Zánět rohovky – příznaky a léčba
Zánět rohovky je vážné oční onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk a pohlaví. Riziko vzniku zánětu rohovky se zvyšuje, pokud jste nositelem kontaktních čoček. Pokud se zánět neléčí, může způsobit vážné komplikace a trvale poškodit zrak.
Obsah článku
Co to je rohovka?
Rohovka je průhledná vrstva oka, která se nachází v přední části oka, má tvar hodinového sklíčka. Je čirá, lesklá a vyklenuje se nad bělmo. Rohovka dospělého člověka je silná přibližně půl milimetru ve středu a jeden milimetr na svých okrajích. Kryje duhovku, zornici a společně s čočkou se podílí na lomu světla. Rohovkou neprocházejí žádné krevní cévy, je vyživována slzami a vodou z oční komory.
Související kategorie produktů:
Příznaky zánětu rohovky
Příznaky se mohou lišit v závislosti na příčině zánětu. Mohou se vyskytovat v různých kombinacích a stupních závažnosti. Mezi běžné projevy tohoto onemocnění patří například silná bolest oka, křeče víček, zarudnutí oka, pálení, citlivost na světlo, pocit cizího tělesa, zakalená rohovka, vodnatá nebo hnisavá sekrece, změna zrakové ostrosti. Příznaky onemocnění se nemusí vyskytovat pouze na rohovce, ale zánět se může rozšířit i do okolních struktur, jako je spojivka nebo duhovka. Neléčený zánět může vyústit až k vážnému poškození oka, a tedy i zraku.
Příčiny zánětu rohovky
Příčiny keratitidy mohou být infekční a neinfekční. Mezi infekční příčiny zahrnujeme bakterie, viry, plísně, akantaméby (měňavky).
Hlavními spouštěči onemocnění bývají bakterie, jako jsou stafylokoky a streptokoky, neboť jsou přítomny na kůži a sliznici, jejich přenos je tak snadný například při doteku prstem. Zčervenalé oko je provázeno intenzivní bolestí, infiltrát v rohovce má žlutošedou barvu, vytváří se hluboký vřed diskového tvaru s hnisem, bolest v oku se stupňuje, duhovka nabobtná a změní se na žlutozelenou barvu. Bakteriální keratitidy jsou jednou z hlavních příčin slepoty ve světě. Odhadem 30 % všech bakteriálních keratitid se objevuje u nositelů kontaktních čoček.
Z virů je častou příčinou příznaků virus herpes simplex, varicella zoster virus nebo adenovirus. Nástup infekce je velice rychlý, typický je pocit písku v očích, serózní sekrece a otok víček. Virové keratitidy se častěji objevují ve spojení s folikulární konjunktivitidou.
Neinfekčními příčinami onemocnění bývá poranění, cizí těleso v oku, degenerace podmíněná věkem, poruchy tvorby slzného filmu, chybné postavení víček apod. Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších onemocnění rohovky a v současnosti nabývá charakteru civilizační nemoci.
Diagnostika zánětu rohovky
Lékař důkladně prohlédne oko, zjistí možné začervenání, otok a jiné příznaky zánětu. Speciálním mikroskopem, takzvanou štěrbinovou lampou, dále přesněji vyšetřuje rohovku, zda není poškozena. Případný patogen lze určit laboratorním vyšetřením stěru.
Léčba zánětu rohovky
Léčba zánětu rohovky se odvíjí od jeho příčiny a závažnosti. Pokud je příčinou bakterie, lékař obvykle předepíše antibiotické oční kapky, proti herpes virům jsou nasazovány tablety nebo oční masti obsahující virostatikum (např. acyklovir), plísně a parazity lze léčit fungicidy a germicidními očními kapkami. Suché oči se obvykle léčí zvlhčujícími očními kapkami. Více o problému suchého oka se dozvíte v našem dalším článku.
Jaká je délka léčby u zánětu rohovky?
Pokud je zánět rohovky včas rozeznán a léčen, trvá většinou jeden až dva týdny, než zánět zmizí. Léčba velmi závažných případů však může trvat déle. Zánět rohovky má stejné riziko infekce jako zánět spojivek. O zánětu spojivek si můžete přečíst v našem dalším článku.