Akutní zánět průdušek (bronchitida) – příznaky a léčba
Akutní zánět průdušek neboli akutní bronchitida je onemocnění typické pro chladnější měsíce roku. Pokud vás nebo vaše děti začne trápit nepříjemný kašel provázený bolestí na hrudníku a zvýšenou teplotou, může se jednat právě o toto onemocnění. Přečtěte si, jak zánět průdušek poznat, jak si ulevit od potíží a kdy se raději vydat pro radu k lékaři.
Co je bronchitida a jaké jsou její projevy?
Bronchitida neboli zánět sliznice průdušek v akutní formě patří mezi běžná sezónní onemocnění. Jedná se o zánět dolních cest dýchacích. Je nejčastěji vyvolána virovou infekcí a obvykle souvisí se záněty horních cest dýchacích. Zánět průdušek může být vyvolán i bakteriemi a jinými mikroorganismy, ale většinou jako druhotná infekce komplikující průběh onemocnění.
Bronchitida se vyskytuje jak ve formě akutního infektu, tak může mít i chronickou formu průběhu. Pokud onemocnění přibližně do 3 týdnů bez následků odezní, bez sklonů k častým opakováním, jedná se o akutní bronchitidu. Jestliže zánět průdušek přetrvává, v určitých intervalech se opakuje, přetrvává a či se zhoršuje jeho průběh, hovoříme o chronické bronchitidě. Výskyt chronické bronchitidy mívá často souvislosti, které lze sledovat, jako je například frekventovaná expozice v prašném či jinak škodlivém prostředí nebo kouření. Léčba chronické bronchitidy patří do kompetence specialisty, pneumologa.
V našem článku se podrobněji zaměříme na akutní bronchitidu.
Jak dlouho trvá zánět průdušek a je nakažlivý?
Infekčnost zánětu průdušek je klasifikovaná jako minimální. Nakažlivost souvisí s úvodní fází rozvoje aktuní bronchitidy, kdy se inkubační doba pohybuje v rozmezí 1-3 dnů. Průběh onemocnění trvá 7-10 dní, ale může se prodloužit až na 3 týdny. V některých případech může přetrvávat tzv. postinfekční kašel ještě několik dalších týdnů.
Bronchitida a její příznaky
Zánět průdušek se v začátku onemocnění jeví jako běžné nachlazení. Projevuje se únavou, vyčerpáním, ucpaným nosem a škrábáním v krku. Následně převažuje suchý, dráždivý až vysilující kašel, který později přechází do vlhkého kašle s vykašláváním hlenu. Hlen může být čirý, bílý až žluto-zeleně zbarvený, ve výjimečných případech s příměsí krve. Kašel při akutní bronchitidě může trvat 2 až 3 týdny, ale i déle, než se zcela vyléčí.
K častým projevům zánětu průdušek patří kašel, dýchací potíže, bolest na hrudi, pálení na hrudníku, únava a celková slabost, bolest v krku nebo chrapot a zvýšená teplota. V některých případech může zánět průdušek probíhat i bez teplot.
Zánět průdušek – léčba
Jak se zánět průdušek léčí a které volně prodejné lékyna zánět průdušek používat? Základem léčby je zmírnění jednotlivých příznaků onemocnění. Z volně prodejných léků na zánět průdušek se k tlumení suchého dráždivého kašle používají léčivé přípravky proti kašli z řad antitusik (např. s obsahem butamirátu, levodropropizinu či dextrometorfanu).
Po pár dnech většinou přechází suchý a dráždivý kašel do fáze vlhkého kašle s vykašláváním hlenu. Nyní nastává vhodný čas změnit léčbu na podporu a usnadnění odkašlávání hlenu (přípravky označované jako expektorancia a mukolytika) – do této skupiny patří např. léčivé přípravky s obsahem ambroxolu, bromhexinu či acetylcysteinu.
Z bylinných léčivých přípravků na podporu odkašlání se používají přípravky s obsahem extraktu z břečťanu.
Chrapot či bolest v krku zmírníte použitím bylinných pastilek – například s obsahem šalvěje, slézu nebo pukléřky islandské (islandský lišejník).
Při horečce nad 38 °C lze užít léky snižující horečku (antipyretika) – např. paracetamol nebo ibuprofen.
Další doporučení při akutním zánětu průdušek
Léčbu zánětu průdušek podpoříte dodržováním některých režimových opatření. Patří mezi ně:
- Klidový režim - pro zdárnou léčbu zánětu průdušek a rychlou následnou rekonvalescenci při bronchitidě je velmi důležitý.
- Dostatečný pitný režim – tekutiny jsou důležité pro ředění hlenu a usnadnění vykašlávání. Pít můžete také minerální vodu, osvědčená je Vincentka.
- K doplnění tekutin jsou při bronchitidě vhodné bylinné čajové směsi s obsahem černého bezu, lípy, mateřídoušky, jitrocele.
- Dostatek vitaminů a minerálů
- Inhalace přípravků s obsahem solných roztoků
- Pravidelné větrání, používání zvlhčovače vzduchu
Kdy s akutní bronchitidou k lékaři?
V případě neustupujících potíží, zhoršeného dýchání, pískání až sípotu při dýchání, vykašlávání žluto-zeleně zbarveného hlenu a vysokých horečkách je důležité navštívit lékaře, protože léčený zánět průdušek se může rozvinout v zápal plic, případně se k prvotní virové infekci může přidat i závažnější infekce bakteriální. Lékař podle výsledků vyšetření (poslech, hladiny CRP, konkrétní příznaky) stanoví, zda je nutné nasadit antibiotickou léčbu.
Bronchitida v těhotenství
Vyskytne-li se akutní bronchitida u těhotné ženy, nepředstavuje velké riziko pro plod, ovšem může být pro těhotnou ženu velmi nepříjemná. Pokud jste v pozdějších měsících těhotenství, rostoucí děloha vám může bránit v hlubokém dýchání. Buďte obezřetná i při kašlání, neboť opakované záchvaty kašle mohou vést k častějším kontrakcím a v extrémních případech vyvolat i předčasný porod. Těhotné ženě doporučujeme konzultovat zdravotní stav a léčbu s lékařem, případně se poradit s lékárníkem, které léky na kašel v těhotenství jsou vhodné pro nastávající maminku.
Zánět průdušek u dětí
U dětí může probíhat akutní zánět průdušek často bez teplot, a proto je důležité při výskytu dalších typických příznaků co nejdříve navštívit pediatra, který dítě poslechne a stanoví diagnózu.
Ke vzniku bronchitidy jsou náchylnější předčasně narozené děti, dále děti, které nikdy nebyly kojené, děti v dětském kolektivu a také děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, jako je astma a alergie.
Bronchitida u malých dětí se může projevit i zvracením, neboť polykání nahromaděného hlenu a opakované záchvaty kašle k němu dráždí. Opakující se záněty průdušek u kojenců a batolat mohou upozornit na počínající astma. Zánětem průdušek mohu onemocnět i ti nejmenší, tedy miminka. Bronchitida u miminka má stejné projevy jako u kojence a batolete. V případě podezření na bronchitidu u miminka je ale důležité navštívit co nejdříve pediatra.
Zdroje:
- https://solen.cz/pdfs/far/2016/01/07.pdf
- https://lekarske.slovniky.cz/pojem/bronchitida
- https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/09/02.pdf
- https://www.healthline.com/health/bronchitis#TOC_TITLE_HDR_1
- https://www.nzip.cz/clanek/1113-akutni-zanet-prudusek-akutni-bronchitida
- https://www.verywellhealth.com/bronchitis-in-pregnant-women-5120565
- https://blog.pregistry.com/when-you-cant-stop-coughing-bronchitis-in-pregnancy/
- https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/02/09.pdf
- https://www.healthline.com/health/parenting/bronchitis-in-kids#causes