme tu smůlu a potká nás nepříjemnost ve formě zácpy nebo průjmu. Zvlášť v letních dnech je pro nás riziková ztráta vody a minerálů z těla. Měli bychom tedy v první řadě dostatečně doplňovat tekutiny. Dalším průvodním jevem bývá i snížená chuť k jídlu či obava, že pokud něco sníme, bude se problém opakovat. I zde platí, že nedostatek živin neprospívá a výrazně omezená strava není vhodným řešením.
Jak můžeme pomoci sobě či svým blízkým
Jednou ze základních složek výživy jsou bílkoviny. Ty jsou využívány jak k budování a obnově tkání, tak i k přenosu různých látek a léčiv po těle. Proto bychom měli volit takovou dietu, která nám zajistí jejich dostatek. Obecně platí, že zdravý dospělý člověk potřebuje přibližně 1 g bílkovin na kilogram váhy. Během nemoci a rekonvalescence se může požadavek na množství bílkovin i zdvojnásobit. V případě snížené chuti k jídlu můžeme využít i speciální klinickou výživu. Lze ji zakoupit v lékárně a je dostupná jak v tekuté, tak i v krémové formě. Najdeme také netradiční varianty, jako jogurtovou nebo džusovou. Velmi dobře chutnají vychlazené a lze je doplnit ke stravě jako svačinu. O jejich využití bychom se měli poradit s lékařem nebo nutričním specialistou.