Akutní zánět průdušek (bronchitida) – příznaky a léčba

20. 12. 2022 · PharmDr. Jan Bureš Ph.D. · 8 minut čtení

Akutní zánět průdušek neboli akutní bronchitida je onemocnění typické pro chladnější měsíce roku. Pokud vás nebo vaše děti začne trápit nepříjemný kašel provázený bolestí na hrudníku a zvýšenou teplotou, může se jednat právě o toto onemocnění. Přečtěte si, jak zánět průdušek poznat, jak si ulevit od potíží a kdy se raději vydat pro radu k lékaři.


Zánět průdušek se odborně označuje jako bronchitida.
Akutní bronchitida se zejména u starších osob může zkomplikovat zápalem plic.

Co je bronchitida a jaké jsou její projevy?

Bronchitida neboli zánět sliznice průdušek v akutní formě patří mezi běžná sezónní onemocnění. Jedná se o zánět dolních cest dýchacích. Je nejčastěji vyvolána virovou infekcí a obvykle souvisí se záněty horních cest dýchacích. Zánět průdušek může být vyvolán i bakteriemi a jinými mikroorganismy, ale většinou jako druhotná infekce komplikující průběh onemocnění.

Bronchitida se vyskytuje jak ve formě akutního infektu, tak může mít i chronickou formu průběhu. Pokud onemocnění přibližně do 3 týdnů bez následků odezní, bez sklonů k častým opakováním, jedná se o akutní bronchitidu. Jestliže zánět průdušek přetrvává, v určitých intervalech se opakuje, přetrvává a či se zhoršuje jeho průběh, hovoříme o chronické bronchitidě. Výskyt chronické bronchitidy mívá často souvislosti, které lze sledovat, jako je například frekventovaná expozice v prašném či jinak škodlivém prostředí nebo kouření. Léčba chronické bronchitidy patří do kompetence specialisty, pneumologa.

V našem článku se podrobněji zaměříme na akutní bronchitidu.


Jak dlouho trvá zánět průdušek a je nakažlivý?

Infekčnost zánětu průdušek je klasifikovaná jako minimální. Nakažlivost souvisí s úvodní fází rozvoje aktuní bronchitidy, kdy se inkubační doba pohybuje v rozmezí 1-3 dnů. Průběh onemocnění trvá 7-10 dní, ale může se prodloužit až na 3 týdny. V některých případech může přetrvávat tzv. postinfekční kašel ještě několik dalších týdnů. 


Bronchitida a její příznaky

Zánět průdušek se v začátku onemocnění jeví jako běžné nachlazení. Projevuje se únavou, vyčerpáním, ucpaným nosem a škrábáním v krku. Následně převažuje suchý, dráždivý až vysilující kašel, který později přechází do vlhkého kašle s vykašláváním hlenu. Hlen může být čirý, bílý až žluto-zeleně zbarvený, ve výjimečných případech s příměsí krve. Kašel při akutní bronchitidě může trvat 2 až 3 týdny, ale i déle, než se zcela vyléčí.

K častým projevům zánětu průdušek patří kašel, dýchací potíže, bolest na hrudi, pálení na hrudníku, únava a celková slabost, bolest v krku nebo chrapot a zvýšená teplota. V některých případech může zánět průdušek probíhat i bez teplot.


Zánět průdušek – léčba

Jak se zánět průdušek léčí a které volně prodejné lékyna zánět průdušek používat?  Základem léčby je zmírnění jednotlivých příznaků onemocnění. Z volně prodejných léků na zánět průdušek se k tlumení suchého dráždivého kašle používají léčivé přípravky proti kašli z řad antitusik (např. s obsahem butamirátu, levodropropizinu či dextrometorfanu).

Po pár dnech většinou přechází suchý a dráždivý kašel do fáze vlhkého kašle s vykašláváním hlenu. Nyní nastává vhodný čas změnit léčbu na podporu a usnadnění odkašlávání hlenu (přípravky označované jako expektorancia a mukolytika) – do této skupiny patří např. léčivé přípravky s obsahem ambroxolu, bromhexinu či acetylcysteinu.

Z bylinných léčivých přípravků na podporu odkašlání se používají přípravky s obsahem extraktu z břečťanu.

Chrapot či bolest v krku zmírníte použitím bylinných pastilek – například s obsahem šalvěje, slézu nebo pukléřky islandské (islandský lišejník).

Při horečce nad 38 °C lze užít léky snižující horečku (antipyretika) – např. paracetamol nebo ibuprofen.


Inhalátor představuje vhodnou pomůcku při bronchitidě i astmatu.
Při inhalaci dochází k očistě dýchacích cest a k posílení jejich přirozené obranyschopnosti.

Další doporučení při akutním zánětu průdušek

Léčbu zánětu průdušek podpoříte dodržováním některých režimových opatření. Patří mezi ně:

  • Klidový režim -  pro zdárnou léčbu zánětu průdušek a rychlou následnou rekonvalescenci při bronchitidě je velmi důležitý.

  • Dostatečný pitný režim – tekutiny jsou důležité pro ředění hlenu a usnadnění vykašlávání. Pít můžete také minerální vodu, osvědčená je Vincentka.

  • K doplnění tekutin jsou při bronchitidě vhodné bylinné čajové směsi s obsahem černého bezu, lípy, mateřídoušky, jitrocele.

  • Dostatek vitaminů a minerálů

  • Inhalace přípravků s obsahem solných roztoků

  • Pravidelné větrání, používání zvlhčovače vzduchu

Kdy s akutní bronchitidou k lékaři?

V případě neustupujících potíží, zhoršeného dýchání, pískání až sípotu při dýchání, vykašlávání žluto-zeleně zbarveného hlenu a vysokých horečkách je důležité navštívit lékaře, protože léčený zánět průdušek se může rozvinout v zápal plic, případně se k prvotní virové infekci může přidat i závažnější infekce bakteriální. Lékař podle výsledků vyšetření (poslech, hladiny CRP, konkrétní příznaky) stanoví, zda je nutné nasadit antibiotickou léčbu.


Bronchitida v těhotenství

Vyskytne-li se akutní bronchitida u těhotné ženy, nepředstavuje velké riziko pro plod, ovšem může být pro těhotnou ženu velmi nepříjemná. Pokud jste v pozdějších měsících těhotenství, rostoucí děloha vám může bránit v hlubokém dýchání. Buďte obezřetná i při kašlání, neboť opakované záchvaty kašle mohou vést k častějším kontrakcím a v extrémních případech vyvolat i předčasný porod. Těhotné ženě doporučujeme konzultovat zdravotní stav a léčbu s lékařem, případně se poradit s lékárníkem, které léky na kašel v těhotenství jsou vhodné pro nastávající maminku. 


Zánět průdušek u dětí

U dětí může probíhat akutní zánět průdušek často bez teplot, a proto je důležité při výskytu dalších typických příznaků co nejdříve navštívit pediatra, který dítě poslechne a stanoví diagnózu.

Ke vzniku bronchitidy jsou náchylnější předčasně narozené děti, dále děti, které nikdy nebyly kojené, děti v dětském kolektivu a také děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, jako je astma a alergie.

Bronchitida u malých dětí se může projevit i zvracením, neboť polykání nahromaděného hlenu a opakované záchvaty kašle k němu dráždí. Opakující se záněty průdušek u kojenců a batolat mohou upozornit na počínající astma. Zánětem průdušek mohu onemocnět i ti nejmenší, tedy miminka. Bronchitida u miminka má stejné projevy jako u kojence a batolete. V případě podezření na bronchitidu u miminka je ale důležité navštívit co nejdříve pediatra.



Články k tématu Akutní zánět průdušek (bronchitida) – příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora