Bolest nohou – co ji způsobuje a jak se jí zbavit?

17. 9. 2024 · 5 minut čtení

Bolest nohou má celou řadu příčin. Tento problém postihuje všechny věkové skupiny bez ohledu na pohlaví. Určení správné diagnózy je klíčové k úspěšné léčbě, která se liší v závislosti na příčině. Obvykle zahrnuje režimová opatření, farmakoterapii, fyzioterapii a v některých případech také chirurgický zákrok. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti nohou? Proč bolest nohou často postihuje děti a těhotné ženy? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v následujícím článku.

Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Bolest nohou – co ji způsobuje a jak se jí zbavit?

Co je to bolest nohou?

Noha je nejspodnější část dolní končetiny, která zahrnuje prsty, nárt a hlezenní kloub (kotník). Spodní část je pak označována jako chodidlo. Bolest nohou má celou řadu příčin. Kromě ortopedických problémů (zranění, přetížení) může být způsobena i systémovými problémy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění či diabetes.

Časté příčiny bolesti nohou

Příčin bolesti nohou je celá řada a jak už bylo zmíněno výše, v některých případech se jedná o symptom jiného onemocnění. Mezi nejčastější příčiny se řadí:

Přetížení
Ploché nohy
Diabetes
Artritida
Úraz
Neurologická onemocnění
Kardiovaskulární onemocnění
Bolest palce u nohy – dna
Jednou z dalších příčin je dna, která se mimo jiné projevuje jako nesnesitelná bolest palce u nohy. Je způsobena poruchou metabolismu kyseliny močové, která vede ke tvorbě krystalů a jejich ukládání v kloubu. Kontrolu hladiny kyseliny močové provádí také vybrané lékárny Dr. Max.

Bolest nohou od kolen dolů

Bolest nohou vycházející od kolen dolů, tedy především z oblasti lýtek, bývá často způsobena počínajícím či už pokročilým cévním onemocněním (křečové žíly, zánětlivé onemocnění) či nedostatečnou hydratací organismu a nízkou hladinou některých minerálů (hořčík), což vyvolává křeče. V tomto případě obvykle pomůže dostatečná hydratace a doplnění hladiny hořčíku. Pokud se ale jedná o cévní onemocnění, je nutné bližší vyšetření lékařem, který může předepsat léčiva určená k léčbě žilní nedostatečnosti či doporučit nošení kompresních punčoch.

Diagnostika bolesti nohou

Vzhledem k tomu, že bolest nohou může mít celou řadu příčin, provádí prvotní vyšetření obvodní lékař, který buď rovnou určí další postup léčby nebo odešle pacienta na specializované oddělení. Pokud je příčina bolesti zcela zjevná, například se jedná o úraz, je možné navštívit rovnou specializované oddělení (ortopedie, chirurgie). Postup diagnostiky se pak odvíjí od konkrétního oddělení (ortopedie, neurologie, kardiologie).

Léčba bolesti nohou

Konkrétní typ léčby se odvíjí od diagnózy. Takřka ve všech případech jsou ale žádoucí režimová opatření. Jedná se zejména o redukci hmotnosti (v případě nadváhy či obezity) a různá cvičení zvyšující stabilitu nohy. Velmi často je také vhodné nošení kvalitní obuvi a ortopedických vložek, zejména pokud se jedná o deformaci nožní klenby (ploché nohy) či bolest způsobenou přetížením. Na úlevu od bolesti mohou pomoci analgetika, a to jak volně prodejná (ibuprofen), tak vázaná na lékařský předpis (nimesulid, tramadol apod.). V případě, že se jedná o neuropatickou bolest, využívají se léčivé přípravky na tlumení právě tohoto typu bolesti (pregabalin). Další příčinou mohou být kardiovaskulární problémy či diabetes nebo úraz. Ve všech těchto případech je ale nutné rozsáhlé vyšetření a komplexní nastavení léčby. Možnosti léčby se tak dělí na farmakoterapii, fyzioterapii a chirurgický zákrok, případně kombinace všech.

Růstové problémy u dětí se často vyskytují v oblasti po stranách kolene a bývají oboustranné.
Typický věk pro výskyt růstových bolestí je 3 až 12 let, ve školním věku mohou častěji trápit děti, které provozují intenzivní sportovní aktivitu.

Bolest nohou u dětí

Bolest nohou u dětí je velmi častý problém, neboť u dětí dochází k rychlému růstu dolních končetin. Každá ze struktur se ale vyvíjí jinou rychlostí a v důsledku toho dochází k namáhání okolních tkání. Děti také často nemají plně vyvinutou klenbu nožní. Kombinace těchto faktorů a přirozeně zvýšené fyzické aktivity dětí má za následek bolest nohou, zejména chodidel, pat a kotníků. U dětí je tedy obzvlášť nutné dbát na správný výběr obuvi. Pomoci mohou také studené obklady, volně prodejná analgetika (např. ibuprofen) a pravidelné protahování lýtkových svalů.

Bolest nohou během těhotenství

Vlivem tělesných (zvýšení hmotnosti, ztížení cirkulace krve apod.) a hormonálních změn u těhotných často dochází k otokům a bolestem nohou. Jedná se o nepříjemný, avšak přirozený problém, který tento stav doprovází.  Ulevit mohou některá opatření. Řadí se mezi ně například:

Režimová opatření
Kompresní punčochy
Cvičení ve vodě
Poloha při spánku
Co dělat v případě velmi intenzivní bolesti?
Náhlá či velmi intenzivní bolest doprovázená silným otokem však může signalizovat rozsáhlejší problém (například krevní sraženinu či symptom gestačního diabetu), a proto je nutné co nejdřív vyhledat lékaře.

Často kladené otázky

Co může signalizovat bolest nohou v noci?

Jakou příčinu má bolest nohou v leže?

Může se objevit bolest nohou po alkoholu?

Co značí bolest konečků prstů na nohou?

S čím souvisí bolest kolene při natažení nohy?


Články k tématu Bolest nohou – co ji způsobuje a jak se jí zbavit?

O autorovi
Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád trávím čas s přáteli.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. František Vojta
Mgr. František Vojta
Po dokončení studia na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v roce 2022 jsem začal pracovat jako lékárník. Ve volném čase se kromě farmacie věnuji hodinkám a jejich mechanismům, sportu a rád...
Číst více od autora

Upozornění