Zánět močových cest - příznaky a rizikové faktory

14. 2. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 9 minut čtení

Zánět neboli též infekce močových cest se bohužel vyskytuje od nejútlejšího věku. U dětí se jedná hned po infekci dýchacích cest o druhou nejčastěji se vyskytující bakteriální infekci. Poznáme ji obvykle podle nepříjemných příznaků při močení. Může však zasáhnout i ledviny a při zanedbání léčby je i nevratně poškodit. Pojďme se proto podívat na to, jak poznat infekci močových cest u dětí, jak ji léčit i jak případným obtížím i předcházet.

Zánět močových cest umí potrápit děti v každém věku.
Zánět močových cest patří u dětí mezi nejčastější bakteriální onemocnění.

Zánět močových cest postihuje nejen dívky

Infekce močových cest není zpravidla nakažlivá, patří ovšem k nejčastějším onemocněním v dětském věku. U novorozenců a kojenců postihují častěji chlapce, a to díky častějším vrozeným anatomickým abnormalitám močových cest. Po jednom roce věku se tento poměr obrací a dívky trpí těmito infekcemi častěji. Do 7 let prodělá nejméně jednu infekci močových cest přibližně 7 % děvčat a 2 % chlapců. Později v adolescenci postihne infekce močových cest až 30 % dívek a až v polovině případů se tyto potíže mohou opakovaně vracet

Jaké jsou příčiny infekcí močových cest u dětí?

Nejčastějším původcem infekcí močových cest jsou bakterie, a to zejména ty, které běžně najdeme v našem trávicím ústrojí, jako je bakterie E. coli. Méně často vyvolávají infekce močových cest i jiné bakterie, případně i viry nebo kvasinky.

V novorozeneckém a kojeneckém věku může být infekce močových cest projevem vrozené vady anatomických poměrů v močových cestách. Větší pravděpodobnost je u nedonošených novorozenců a nejvyšší riziko mají extrémně nedonošené děti.


Jaké jsou příznaky zánětu močových cest u dětí?

Projevy se liší podle toho, zda zánět postihl „pouze“ močové cesty a močový měchýř (dolní cesty močové, tzv. cystitida), či zda jsou postiženy i ledviny. Pak mluvíme o zánětu horních cest močových (tzv. pyelonefritida).

Nejčastějším příznakem postižení dolních cest močových je časté močení malého objemu moči, bolest a pálení při močení, časté nucení na močení, a i u dětí, které již nenosí plenky, pomočování. Moč může být zakalená, zapáchající, případně i se stopami krve. V případě postižení ledvin se přidávají další příznaky, jako je horečka (teplota nad 38 °C), bolest dolní části zad (v bedrech) a krev v moči.

Zánět močových cest u kojence nemusí být snadné poznat. Většinou se projevuje horečkou (i když ani ta se nemusí vyskytovat vždy) a nespecifickými příznaky, jako je plačtivost nebo naopak nadměrná spavost a apatie, zvracení, průjem, odmítání jídla a nepřibývání na váze.

Rizikové faktory rozvoje zánětu močových cest u dětí:

  • Nedostatečný pitný režim
  • Neúplné a nepravidelné vyprazdňování močového měchýře
  • Nedostatečná hygiena, nevhodná hygiena po stolici
  • Časté koupele, pobyt v bazéncích s teplou vodou a vířivkách
  • Snížená obranyschopnost (poruchy imunity)
  • Zácpa či jiné poruchy vyprazdňování stolice
  • Nízká porodní váha, předčasně narozené děti
  • Cukrovka

Kdy je vhodné navštívit lékaře?

Zánět se z močových cest může rozšířit i výše, do ledvin, kde může způsobit i jejich nevratné poškození. Obraťte se proto na lékaře vždy při podezření na infekci močových cest. Nezapomínejte, že zánět močových cest u dětí může probíhat i bez teploty. Návštěvu nedokládejte v případě výskytu horečky, zimnice, schvácenosti či při výskytu bolesti v zádech nebo krve v moči.


Zánět močových cest u dětí
Zánět močových cest hrozí dětem při koupání ve veřejných bazénech a vířivkách s teplou vodou.

Jak předcházet zánětu močových cest u dětí?

  • Správná hygiena je základním opatřením. Po stolici je nezbytné utírat konečník zepředu dozadu. U kojenců je třeba často měnit plenky, ideálně vždy hned po stolici. Škodlivá může být nedostatečná, ale i nadměrná hygiena. Chlapcům je vhodné při koupání přetahovat předkožku a opláchnout ji čistou vodou. K očistě intimní oblasti při sprše lze u dívek kromě čisté vody použít i speciální intimní mycí gely pro dívky. Raději, než pěnivou koupel, volte sprchu.
  • Pravidelné močení pomáhá předcházet zachycení i množení bakterií v močových cestách. Dítě by mělo močit v případě potřeby vždy co nejdříve a mělo by mít dostatek času, tak aby vždy domočilo celou potřebu. Dbejte i na pravidelnou stolici dítěte. Zácpa je rizikovým faktorem rozvoje zánětu močových cest.
  • Bazény a venkovní koupaliště opatrně. Voda, v níž se dítě koupe by měla být čistá. Před koupáním, ale i po něm je vhodné se vymočit. Nezapomínejte také převléct dítě do suchého oblečení, aby nepobývalo v mokrých plavkách po delší dobu.
  • Nesedat na chladné povrchy. Zkuste vysvětlit dítěti, že sedat si na chladné povrchy či studenou zem není vhodné.
  • Přiměřené oblékání. Spodní prádlo by mělo být vzdušné, ideálně bavlněné. U větších slečen nejsou vhodné kalhotky typu tanga.

Jaká strava je ideální při infekci močových cest u dětí?

Zdravá strava je univerzálním opatřením v případě mnoha zdravotních obtíží. U malých dětí je důležité stravu nepřisolovat, a i u větších dětí je třeba vybírat stravu bez nadbytečné soli (brambůrky, některé pečivo, fast food). Opatrně i s nadměrnou konzumací sladkostí. Dbát bychom měli také na dostatečný příjem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo) abychom předcházeli zácpě, která může zvyšovat riziko rozvoje infekce močových cest. V případě již probíhající infekce močových cest je pak nutné volit nedráždivou stravu.

Pokud hledáte vhodnou alternativu sladkosti či odměny pro děti, nabídněte jim brusinky, borůvky či maliny. Zejména brusinky mají schopnost čistit močové cesty a znesnadňují tvorbu shluků bakterie E. coli, která je díky nim snáze vypuzována s močí z těla ven. ideální je kombinace těchto lesních plodů s jogurtem, který obsahuje živé a aktivní kultury. Pravidelná konzumace jogurtu obsahujících tyto prospěšné bakterie může snížit riziko infekcí močových cest až o 80 %.

Nezapomínejte na zdravý pitný režim, resp.dostatečný pitný režim, kdy pití rozložíme rovnoměrně do celého dne. Tím zhoršíme podmínky pro případné zachycení a pomnožení bakterií. Nápoje by měly být teplé, nebo pokojové teploty, vhodná je čistá voda, ovocné či bylinné čaje nebo ředěný ovocný džus. Nevhodné jsou ledové, bublinkové a slazené nápoje i časté popíjení ovocných džusů.


Jak pomůže lékárna?

  • Antibiotika jsou v léčbě zánětu močových cest nezbytná. Lékař je obvykle předepisuje na 5-10 dní. Novorozencům a kojencům se podávají formou infuzí, větším dětem pak nejčastěji ve formě sirupu. Často již druhý den léčby lze sledovat ústup horečky a dalších projevů, antibiotika však nikdy nevysazujte předčasně, jinak by nemuselo dojít k dostatečnému doléčení infekce.
  • Probiotika dodají do trávicího ústrojí probiotické kmeny bakterií a pomáhají tak obnovit a vyrovnat přirozené složení střevní mikroflóry. To může být narušeno například po užívaní antibiotik. Protože nejčastějším zdrojem nákazy bývá vlastní střevní obsah, doporučuje se v případě opakovaných zánětů močových cest i jejich dlouhodobé podávání.
  • Paracetamol pomůže snížit horečku i případné bolesti. Pro děti je k dispozici ve formě sirupů či čípků. Abyste docílili rychlého a očekávaného účinku, podávejte jej v dávce odpovídající tělesné hmotnosti dítěte.
  • Bylinné čaje vhodně doplní pitný režim. I těm nejmenším se doporučuje například heřmánkový čaj. Pozor na urologické čajové směsi, ty s medvědicí lékařskou se pro děti nehodí. Doporučit můžeme i ovocné čaje, zejména s obsahem brusinky.
  • Kanadská brusinka (klikva velkoplodá) obsahuje celou řadu přírodních substancí a antioxidantů. Pro děti je extrakt z brusinky dostupný de formě sirupů, které jsou vhodné již od 3 let věku.
  • D-manóza je tělu vlastní cukr, který je součástí ochranné bílkovinné vrstvy močového měchýře. Po užití ve formě nápoje či tablet je aktivně filtrován do moči.

Co dalšího můžete udělat sami?

Hlavním režimovým opatřením, co pomáhá při infekci močových cest, je zmíněný dostatečný příjem tekutin a dohled nad pravidelným močením dítěte. Doporučuje se močit v častějších intervalech, ne dle potřeby, ale pravidelně, dle hodin. Nezbytný je dále i klidový režim, dítě by mělo být v teple a odpočívat. Vhodné jsou také hřejivé obklady na bříško či záda.


Články k tématu Zánět močových cest - příznaky a rizikové faktory

O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora