Časté močení – příznaky a léčba

8. 10. 2024 · 5 minut čtení

Časté močení je projev, se kterým se setkáváme nejen při zvýšené konzumaci tekutin či během těhotenství. Může poukazovat na přítomnost močové infekce, zvětšení prostaty nebo jiné probíhající nemoci. Jaké mohou být příčiny častého močení? Jaká opatření pomáhají při zvýšené frekvenci močení a kdy raději navštívit lékaře?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Časté močení – příznaky a léčba

Co to znamená časté močení?

Časté močení (polyurie) je stav, při kterém člověk potřebuje močit více než 8krát denně. Při posuzování, zdali se močení vymyká normálu, je důležité zároveň zohlednit, jaká frekvence močení je pro konkrétního člověka dlouhodobě běžná, kolik pije tekutin, jaké užívá léky atd.

Časté nutkání na malou
Časté močení dokáže narušit každodenní fungování. V některých případech dochází k vyprázdnění malého objemu moči a k brzkému nutkání na opětovnou návštěvu toalety. Opakované vylučování menšího množství moči v krátkých časových intervalech označujeme pojmem polakisurie. Často se potíže s častým močením objevují i v noci, což popisujeme jako nykturie.

Kdy navštívit lékaře?

Časté močení může být signálem akutní nebo chronické nemoci, která vyžaduje odpovídající léčbu. Poraďte se s lékařem, pokud v poslední době pociťujete, že vyhledáváte toaletu častěji než dříve, zastihují vás náhlé, nutkavé potřeby či vám močení jakkoliv narušuje běžné denní aktivity nebo klidný spánek. Vyhledejte okamžitou odbornou pomoc, pokud se souběžně objevuje zakalená moč, bolesti při močení, bolesti v pánevní oblasti nebo celkové příznaky (žízeň, nevolnost, zvýšená teplota).

Inkontinence a časté močení

Lidé potýkající se s močovou inkontinencí ztrácí plnou kontrolu nad ovládáním močového měchýře. Dochází u nich k samovolnému, nedobrovolnému úniku moči. Časté nutkání na močení není to samé co inkontinence, pro některé typy inkontinence jsou však urgence a častější močení typické. Močová inkontinence může být způsobena těhotenstvím, porodem, močovou infekcí, chirurgickou operací v oblasti pánve, zbytněním prostaty, neurologickou nemocí či jinou příčinou. S močovou inkontinencí se potýká až 40 % žen nad 60 let. V mnoha případech pomůže vhodná léčba, potíže s únikem moči vždy řešte se svým lékařem.

Více informací o inkontinenci naleznete v našem dalším článku.

Příznaky a příčiny

Hlavním příznakem je potřeba močit častěji, aniž by se zvýšil celkový denní výdej moči. Časté močení mívá i další příznaky:

  • neúplné vyprázdnění močového měchýře
  • nepohodlí při močení
  • přetrvávající nutkání na močení
  • noční močení (více jak 1x)

Jaké jsou typické příčiny častého močení?

Zvýšený příjem tekutin
Močopudné látky
Vyšší věk
Těhotenství
Infekce močových cest
Diabetes
Inkontinence a hyperaktivní močový měchýř
Močové kameny
Benigní hyperplazie prostaty
Neurologické nemoci
Nádor močového měchýře
Úraz nebo operace v pánevní oblasti
Časté močení trápí většinu těhotných žen.
Časté močení v těhotenství způsobuje rostoucí děloha, která tlačí na močový měchýř.

Léčba častého močení

Léčba častého močení vždy závisí na základní příčině obtíží. Mezi možná řešení patří:

  • úprava denního příjmu tekutin (množství, skladba)
  • užívání antibiotik při zánětech močových cest
  • užívání léků upravujících aktivitu močového měchýře při inkontinenci nebo hyperaktivitě močového měchýře
  • důsledná léčba cukrovky, benigní hyperplazie prostaty a jiných dlouhodobých zdravotních obtíží

Při souběžné přítomnosti úniku moči jsou nesmírně důležité kvalitní inkontinenční pomůcky, které pomáhají diskrétně zvládat omezení související s inkontinencí.

Posílení pánevního dna
Vedle léčby základní příčiny je při potížích spojených s častějším močením prospěšné trénovat svalstvo pánevního dna, čímž dochází k podpoře a zlepšení funkce močového měchýře. Tzv. Kegelovy cviky zahrnují přitahování nohou, překřížení nohou ve stoje, cviky v kleče, kleku, sedu-lehu či cvik napodobující jízdu na kole. Cviky lze provádět v každém věku; pro dosažení nejlepších výsledků je doporučeno každodenní cvičení po dobu alespoň 4 až 8 týdnů.

Další tipy, jak řešit či předcházet problém s častým močením

Zůstaňte aktivní
Nepijte dvě hodiny před spaním
Dbejte na pestrou a vyváženou stravu
Omezte množství přijatého kofeinu a alkoholu

Časté močení u dětí

Na vině je často stres nebo úzkosti. Spouštěčem mohou být rozpory v rodině, špatné studijní výsledky, nebo dokonce šikana. Dalšími příčinami častého močení mohou být popíjení kofeinových nápojů, zácpa, záněty močových cest či diabetes. Důležité je odhalit příčinu potíží ve spolupráci se školou nebo lékařem a podle toho zahájit vhodné řešení bez zbytečných odkladů. Někdy se žádná příčina častého močení nezjistí, dítě se pak zpravidla dokáže častému močení postupně odnaučit. Klíčová je psychická pohoda dítěte a trpělivost a podpora ze strany nejbližších.


Články k tématu Časté močení – příznaky a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění