Šestá nemoc – příznaky, příčiny a léčba

19. 4. 2024 · 4 minuty čtení

Šestá dětská nemoc patří k infekčním onemocněním provázeným vyrážkou. Původcem šesté nemoci jsou herpesviry, přenáší se kapénkami a nejčastěji postihuje kojence a batolata od 6 měsíců do 2 let. Proč se jí říká „šestá“, jak ji poznat i jak ji léčit, se dozvíte v následujícím článku.

Šestá nemoc – příznaky, příčiny a léčba

Proč šestá nemoc?

Šestá nemoc dostala své jméno před mnoha lety, kdy byla šestou na seznamu uznávaných dětských nemocí způsobujících vyrážku. Dalšími nemocemi tohoto seznamu jsou zarděnky, spalničky, spála, plané neštovice a erythema infectiosum (tzv. pátá nemoc).

Příčina šesté nemoci

Původcem šesté nemoci (exanthema subitum, roseola infantum) jsou DNA viry z čeledi lidských herpesvirů (HHV-6 a méně často HHV-7), které patří do stejné skupiny virů způsobujících např. opar na rtu, pásový opar nebo plané neštovice. Virus v organizmu po nákaze trvale přetrvává stejně jako jiné herpesviry. Šestá nemoc postihuje nejčastěji kojence a batolata ve věku od 6 měsíců do 2 let. Naštěstí nebývá nebezpečná a ve většině případů probíhá bez komplikací. Přenáší se vzduchem. Inkubační doba šesté nemoci se pohybuje v rozmezí 5 až 12 dnů.

Jaký je průběh šesté nemoci?
Průběh tohoto onemocnění je rychlý, šestá nemoc trvá obvykle jen několik dní, proto se jí také někdy říká „třídenní horečka.“

Příznaky šesté nemoci

Hlavními prvními příznaky jsou velmi vysoké teploty, které dosahují až 40°C. Horečka bývá provázena podrážděností, nespavostí, nechutenstvím a spíše mírnými příznaky nachlazení (rýma, kašel). Horečka trvá obvykle 3 až 4 dny. Po odeznění prvotních příznaků se objevuje červená vyrážka, ta se šíří směrem od trupu ke končetinám a na krk. Vyrážka nesvědí a mizí do 2 hodin až dvou dnů. Na rozdíl od páté moci se tato vyrážka nevyskytuje v obličeji. 

Jak se liší vyrážka u páté a šesté nemoci?
Vyrážka u šesté nemoci se na rozdíl od páté nemoci nevyskytuje v obličeji.

Šestá nemoc a foto vyrážky

Vyrážka na zádech dítěte u šesté nemoci
Vyrážka u šesté nemoci obvykle trvá do dvou dní a po stisknutí zbělá (zbledne).

Diagnostika šesté nemoci

Diagnostika šesté nemoci není tak zcela jednoznačná, jelikož v tomto dětském věku se může vyskytovat řada jiných, velmi podobně probíhajících nemocí s kožní vyrážkou. Diagnózu šesté nemoci lze potvrdit odběrem krve a vyšetřením z krevního séra.

Léčba šesté nemoci

Při šesté nemoci je léčba symptomatická – neléčí se příčina nemoci, ale doprovodné příznaky. Pro snížení horečky nad 38˚C podávejte antipyretika (ibuprofen, paracetamol). Pro kojence a batolata je nejvhodnější forma sirupu nebo čípku. Můžete aplikovat také fyzikální metody snižování horečky, jako jsou zábaly, omývání houbou nebo sprchování vlažnou vodou. Doporučuje se dostatečný příjem tekutin, klidový režim a izolace od ostatních dětí až do vymizení kožní vyrážky! Kožní vyrážka se nijak neléčí, stačí počkat na její vymizení.

Šestá nemoc a případné komplikace
Nejčastější komplikací šesté nemoci bývají febrilní svalové křeče vyvolané horečkami nad 39 °C. Při výskytu febrilních křečí vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Na doporučení lékaře se pak podávají vyšší dávky antipyretik, případně diazepam jako prevence dalších křečí a aplikují se fyzikální metody (zábaly). U některých pacientů mohou po prodělání šesté nemoci přetrvávat zduřené uzliny a zánět hrtanu. V tomto případě je nutná další léčba pod vedením lékaře.

Šestá nemoc v těhotenství

Pokud těhotná žena onemocní šestou nemocí, může dojít k přenosu viru na plod a následně k jeho poškození nebo dokonce potratu. Riziko je vyšší, pokud infekce proběhne během prvního trimestru těhotenství. Rovněž během porodu může dojít k přenosu viru na novorozence. Jste-li těhotná a máte-li podezření, že jste onemocněla šestou nemocí, kontaktujte svého lékaře, který stanoví další postup.

Šestá nemoc u dospělých

Přestože je šestá nemoc typicky dětskou nemocí, mohou v některých případech onemocnět i dospělí. Kromě horečky a vyrážky se u dospělých mohou projevit další příznaky běžně provázející virová onemocnění, např. bolesti hlavy, únava či bolest svalů.

Často kladené otázky

Jaké jsou příznaky šesté nemoci?
Jaká je inkubační doba u šesté nemoci?
Jaká je infekčnost šesté nemoci?
Rizikové faktory, na co si dát pozor?
Jaký je rozdíl mezi pátou a šestou nemocí?
Šestá nemoc u miminek a novorozenců – může dojít k přenosu v těhotenství?

Články k tématu Šestá nemoc – příznaky, příčiny a léčba

Upozornění