Dna nemoc - příznaky a léčba

4. 10. 2021 · PharmDr. Lucie Drábková · 5 minut čtení

Dna, lidově pakostnice, označovaná také jako nemoc králů vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a postihuje 1-2 % dospělých. Kyselina močová se může při vyšších koncentracích srážet a tvořit krystaly, které se ukládají nejčastěji v okolí kloubů a šlach (dnavá artritida) či v ledvinách. Způsobuje mnohdy bolestivé otoky v oblasti kloubů, v horším případě i jejich trvalé deformace, v případě ledvin může vést až k jejich selhání.

Příznaky a ohrožená skupina

Mnoho pacientů při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi nepociťuje žádné obtíže. Obvykle trvá rok i déle, než se projeví první příznaky nemoci   od pocitu napjaté kůže kolem kloubů po otoky, horkost či bolestivost v jejich okolí.

Ty mohou přejít v tzv. tzv. akutní dnavý záchvat. Nejčastěji postihuje palec u nohy. Nastupuje obvykle v noci a postižený kloub bývá horký, oteklý, červený, velmi bolestivý a může se objevit i horečka. Mezi jednotlivými záchvaty bývají pacienti často bez obtíží. Spouštěčem může být alkohol, stres, infekce či
nezřízená konzumace jídla při velkých rodinných událostech, jakými jsou svatba či narozeninová oslava. Záchvatu předchází nadýmání, nevolnost, bolest svalů, neklid, pocení. Dnavý záchvat trvá individuálně, od několika hodin až do několika týdnů. Mezi jednotlivými záchvaty bývají pacienti často bez obtíží.

Krystaly kyseliny močové se mohou ukládat i do ledvin, kde vedou ke vzniku ledvinových kamenů. Ty mohou způsobit zánět ledvin, ledvinnou koliku, až selhání ledvin.


Léčba dny 

Při akutní dnavém záchvatu se užívají léky proti bolesti a zánětu kloubů, tzv. nesteroidní antiflogistika, a to v poměrně vysokých, protizánětlivých, dávkách. K tomu často lékař předepíše i lék kolchicin, který snižuje tvorbu krystalů kyseliny močové a zmírňuje zánětlivou reakci na tyto krystalky ve tkáních. Dlouhodobě se pak nejčastěji užívá lék allopurinol. Ten snižuje hladinu kyseliny močové, čímž pomáhá redukovat četnost dnavých záchvatů, podporuje rozpouštění již vzniklých krystalků kyseliny močové a brání jejich opětovnému vzniku. Všechny léky na dnu jsou vázány na lékařský předpis.

Sami můžete léčbu podpořit také vhodnou stravou i některými doplňky stravy. Doporučuje se zejména vitamin C a další antioxidanty. Speciální pozornost věnujte i příjmu vitaminu D, omega-3 mastných kyselin a vitaminu B12. Je možné, že trpíte jejich nedostatkem, zejména v případě, když dodržujete přísnou dietu při dně. K ochraně, výživě a regeneraci kloubů můžete sáhnout i po tzv. chondroprotektivech s obsahem glukosaminu a chondroitinu. Najdeme je ve volně prodejných lécích i v doplňcích stravy, v tzv. kloubní výživě. Vhodným doplňkem je i kolagen a opět vitamin C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek.

Režimová opatření

Při akutním dnavém záchvatu bolestivý a oteklý kloub chlaďte pomocí ledového gelového obkladu. Přikládejte jej na přibližně 20-30 minut, nejméně 4krát denně. Sáhnout můžete také po léčivém krému či gelu s obsahem ibuprofenu nebo diklofenaku. V případě nadváhy a obezity snižte svoji hmotnost. Váhu snižujte pomalu, ideálně 0,5 1 kg týdně. Také se pravidelně hýbejte a buďte aktivní.


Jakou roli hraje strava?

Hladinu kyseliny močové v krvi ovlivňuje významně strava. Zvýšení hladiny kyseliny močové způsobují především potraviny obsahující velké množství purinů, jako je červené maso, vnitřnosti, pivo a tvrdý alkohol. Dnou jsou proto více postiženi lidé, kteří výše uvedené potraviny konzumují ve vyšší míře, muži (až 9krát častěji), chronicky nemocní (diabetici, pacienti s vysokým krevním tlakem a se zvýšenou hladinou cholesterolu) a lidé s nadváhou.

Dieta při dně

  • Omezte množství purinů ve stravě. Vyhýbejte se červenému masu (hovězí, vepřové, zvěřina) včetně vnitřností, masovým vývarům i uzeninám. Maso volte raději libové, např. drůbeží a králičí. Vhodným zdrojem bílkovin jsou mléčné výrobky, sýry, vejce.
  • Omezte potraviny obsahující tzv. oxaláty, jako je čokoláda, černý čaj, rebarbora či špenát. Ostatní zeleninu a ovoce si bohatě dopřávejte, nejlépe v syrovém stavu.
  • V omezeném množství konzumujte luštěniny.
  • Snižte množství tuků ve stravě, tuky živočišné nahraďte těmi rostlinnými.
  • Omezte solení a dráždivá koření, jídla raději dochucujte bylinkami.
  • Alkohol konzumujte jen výjimečně a střídmě. Snižuje přirozené vylučování kyseliny močové z těla.

Zdroje:

Hyperurikemie v ambulanci praktického lékaře. Medicína pro praxi 2020

Terapie hyperurikemie a dnavé artritidy. Interní medicína pro praxi 2019

Dnavá artritida současné možnosti farmakoterapie. Remedia 2015

https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/

https://www.margit.cz/dna-z-masa-nebo-cukru/

Články k tématu Dna nemoc - příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Lucie Drábková
PharmDr. Lucie Drábková
Číst více od autora

Upozornění