Onemocnění žlučníku a žlučníková dieta
Žlučník je dutý orgán o objemu 40-50 ml uložený na pravé straně dutiny břišní, konkrétně pod játry. Jeho hlavní funkcí je skladování a úprava žluči vytvořené v játrech, která je nezbytná pro trávení tuků.
Obsah článku
Žlučníkové kameny
Žlučník může postihnout několik obtíží, z nichž nejčastější je tvorba žlučových kamenů (cholelitiáza), kterou trpí až 20 % populace. Často probíhá bezpříznakově a kameny o sobě dávají vědět až např. po nevhodném jídle, nebo při stresu,a to ve formě silné, křečovité, prudce nastupující bolesti v pravém podžebří, mluvíme o tzv. žlučníkové kolice. Taková bolest žlučníku přichází často vnoci a může být provázena i zvracením a celkovou schváceností.
Pokud se kamínek ve žlučových cestách zaklíní a žluč nemůže odtékat, může vzniknout i žloutenka. Mezi rizikové faktory cholelitiázy patří obezita, konzumace tučných potravin, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, diabetes či genetika.
Zánět žlučníku
Žlučové kameny žlučník dráždí a vedou kdalší komplikaci, kterou je zánět žlučníku (cholecystitida). Akutní obtíže může provázet i bakteriální infekce, a kromě bolesti je přítomna i horečka a zimnice. V tomto případě je nezbytné jakoléčbu zánětu žlučníku nasadit i antibiotika. Chronická cholecystitida má projevy mírnější, různé trávicí obtíže,jako je pobolívání břicha, nechutenství, pocity plnosti po tučnějším jídle a nadýmání. Je častější u žena výkyvy vhladinách ženských hormonů ji mohou zhoršovat. To proto jsou bolesti žlučníku v těhotenství častější. K dalším onemocněním patří porucha pohyblivosti žlučových cest (biliární dysfunkce), při které vznikají časté zažívací obtíže anesnášenlivost kněkterým, zvláště tučným a smaženým jídlům.
Kdy vyhledat lékaře?
V případě jakýchkoliv příznaků onemocnění žlučníku či při neobvyklých bolestech břicha a nechutenství je nezbytné navštívit lékaře. Mnohdy je nezbytné i chirurgické řešení obtíží.
Žlučníková dieta
Hlavním opatřením je při chronickém zánětu žlučníku dieta. Vyhýbejte se smaženému, tučnému a kořeněnému jídlu. Vhodnou přípravou jídel je vaření a dušení, vhodným masem je například kuřecí, rybí a netučné hovězí, omezte vepřové a uzeniny. I mléčné výrobky vybírejte méně tučné. Tolerance ovoce a zeleniny je různorodá, dobře stravitelné jsou obvykle banány, jablka bez slupky, mrkev, petržel. Vyhýbejte se raději bobulovitému ovoci, těžce stravitelné zelenině či luštěninám. Také dostatečně pijte, nejlépe neperlivou vodu.
Čím zklidnit podrážděný žlučník ?
Při podráždění žlučníku můžete volit zněkolika volně prodejných léků, které zvyšují tvorbu a vylučování žluči a uvolní i případné křeče. Pokud obtíže provází i nadýmání, doplňte léčbu přípravkem obsahujícím simeticon, který zmírňuje nadýmání. Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou zčerné ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku.
Režimová a preventivní opatření
- Základem je vyvážená strava s nízkým množstvím tuku. Jezte raději více menších jídel, díky tomu bude žluč ze žlučníku pravidelně odtékat.
- Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost a dostatečně se hýbejte. Pokud potřebuje zhubnout, opatrně na drastické diety a rychlý úbytek váhy, vtomto případě by se mohly potíže se žlučníkemdočasně zhoršit.
- Dodržujte dostatečný pitný režim, pozor ale na alkohol.
- Nekuřte a vyvarujte se nadměrnému stresu.