Léky na zánět dutin
Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) patří mezi časté komplikace běžné rýmy. Ta je obvykle vyvolána viry. Při oslabení sliznice dýchacích cest může dojít kpřemnožení bakterií, dutiny se plní hnisavým hlenem a dochází kjejich zánětu.
Jaký má zánět dutin příznaky?
Hlavním příznakem je hojný hnisavý výtok z nosu, bolest hlavy (v oblasti čela či tváří, zejména připředklonu) a velkáúnava. Tyto příznaky může doprovázet také zvýšená teplota až horečka. Akutní zánět dutin může potkat kohokoliv srýmou. Chronický zánět dutin je častější u osob se sníženou imunitou, kuřáků a alergiků to díky oslabení sliznice dýchacích cest. Kromě rýmy může být vyvolávající příčinou i zubní infekce a vlétě často klimatizace. Vpřípadě zánětu dutin provázeného hojným hnisavým výtokem vnosu, zvýšenou teplotou, bolestí hlavy či bolestí v uších je vždy nezbytné navštívit lékaře. Tyto potíže jsou totiž vyvolány bakteriální infekcí a ve většině případů je nezbytné nasazení antibiotik.
Jaká je léčba zánětu nosních dutin?
Mírné či počínající formy zánětu dutin lze zvládnou i bez antibiotik, kdy kromě zmírnění příznaků je vhodné také podpořit obranyschopnost. Kdo už někdy zánět dutin měl, ví že to není nic příjemného, proto tím nejdůležitějším je nepodceňovat běžnou rýmu, nasadit vhodnou léčbu a také klidový režim vždy hned připočátečních příznacích.
Základním opatřením je čistění nosu od nadbytečného sekretu. Stím Vám pomůže roztok mořské vody ve formě spreje, který nos vyčistí a podpoří regeneraci nosní sliznice. Vpřípadě, že Vám lékař předepsat antibiotické kapky do nosu, Vám roztok mořské vody i krásně připraví nosní sliznici na aplikaci předepsaných antibiotik. Při pocitu ucpaného nosu je vhodné léčbu doplnit i sprejem na uvolnění ucpaného nosu (s obsahem tzv. dekongestiv). Sním vždy opatrně, může se použít maximálně 3krát denně, a ne déle než 5-7 dní, jinak hrozí poškození nosní sliznice a vznik návyku. Pokud Vás současně bolí i hlava, či máte teplotu, můžete místo spreje do nosu sáhnout po některém zkombinovaných přípravků na chřipku a nachlazení ve formě tablet či horkého nápoje.
Léčbu je vhodné doplnit také přírodními přípravky, které rozpouští a ztekucují hlen, čímž podporují uvolnění ucpaných dutin. Abyste jejich účinek ještě podpořili, je potřeba více pít. Pro správnou funkci dýchacích cest jsou vhodnébylinné čaje (např. heřmánek, lípa, bylinné směsi na dýchací cesty).
Zvlhčovače a čističky vzduchu
Pro úspěšnou léčbu rýmy a zánětu dutin je dobré čistit a zvlhčovat vzduch vdomácnosti. Stím Vám pomohou zvlhčovače a čističky vzduchu, kterézbaví ovzduší prachu, bakterií a dalších organických zárodků. Také pravidelně větrejte. Vpřípadě astmatu, alergie či při chronických zánětech dutin je vhodné také čistit a zvlhčovat dýchací cesty pomocí inhalátoru, kdy součástí mnoha přístrojů je i nosní inhalační nástavec.
Během léčby hodně odpočívejte a držte se vteple, při pobytu venku vždy noste pokrývku hlavy. Prochladnutí a ofouknutí může příznaky ještě zhoršit. Velmi příjemné je i nahřívání, kdy můžete dutiny prohřát infralampou. Uvolněný hlen rozhodně není dobré popotahovat zpět do nosu, ale naopak je vhodné co nejvíce smrkáním vybavovat ven zdutin. Také hodně pijte, a to nejlépe čistou vodu, bylinné či ovocné čaje. A nezapomeňte podpořit i Vaši obranyschopnosti. Ke správné funkci imunitního systému přispívá především vitamin C, vitamin D a zinek.