Bolest břicha – příčiny a léčba
Bolest břicha je nepříjemný prožitek, který vás může přepadnout doslova kdykoliv a kdekoliv. Ačkoliv na vině často bývá dietní chyba nebo běžné zdravotní potíže, může bolest břicha poukazovat i na závažné zdravotní komplikace, u kterých se nevyplatí odkládat návštěvu ordinace. Jaké jsou časté příčiny bolesti břicha? Jak a kde se bolest břicha projevuje? Na které varovné signály je dobré se zaměřit? Kdy si můžeme poradit sami, kdy je na místě vyhledat lékaře a jaké jsou možnosti léčby?
Obsah článku
Jaké jsou příznaky bolesti břicha?
Pojem bolest břicha obecně používáme k popisu nepohodlí, které pochází z orgánů v břišní dutině nebo které se do této oblasti přenáší. Vzhledem ke skutečnosti, že jsou v břišní oblasti umístěny žaludek, žlučník, játra, slinivka i střeva, mohou bolesti v oblasti břicha nabývat mnoha různých podob.
Související kategorie produktů:
Typy bolesti břicha
Bolest břicha se může vyskytovat samostatně, většinou však bývá doprovázena dalšími příznaky, což pomáhá odhalit její původ. Objevit se souběžně může:
- pálení žáhy
- pocit tíhy
- nevolnost a zvracení
- křeče
- zácpa
- zimnice
- horečka a zvýšená teplota
Příčiny bolesti břicha
Bolest břicha může mít velkou řadu příčin – typické jsou dietní chyby a časté jsou i poruchy konkrétních přítomných orgánů. V oblasti břišní dutiny můžeme pociťovat i další zdravotní potíže a nesmíme opomenout, že činnost trávicího traktu výrazně ovlivňuje psychika. Níže si některé příčiny bolesti břicha vyjmenujeme, přičemž rozdělení mezi akutní a chronické bolesti břicha je zjednodušené, orientační.
Příčiny akutních bolestí břicha
dietní chyba
pálení žáhy, poruchy trávení
zácpa, průjem, plynatost
gastroenteritida (střevní chřipka)
záněty slinivky, žlučovodu, tenkého střeva
záněty močových cest
ledvinové kameny
neprůchodnost střev
úrazy
mimoděložní těhotenství
srdeční infarkt, plicní embolie
diabetická ketoacidóza
Příčiny chronických bolestí břicha
gastroezofageální reflux
syndrom dráždivého tračníku
žaludeční vředy
funkční dyspepsie, stres
celiakie, potravinové alergie
Crohnova nemoc
ulcerózní kolitida
žlučové kameny
hepatitida
endometrióza
tříselná kýla
nádorové nemoci
Diagnostika bolesti břicha
Nalézt příčinu bolesti břicha může být obtížné. Důležité je pojmenovat místo, ze kterého bolest přichází.
- bolest břicha na pravé horní straně – může souviset s onemocněním žlučníku, ledvin nebo jater (žlučové kameny, zánět žlučníku, ledvinové kameny, nádorová nemoc jater aj.)
- bolest břicha na pravé dolní straně (konkrétně v pravém podbřišku) – může ukazovat na zánět slepého střeva
- bolest břicha na levé straně nahoře – může signalizovat žaludeční vřed, zánět slinivky, infekci ledvin aj. Pokud bolest pochází z hrudníku, může se jednat mimo jiné o projev srdečního infarktu, plicní embolie nebo zápalu plic.
- bolest břicha na levé straně dole – může souviset se zánětem výchlipků střevní sliznice (divertikulitidou) nebo s neprůchodností střeva
- bolest břicha nahoře uprostřed – může značit poruchy trávení či žlučových cest
Další otázky se zaměřují na dietní zvyklosti, vyprazdňování, případné změny v moči či třeba na menstruaci.
Neprůchodnost střeva způsobuje vlny křečovité, velmi intenzivní bolesti. Neprůchodnost žlučovodů naopak způsobuje silnou stálou bolest. Žlučníková kolika trvá obvykle několik hodin. Refluxní choroba naproti tomu typicky narůstá v řádu několika měsíců či let. Bolest břicha způsobená zánětem se zhoršuje kýcháním, kašláním nebo prudkým pohybem. Stejně tak strava může mít velký vliv na průběh obtíží – bolest břicha po jídle může poukazovat na dietní chybu. Na vině však může být i alergie na jídlo, onemocnění žlučníku, slinivky nebo žaludeční vředy.
Lékař provede fyzikální vyšetření, zhodnotí umístění, charakter a závažnost potíží, sleduje další příznaky a má k dispozici set dalších potřebných metod (laboratorní, radiologické, endoskopické, ultrazvukové aj.).
Léčba bolesti břicha – kdy navštívit lékaře?
Akutní bolest přichází během několika hodin nebo dnů. Lehké potíže zvládneme často překonat sami, přičemž po určitou dobu budeme pociťovat nepohodlí v břišní oblasti. Potřebnou úlevu přináší vhodně zvolená léčba, dieta, dostatečná hydratace a klid. Při výskytu silných potíží je přirozeně potřeba rychlá lékařská pomoc. Chronické potíže vznikají nenápadněji a jejich intenzita zpravidla kolísá. Řešení dlouhodobých (byť mírných) zdravotních komplikací vždy vyžaduje dohled lékaře.
Bolest břicha u dětí
Bolesti břicha se dětem nevyhýbají. U novorozenců a kojenců jsou dokonce jedním z nejčastějších stesků, které novopečené maminky v ordinacích dětských lékařů řeší. Ve většině případů je hlavním viníkem břišní kolika, jež je způsobená nadměrnou tvorbou plynů, které tlačí na stěny střev. K potížím přispívá celková nevyzrálost trávicího systému (včetně jeho bakteriálního mikrobiomu). Miminku často pomůže úprava techniky kojení (případně výměna kojenecké výživy), jemná masáž a nahřívání bříška a podávání léčivých kapek proti nadýmání. Chcete-li se dozvědět bližsí informace o kojenecké kolice, přečtěte si náš článek věnovaný tomuto tématu.
Bolest břicha u malých dětí poměrně často souvisí i s dietní chybou nebo infekcí (zejména rotaviry). Je žádoucí pozorně sledovat i další příznaky. Pokud dítě zvrací a potýká se s průjmem, je důležité jej dostatečně zavodňovat (malé děti jsou velmi náchylné k dehydrataci organismu). Děti mohou trápit potravinové alergie, stejně tak se u nich mohou objevit záněty močových cest nebo slepého střeva. Všechny bolesti břicha u dítěte, kromě běžného nadýmání, vyžadují konzultaci s dětským lékařem a následný dohled.
Bolest břicha v těhotenství
V určité míře je břišní bolest očekávaným jevem. Již na začátku těhotenství dochází k rozpínání dělohy. To může způsobit mírné bolesti a pocity tlaku v dolní části břicha. Některé ženy během těhotenství trpí kolikami. Podobají se menstruačním křečím. Jsou způsobeny hormonálními změnami a změnami v trávícím systému těhotné ženy. Obecně je doporučováno vstávat přes bok a přímé břišní svaly nepřetěžovat. Ve druhém a třetím trimestru je potřeba břicho šetřit. Ke konci těhotenství mohou přijít falešné kontrakce. Jedná se o přípravu na porod. Kontrakce mohou způsobit nepohodlí a pocit tlaku v břiše.
Pokud je bolest břicha intenzivní nebo přetrvává, vyhledejte raději lékaře. Návštěva ordinace je vhodná i v případech výskytu následujících příznaků:
- špinění nebo krvácení
- vaginální výtok
- přetrvávající horečka
- motání hlavy
Bolest břicha je nepříjemný vjem, který může mít různé příčiny i podoby. Většina případů mírné bolesti břicha je nezávažná, může být způsobena stresem, dietní chybou nebo mírnými trávicími obtížemi. Nepřehlížejte signály svého těla, jezte zdravě, pravidelně se hýbejte a odpočívejte. V případech, kdy je bolest silná, nezvyklá, vrací se nebo je doprovázena dalšími projevy, konzultujte raději svůj zdravotní stav s lékařem.