Zarostlé chloupky – jak vznikají, kde se tvoří a jak jim předcházet
Jako zarostlý chloupek označujeme stav, kdy vlasový stvol nevyroste z vlasového folikulu nad kůži, ale zůstane pod jejím povrchem, kde vyvolá zánětlivou reakci. Většinou se problém vyřeší sám, někdy je však třeba procesu hojení trochu pomoci. Jak se se zarostlými chloupky vypořádat a jak bolestivému problému předcházet, poradíme v našem článku.
Zarostlé chloupky – proč a kde se tvoří?
Zarostlé chloupky se mohou objevit kdekoliv na těle, kde máme ochlupení. Rizikovým faktorem je holení či depilace, při nichž snadno dojde k přetržení nebo přerušení chloupku pod povrchem kůže. Zarostlý chloupek se ale může objevit i v místech, kde se neholíme, a to když odumřelé kožní buňky ucpou vlasové folikuly a nutí chloupek růst pod nesprávným úhlem pod kůží. Zarostlé chloupky souvisí často také s celkovým stavem kůže – např. pokud je pokožka suchá a/nebo dehydratovaná, bývají problémy se zarůstajícími chloupky výraznější.
Zarůstání chloupků se vyskytuje běžně v oblasti třísel a v oblasti intimních partií, kde jsou chloupky přirozeně tvrdší a kudrnatější. Zarostlé chloupky se ale mohou objevit i na nohou nebo v podpaží. U mužů pak bývají relativně časté problémy se zarostlými vousy, nejčastěji na krku.
Zarůstání chloupků je časté také při nošení těsného oblečení, kdy se látka tře o kůži a brání chloupkům růst, jak mají. Platí rovněž, že lidé s kudrnatějšími a hrubšími vlasy mají k zarůstání chloupků větší sklony.
Jak vypadá zarostlý chloupek?
Pokud chloupek nemůže růst nad povrch kůže, ale zůstane ukryt pod jejím povrchem, rozvine se přirozená zánětlivá reakce, podobně jako když si třeba zadřeme třísku. Objeví se zarudnutí, červený pupínek či drobná boulička. Místo zarostlého chloupku je bolestivé a svědí. Chloupek často vyroste nad kůži ve tvaru smyčky.
Komplikacemi zarostlých chloupků mohou být tmavé skvrny na kůži ( = pozánětlivá hyperpigmentace), bakteriální infekce, podkožní absces (dutina naplněná hnisem) nebo jizvy.
Zarostlé chloupky a vhodná léčba – co na ně použít?
Místo, kde máte zarostlé chloupky, přestaňte holit nebo depilovat, než se stav zlepší. Na postižené místo lze aplikovat peeling na zarostlé chloupky, který odstraní odumřelé kožní buňky a nečistoty a zároveň pomůže „zablokované“ chloupky uvolnit. Pomoci může také teplý vlhký obklad. Bouličku nebo pupínek se nesnažte narušit, pouze pokud je vlas v rance viditelný, můžete jej podebrat a koneček vytáhnout nad povrch kůže sterilní jehlou nebo pinzetou. Uvolněný chloupek ale nevytrhávejte, ranku stačí vydezinfikovat a nechat zahojit. K ošetření postiženého místa lze doporučit např. tea-trea oil.
Kdy se zarostlými chloupky k lékaři a co očekávat?
Pokud se zarostlý chloupek delší dobu nehojí, problémy se opakují nebo je postižena větší plocha kůže, vydejte se pro radu k lékaři – dermatologovi. Ten může předepsat kožní léky s protizánětlivými a komedolytickým (rozpouštějícím ucpané póry) účinky. Léky podpoří exfoliaci, tj. olupování odumřelých kožních buněk, a zároveň pomohou vyřešit tmavé „fleky“ po zarostlých chloupcích. Dále jsou k dispozici hojivé krémy s kortikoidy, v případě bakteriálního zánětu mohou být předepsána antibiotika. Je-li přítomen absces, je třeba provést drobný chirurgický zákrok.
Jak předcházet zarůstání chloupků?
Zarůstání chloupků lze předcházet pomocí různých opatření, zde jsou některá z nich, která můžete snadno vyzkoušet:
- Holte se alespoň dvakrát týdně. Před holením připravte pokožku na holení tím, že ji umyjete teplou vodou a jemným krémem na zarůstající chloupky nebo čisticím olejem. Můžete si dát horkou koupel, která pokožku zjemní a usnadní holení, aniž by ji poškodila.Máte-li suchou pokožku, pak je ideální zvláčňující ovesná koupel.
- Pečujte správně o pokožku intimních partií – udržujte ji hydratovanou pomocí oleje nebo krému pro intimní partie.
- Několikrát týdně oblast bikin jemně promasírujte pomocí peelingu, abyste se zbavili odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry.
- Nenoste těsné oblečení.
- Používejte kvalitní holicí strojek s ostrou žiletkou, při holení nenapínejte kůži.
- Zarostlé chloupky nevytrhávejte.
- Holte se po směru růstu chloupků, po každém tahu žiletku opláchněte.
- Změňte způsob odstraňování chloupků (elektrický holicí strojek, depilační krémy, laserová depilace, vosk, cukrová depilace apod.).
- Po holení opláchněte kůži studenou vodou, aplikujte peeling a balzám po holení.