Bolest krku u dětí - příznaky a léčba
Jedná se o infekční zánět mandlí, který bývá způsoben bakteriemi, viry a někdy i kvasinkami. Virové angíny se u dětí projevují častěji jako běžné nachlazení a je třeba je léčit symptomaticky. Pokud se však jedná o bakteriální angínu (hnisavá angína) je třeba již přistoupit k léčbě antibiotiky. Původcem hnisavých angín bývají nejčastěji streptokoky. Pamatujte vždy na to, že se jedná o infekční onemocnění a šíří se kapénkovou cestou. Inkubační doba angíny je 2-5 dní.
Viry nebo bakterie?
U kojenců se bakteriální streptokoková angína vyskytuje velmi vzácně. V případě bílých potahů se jedná spíše o kvasinkové onemocnění tzv. moučnivku neboli soor.
U dětí do 3 let se spíše vyskytují virové angíny doprovázející běžná nachlazení.
U dětí předškolního a školního věku jsou již častější i bakteriální angíny. Je to dané jednak tím, že krční mandle se vyvíjejí a jednak tím, že se děti pohybují v kolektivu, kde se snadněji infekce šíří.
Virová angína
Virová angína bývá projevem virového nachlazení. Ditě si stěžuje na škrábání a bolest v krku, která bývá intenzivnější po ránu a při polykání. Mandle jsou zvětšené, zarudlé a mohou se vyskytovat lehké bílé povláčky na mandlích. Děti jsou mrzuté, plačtivé, trpí nechutenstvím a více sliní. Současně s bolestí v krku se objevuje zvýšená teplota, rýma a kašel, ale mohou se objevit i bolesti bříška, nevolnost, bolesti hlavy.
Léčba virové angíny vychází z projevů onemocnění. Teplotu tlumíme léky proti teplotě, bolest v krku zmírníme podáním lokálně antisepticky a protizánětlivě působících roztoků nebo sprejů nebo cucáním desinfekčních pastilek (starší děti). Vždy je nutné po aplikaci 20-30 min nejíst a nepít, aby došlo k dostatečnému působení účinné látky na sliznici.
Bakteriální angína
U hnisavé bakteriální angíny je projev zpočátku podobný jako u virové, ale po 2-3 dnech se stav nezlepšuje, spíše zhoršuje. Bolest v krku neustupuje, může vystřelovat až do ucha, na mandlích se tvoří bílé až žluté plaky (čepy). Teplota neklesá, naopak se vyskytuje až horečka se zimnicí. Dítě těžce polyká, odmítá jídlo a pití, sliní a huhňá z důvodu silného otoku. Rovněž nepodceňujte bolesti bříška a zvracení.
Pokud nám krevní testy nebo výtěr z krku potvrdí přítomnost bakterie (nejčastěji streptokoka) je na místě léčba antibiotiky. Léčba bakteriální angíny musí být dostatečná 7-10 dni, antibiotika je třeba užívat v přesně daných intervalech a nikdy léčbu bez vědomí lékaře nepřerušovat!
Spálová angína
Spálová angína je jedna z bakteriálních angín, která je způsobena streptokoky skupiny A, které produkuji erytrogenní toxin, který je zodpovědný za typickou spálovou vyrážku.
Zpočátku se spálová angína projevuje jako každá angína. Mnohdy jí předchází bolení bříška v oblasti podbřišku, zvracení a bolesti hlavy. Typické však pro spálovou angínu je povleklý jazyk, který se začne po 2-3 dnech olupovat a má malinově červenou barvu s vystouplými chuťovými pohárky. Dalším typickým příznakem je kožní vyrážka, která se objevuje již druhý den. Vyrážka je červená, zpočátku na bříšku a postupně se rozšiřuje do slabin a vnitřní stranu stehen. Kůže bývá drsná a nemusí vždy svědět. Kůže se po několika týdnech začne olupovat. Tváře bývají červené, avšak bledé kolem úst.
Léčba spočívá vždy v podání antibiotik.
Klidový režim
Při užívání antibiotik vždy dbejte na rady lékaře a lékárníka, dodržujte pravidelné dávkování antibiotik.
V průběhu léčby antibiotiky podpořte imunitní i trávicí systém dítěte podáváním probiotik, vždy dodržuje 2-3 hod rozestup mezi přípravky.
U větších dětí při bolesti v krku aplikujte roztoky ke kloktání nebo spreje, event. pastilky ke zmírnění bolesti i při současné léčbě antibiotiky (zejména z počátku léčby)
Dodržujte klidový režim a ještě alespoň týden po dobrání antibiotik dítě vyvarujte zvýšené fyzické aktivitě.
Dodržujte u dítěte pitný režim, stačí méně, ale častěji pít (bylinkové čaje, vývary).